Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Przedszkolak - Rozwój i edukacja

CebuLOVE czyli zabawa z dzieckiem w ogrodnika

Rozwój i edukacja

Marzyć o wiośnie na jesieni? Dlaczego nie? Na tym właśnie polega dobra zabawa. Wspólne kopanie, sadzenie cebulek i grabienie kolorowych liści może okazać się świetnym pretekstem do opowiedzenia dzieciom o zmieniających się porach roku.

Cebulki są magiczne – w małej, suchej i niepozornej powłoce zamknięty jest piękny kwiat i wielka tajemnica. Posadzone na jesieni, po kilku miesiącach spędzonych pod ziemią, na wiosnę „wystrzelą” niczym fajerwerki. Kolorowe cebulowe to fascynująca lekcja przyrody.

tulipany

Tulipany to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych, jednak jeśli chcemy się nimi cieszyć w kwietniu i maju, musimy ich cebulki posadzić jesienią – na przełomie września i października.

Baw się, wykorzystując wyobraźnię

Spraw, aby dzień sadzenia cebulek był dla dzieci frajdą. Zrób na śniadanie gorącą czekoladę i wspólnie omówcie plan działania. Ustalcie co, gdzie i kiedy sadzić. Naszkicujcie na kartce plan nasadzeń i stwórzcie kolorową mapę ogrodu.

Cebulki, aby zakwitły na wiosnę, muszą być posadzone jesienią – potrzebują bowiem kilku miesięcy zimowej drzemki, żeby obudzić się i zakwitnąć, gdy zrobi się ciepło.Wyobraźnia działa? To do dzieła! Zabierz dzieci do centrum ogrodniczego: możecie wybierać spośród bajecznie kolorowych tulipanów, żółtych lub białych narcyzów, pachnących, różnokolorowych hiacyntów czy uroczych, niebieściutkich szafirków.

Pozwól pociechom podjąć decyzję, co chcą posadzić. Kup też kolorowe rękawiczki i łopatkę – pierwszy niezbędnik małego ogrodnika. Nie zapomnij o plastikowych etykietkach. Podpisz cebulki imieniem dziecka, które je posadziło.

Krok po kroku

Sadzenie cebulek jest dziecinnie proste. Wykop dołek równy trzykrotnej wysokości cebulki, następnie umieść ją na dnie dołka czubkiem (ostro zakończoną częścią) do góry, przysyp ziemią i podlej. Cebulki posadź tradycyjnie w kępach, tworząc kolorową rabatkę, ale jeśli masz bujną wyobraźnię, możesz wyczarować z nich przeróżne wzory – tak aby tworzyły koła, linie i prostokąty.

Możesz także posadzić kilka cebulek w różnych częściach ogrodu. Nie oznaczaj, gdzie zostały zakopane – na wiosnę zrobią wam niespodziankę. Gdy już dawno o nich zapomnicie, wybuchną kolorami w przedziwnych miejscach.

Cebulki w donicy

Nie masz ogrodu? To żaden problem, posadź cebulki w doniczkach i pozostaw na zimę na zewnątrz. Po kilku miesiącach zakwitną, tworząc mały wiosenny ogród.

Jeśli ustawisz je na tarasie lub balkonie, będziesz wraz z dziećmi mógł obserwować, jak wiosna powoli budzi się do życia. Podziwiając pierwsze kolory kwiatów, wspomnicie jesienny dzień i zabawę w „dzieciaki sadzaki”. 

tulipan hiacynt narcyz szafirki
tulipan hiacynt narcyz szafirki

Paweł Romanowski, www.zielonyogrodek.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zimowe spotkania z ptakami

Rozwój i edukacja

Gdy tylko zrobi się chłodniej, rozpoczyna się dyskusja o dokarmianiu ptaków. Choć informacji na temat ptaków oraz ich zwyczajów jest coraz więcej, nie brakuje osób, które chcąc zrobić coś dobrego, czynią więcej szkody niż pożytku. Przypominamy zatem kilka zasad, które sprawią, że nasza pomoc naprawdę będzie miała zamierzony skutek. Zastanówmy się nad własnymi działaniami w tym zakresie, bo pomagać warto, ale trzeba to robić mądrze. A jeśli tylko pojawi się taka sposobność, zaangażujmy do pomocy dzieci! Zima z ptakami może być wspólną przygodą, szkołą odpowiedzialności i systematyczności. Satysfakcja gwarantowana!

Czytaj dalej
Od lalki do drona – prezentownik dziecka 2.0

Rozwój i edukacja

Czym bawią się współczesne dzieci? Po jakie zabawki sięgają rodzice, kupując im prezenty? Poznajmy zabawkowe oczekiwania oraz ulubione zabawy polskich dzieci.

Czytaj dalej
Jak robić ludziki z żołędzi - wskazówki, schematy, zdjęcia

Rozwój i edukacja

W sprzedaży pojawia się coraz więcej ciekawych produktów dla dzieci do tworzenia prac plastycznych. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze trzeba chodzić do sklepu. Czasem wystarczy wyjść na spacer, nazbierać żołędzi, kasztanów oraz liści i wspólnie z dzieckiem zrobić z tego małe dzieło sztuki. W tym artykule napiszemy, jak robić ludziki z żołędzi.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie