Poradnik - Przedszkolak - Rozwój i edukacja

Zimowe spotkania z ptakami

Rozwój i edukacja

Gdy tylko zrobi się chłodniej, rozpoczyna się dyskusja o dokarmianiu ptaków. Choć informacji na temat ptaków oraz ich zwyczajów jest coraz więcej, nie brakuje osób, które chcąc zrobić coś dobrego, czynią więcej szkody niż pożytku. Przypominamy zatem kilka zasad, które sprawią, że nasza pomoc naprawdę będzie miała zamierzony skutek. Zastanówmy się nad własnymi działaniami w tym zakresie, bo pomagać warto, ale trzeba to robić mądrze. A jeśli tylko pojawi się taka sposobność, zaangażujmy do pomocy dzieci! Zima z ptakami może być wspólną przygodą, szkołą odpowiedzialności i systematyczności. Satysfakcja gwarantowana!

Niewątpliwie zimą ptakom trudniej jest znaleźć pokarm, ale gdybyśmy ich nie dokarmiali, wcale by nie wyginęły – o to możemy być spokojni. Biorąc jednak pod uwagę, że przez większą część roku to ptaki wyświadczają nam liczne przysługi, zrewanżujmy im się zimą. Która jest dla nich najtrudniejszym okresem. Szczególnie wówczas, kiedy mróz jest naprawdę silny, a śniegu dużo. Dla nas będzie to doskonała okazja do obserwacji ptaków, ćwiczenia ich nazw oraz poznawania zwyczajów.

POZNAJMY GATUNKI

Jeśli chcemy dokarmiać ptaki, najpierw sprawdźmy, jaki gatunek ptaków żeruje w naszym sąsiedztwie, by dowiedzieć się czym je dokarmiać. Bo wcale nie jest to oczywiste. Co innego lubią sikory, a co innego łabędzie.

Kluczowa zasada jest prosta – tak samo jak ludzie, ptaki powinny otrzymać świeże jedzenie, nie spleśniały chleb czy kilkudniowe resztki z obiadu. Myślenie, że lepiej by ptaki dostały od nas cokolwiek niż nic, jest błędne.Nieświeże i niewłaściwe jedzenie zwyczajnie ptakom szkodzi. Bezwzględnie trzeba o tym pamiętać.

Co zatem zrobić, żeby ptakom w zimie pomóc? Mamy dla Was kilka rad. Jeśli Wasz dom otacza ogród, proponujemy, byście nie porządkowali go bardzo dokładnie w okresie zimy. Opadłe liście, suche pędy roślin, nasiona i owoce, które pozostały na gałęziach, to najlepsze źródło pożywienia dla ptaków.

Będą przeszukiwały każdy kąt, by odnaleźć owady, larwy i nasiona. Owoce jarzębiny, czarnego bzu, głogu i kaliny to prawdziwe ptasie przysmaki. Pozostawione winogrona i kilka jabłek również się nie zmarnują. Porządki warto zostawić na wczesną wiosnę, kiedy o ptaki możemy być już spokojni.

Sójka                           fot.pixabay  Sikora modra              fot.pixabay

 

ZASADY DOKARMIANIA

Decydując się na dokarmianie ptaków musimy mieć świadomość, że wymaga to systematyczności i konsekwencji. Ptaki szybko zapamiętują, gdzie znajduje się pokarm i to tam właśnie lecą zmarznięte o poranku. Muszą uzupełnić zapasy energii i zakładają, że znają pewne i bezpieczne miejsce, gdzie mogą zjeść śniadanie.

Nikt z nas w takiej sytuacji nie chciałby się dowiedzieć się, że akurat dzisiaj nasza najbliższa restauracja jest zamknięta. Warto to wytłumaczyć dzieciom, które rozumiejąc powagę sytuacji, na pewno lepiej będą pamiętały o podjętym zobowiązaniu. Niewielka ilość świeżego jedzenia powinna być stale dostępna. Szczególnie wówczas, kiedy temperatura spada mocno poniżej zera.

JAKI KARMNIK?

Planując zakup karmnika zastanówmy się wcześniej komu ma on służyć – sikorom i wróblom? A może chcielibyśmy, by odwiedzały nas również większe ptaki? W mieście duży karmnik prawdopodobnie będzie wiązał się z częstszymi wizytami gołębi lub ptaków z rodziny krukowatych, które chyba najlepiej radzą sobie z poszukiwaniem jedzenia.

W ogrodzie do dużego karmnika chętnie zajrzą sójki, sroki, a czasami nawet dzięcioł. Zwróćmy przy tym uwagę czy konstrukcja karmnika pozwoli na łatwe utrzymanie go w czystości. Karmnik trzeba co jakiś czas posprzątać, nikt przecież nie lubi jadać w brudnej restauracji! Dzieci można poprosić o regularne uzupełnianie ptakom wody, do której dostęp, szczególnie zimą, jest dla ptaków bardzo ważny. Idealnie byłoby, gdyby w pobliżu karmnika na stałe pojawiło się poidełko.

 Sikora bogatka       fot.Kasia Jacobson  Sikora bogatka                            fot.pixabay  Sikora czubatka   fot.pixabay

WYBÓR MENU

Jeśli decyzja o otwarciu ptasiej restauracji została podjęta, a prace rozpoczęte, warto zastanowić się nad menu odpowiednim dla naszych najczęstszych gości. Jabłka w karmniku docenią na pewno drozdy i kwiczoły. Jeśli często odwiedzają nas sikory, to bardzo ucieszy je kawałek świeżej nieprzetworzonej słoniny. Pamiętajmy o tym, by ją wymieniać co dwa tygodnie lub nawet częściej jeśli temperatury nie są zbyt niskie, ponieważ słonina jełczeje.

Sikory ucieszą się również z ziaren słonecznika. Łatwo dostępny i niedrogi słonecznik jest bardzo dobrą propozycją dla większości ptaków, a szczególnie dla wróblowatych. Większość ptaków chętnie spróbuje również tłuszczowych kul wypełnionych różnymi nasionami. To gotowe rozwiązanie, które można kupić w okresie zimy nawet w supermarketach.

Kiedy w okolicy spotkamy łabędzie, nie spieszmy się z ich dokarmianiem. Powinny odlecieć około połowy grudnia, a wcześniejsze dokarmianie może spowodować zatrzymanie migracji. Jeśli w drugiej połowie grudnia wciąż spotykamy te ptaki, można przypuszczać, że były zbyt słabe, by odlecieć. Warto im pomóc, dokarmiając je ugotowanymi drobno krojonymi warzywami, które chętnie jedzą także kaczki krzyżówki. Duże skupiska tych ostatnich często można spotkać zimą w miastach.

                                                                                           Łabędź                                                                        fot.pixabay

 

Przygotowując pokarm dla ptaków trzeba bezwzględnie pamiętać, że nie może być on nawet w najmniejszym stopniu solony. Dotyczy to zarówno ziaren, orzechów, jak i gotowanych warzyw oraz słoniny. Sól jest dla ptaków szkodliwa, dodatkowo powoduje pragnienie, z którego zaspokojeniem, szczególnie zimą, ptaki mają kłopot. Zwróćmy na to uwagę, by nasza chęć pomocy nie stała się dla ptaków dodatkowym problemem.

Mądrze i umiejętnie dokarmiając ptaki sprawiamy przyjemność nie tylko im, ale również sobie i dzieciom. To doskonały sposób na obcowanie z dziką przyrodą, z którą mamy coraz rzadszy kontakt. A jeśli wiosną zadbacie o odpowiednie budki lęgowe, część waszych ptasich przyjaciół na pewno zechce zostać na dłużej.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Przedszkolaki kochają pluszaki ! Poznaj kolekcję pełnych radości placaków dla maluchów od Corvet

Rozwój i edukacja

Pluszakowe plecaki marki Corvet sprawią, że na buzi Twojego malucha pojawi się uśmiech. Urocza myszka, pingwin, miś, piesek czy tygrys stanie się nie tylko ulubioną przytulanką, ale także pełnym niezwykłych tajemnic towarzyszem zabaw i wycieczek. Poznaj kolekcję wypełnionych dziecięcą radością plecaków, które pokocha Twoje dziecko.

Czytaj dalej
Domki dla lalek - idealny prezent gwiazdkowy

Rozwój i edukacja

Nie ma prezentów idealnych, ale są bliskie ideału. Za taki można uznać różne rodzaje domków dla lalek. Co takiego jest w domkach dla lalek, że dziewczynki o nich marzą? Niebawem będziemy kupować prezenty gwiazdkowe, więc warto przyjrzeć się domkom bliżej.

Czytaj dalej
Jak robić ludziki z żołędzi - wskazówki, schematy, zdjęcia

Rozwój i edukacja

W sprzedaży pojawia się coraz więcej ciekawych produktów dla dzieci do tworzenia prac plastycznych. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze trzeba chodzić do sklepu. Czasem wystarczy wyjść na spacer, nazbierać żołędzi, kasztanów oraz liści i wspólnie z dzieckiem zrobić z tego małe dzieło sztuki. W tym artykule napiszemy, jak robić ludziki z żołędzi.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie