Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Przedszkolak - Rozwój i edukacja

Rozwijanie pasji i talentów u dziecka

Rozwój i edukacja

Tekst: Renata Mazurowska

Zdjęcia: Dreamstime

Kim będzie moje dziecko? Może inżynierem? Sławną aktorką? Jazzowym trębaczem? Zdobędzie nagrodę Pulitzera lub Oscara? Wszyscy rodzice mają w stosunku do swoich pociech wielkie marzenia. Wasze dziecko może być kim tylko zechce, jeśli pomożecie mu rozwinąć jego pasje i będziecie je wspierać. Najważniejsze jest jednak, by było przede wszystkim szczęśliwym człowiekiem.

Dlaczego warto rozwijać pasje dziecka

Rozwijanie pasji u dziecka wymaga czasu. Wymaga też uwagi rodzica, zachęcania, motywowania, podnoszenia na duchu w razie niepowodzeń, zagrzewania do walki i stawiania czoła przeciwnościom - to zaprocentuje w przyszłości, bowiem dobrze kierowana i rozwijana pasja dziecka może być trampoliną do jego późniejszych sukcesów zawodowych. Ponadto dzieci, u których wcześniej wykryto talenty, uczą się chętniej i lepiej od swoich rówieśników. Szybciej mogą stać się ekspertami w swojej dziedzinie niż gdyby zaczęli w późniejszym wieku. Dzieci, które mają pasje rzadziej niż rówieśnicy sprawiają problemy wychowawcze.

Szukanie talentu u dziecka

Skłanianie dziecka, by koniecznie odnalazło w sobie jakiś talent czy pasję, podczas gdy interesuje się w równym stopniu wszystkim lub w ogóle niczym w sposób specjalny się nie interesuje, buduje w nim poczucie winy, że zawodzi rodziców, nie spełnia pokładanych w nim nadziei. To może doprowadzić do niskiej samooceny, do niewiary we własne siły i możliwości.

- Popełniamy często rodzicielski grzech traktując dziecko jako tworzywo, które pod naszymi rękoma i czujnym wzrokiem można dowolnie uformować - mówi psycholog Agnieszka Pasek.

- Dziecko jednak rodzi się z pewnym potencjałem, umiejętnościami, które - gdy je dostrzeżemy - możemy pomóc wydobywać, podążać za nim, ale nie je wywoływać. Nie zapominajmy przy tym, że oprócz potencjałów istnieją też ograniczenia. Kierujmy się zadowoleniem dziecka - jeśli na dodatkowe zajęcia  biegnie z radością, to super. Jeśli stawia opór, płacze, nie lubi tych zajęć nie zmuszajmy, nie uszczęśliwiajmy na siłę dziecka, bo może się to skończyć konfliktami w rodzinie i problemami wychowawczymi.

Rozwijanie talentu metodą suzuki

Jeśli dobrze znamy swoje dziecko, jesteśmy go autentycznie ciekawi i interesujemy się jego rozwojem spędzając z nim wartościowo i aktywnie czas, to nie będzie dla nas żadną tajemnicą, co jest jego prawdziwą pasją. 

- Warto też dać dobry przykład, czyli zacząć od siebie i pokazać, że mama i tata też mają pasję - radzi psycholog i coach rodzicielski Ingrid Dahl.-  Bardzo ciekawa jest metoda suzuki, której twórcą jest S. Suzuki, japoński skrzypek i pedagog. Odnosi się do nauki gry na instrumentach. Metoda ta zakłada m. in., że: każde dziecko może nauczyć się grać na instrumencie, dodatkowo w metodzie tej rodzic uczy się grać razem z dzieckiem. Dzięki temu następuje naturalne modelowanie zachowań przez rodziców, czy rodzeństwo. Może nie zawsze rodzic chce współdzielić pasję dziecka, ale często metoda ta pozwala zrealizować rodzicom swoje zainteresowania z dzieciństwa. W końcu zdolności często są dziedziczone.

Byle tylko nie wpadło nam do głowy, że dziecko ma zrealizować to, co nam się nie udało. Oczekiwania wobec naszych dzieci tylko wówczas będą konstruktywne, gdy odniosą się do ich prawdziwych potencjałów, potrzeb, ale i możliwości. Rodzic musi być tego świadomy, ale nie roszczeniowy. "Chciałbym, aby moje dziecko było wielkim sportowcem" - mówi ambitny tata i posyła syna na treningi cztery razy w tygodniu, ale czy on też tego chce? Czy sprawia mu to radość?

Pozwól dziecku na zwycięstwa i porażki 

Jeśli dziecko łatwo rezygnuje ze swoich pasji kiedy robi się trudno, nie będzie w stanie poradzić sobie później z przeszkodami w życiu dorosłym. Zarówno zwycięstwa są ważne, jak i przegrane - nie uzależniaj więc swojej akceptacji dla poczynań dziecka tylko od jego sukcesów. Pozwól dziecku doświadczać obu tych stanów, niech uczy się radzić sobie z nimi. Ucz go, by się nie poddawało, radziło sobie z rozczarowaniem. Opowiadaj mu inspirujące historie sławnych ludzi, którzy odnieśli sukces dzięki uporowi i nieustannym staraniom. Edison wyprodukował setki niedziałających żarówek zanim ta właściwa zaczęła działać.

Dostosuj oczekiwania do realnych możliwości dziecka

Oczekiwanie od dziecka sukcesów, nagradzanie za nie, wyrażanie dezaprobaty i niezadowolenia, gdy dziecko "zawodzi" rodzą u niego poczucie emocjonalnego odrzucenia, przekonanie, że na miłość i akceptację trzeba zasłużyć i "zapracować", lęk przed niepowodzeniem, unikanie rywalizacji, poczucie bycia gorszym, perfekcjonizm.

Jak rodzic może wzmacniać w dziecku pasję:

  • wspieraj - Chopin, Mozart czy Picasso nie zaistnieliby bez wsparcia swoich rodziców. Możesz stać się jego mentorem i mecenasem. Wymagaj, oczekuj, sprawdzaj, ale nie krytykuj i nie karz. To wciąż powinna być przede wszystkim dobra zabawa. Przekonuj, że czas i praktyka służą prawdziwym osiągnięciom w jego dziedzinie. 
  • zachęcaj, by się nie poddawało. Często niewielkie nawet niepowodzenia zniechęcają dziecko do dalszych starań - podtrzymuj je na duchu, naucz zmagać się z trudnościami, zagrzewaj do dalszych starań. Niech nie rezygnuje z tego, co kocha. Tylko wytrwałość, pomimo chwilowych niepowodzeń, prowadzi nas do osiągnięć. 
  • tłumacz dziecku, że nie musi być najlepsze we wszystkim - wielcy malarze niekoniecznie potrafią śpiewać - i na odwrót.
  • możesz podzielić się z dzieckiem swoją pasją - baletem, malowaniem, czy śpiewem - ale nie narzucaj mu realizacji swoich niespełnionych marzeń. To ono ma być szczęśliwe z tym, co robi, nie Ty.

Nie przejmuj się, jeśli Twoje dziecko nie wykazuje żadnych pasji i wszystkim interesuje się umiarkowanie. Być może później ujawni się matematyczny talent albo uzdolniona powieściopisarka. Jeśli nie - trudno. Najważniejsze, by Twoje dziecko wyrosło na szczęśliwego człowieka!

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zimowe spotkania z ptakami

Rozwój i edukacja

Gdy tylko zrobi się chłodniej, rozpoczyna się dyskusja o dokarmianiu ptaków. Choć informacji na temat ptaków oraz ich zwyczajów jest coraz więcej, nie brakuje osób, które chcąc zrobić coś dobrego, czynią więcej szkody niż pożytku. Przypominamy zatem kilka zasad, które sprawią, że nasza pomoc naprawdę będzie miała zamierzony skutek. Zastanówmy się nad własnymi działaniami w tym zakresie, bo pomagać warto, ale trzeba to robić mądrze. A jeśli tylko pojawi się taka sposobność, zaangażujmy do pomocy dzieci! Zima z ptakami może być wspólną przygodą, szkołą odpowiedzialności i systematyczności. Satysfakcja gwarantowana!

Czytaj dalej
Od lalki do drona – prezentownik dziecka 2.0

Rozwój i edukacja

Czym bawią się współczesne dzieci? Po jakie zabawki sięgają rodzice, kupując im prezenty? Poznajmy zabawkowe oczekiwania oraz ulubione zabawy polskich dzieci.

Czytaj dalej
CebuLOVE czyli zabawa z dzieckiem w ogrodnika

Rozwój i edukacja

Marzyć o wiośnie na jesieni? Dlaczego nie? Na tym właśnie polega dobra zabawa. Wspólne kopanie, sadzenie cebulek i grabienie kolorowych liści może okazać się świetnym pretekstem do opowiedzenia dzieciom o zmieniających się porach roku.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie