Poradnik - Przedszkolak - Pokój przedszkolaka

Bezpieczne farby do pokoju dziecka

Pokój przedszkolaka

Tekst: Agata Fijołek

Zdjęcia: Dulux

Malujemy pokój dziecka. Podpowiadamy jakie wymogi powinna spełniać farba, tak by nie zaszkodziła naszemu maluchowi.

Wybierając farbę do pokoju dziecka, zwracamy uwagę nie tylko na kolor, zmywalność i trwałość, lecz także na to, żeby nie była toksyczna. Nie chcemy drażniącego zapachu podczas malowania, a tym bardziej, żeby później z odnowionych ścian ulatniały się jakieś szkodliwe substancje.

Pod ty względem zadbała o nas Unia Europejska, nakazując ograniczenie stężenia szkodliwych dla środowiska i naszego zdrowia lotnych związków organicznych (LZO lub VOC - od ang. volatile organic compounds).

Od 2010 roku dopuszczalna zawartość LZO w matowej farbie wewnętrznej to nie więcej niż 30 gramów na litr. Dlatego wszystkie farby, które możemy dziś kupić w sklepach, mają znacznie słabszy zapach niż te, które znamy sprzed lat.

Producenci farb wiedzą jednak, że zdrowie, a zwłaszcza zdrowie naszych dzieci, jest dla nas najważniejsze. Znajdziemy więc farby, które spełniają znacznie bardziej wyśrubowane normy. Są nawet takie, w których szkodliwe substancje po prostu nie występują.

Ekologiczne farby o obniżonej zawartości LZO mają różne oznaczenia: Eco Label, 0 VOC, Błękitny Anioł lub znak Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Najlepiej jednak sprawdźmy na etykiecie, jaka jest zawartość LZO - im mniejsza, tym lepiej.

Jeśli zdecydowaliśmy się na kolor z mieszalnika, sprawdźmy pod tym względem nie tylko bazę, ale i kolorant. Większość firm ma w ofercie ekologiczne bazy farb, ale koloranty często zawierają więcej LZO. Do pokoju dziecka warto wybrać taką w pełni ekologiczną.

Zeroemisyjne farby nie mają nieprzyjemnego zapachu. Są też takie, które umilą nam malowanie zapachem wanilii, owoców lub kwiatów.

Pamiętajmy też aby po malowaniu porządnie wywietrzyć pomieszczenie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Dziecięce boho na poddaszu

Pokój przedszkolaka

Pokój dziecięcy bez słodkiego, landrynkowego różu i motywów zaczerpniętych z bajek Disneya? Okazuje się, że jest to możliwe. Udowadnia to Ola Papińska. Autorka bloga Home of the Hill stworzyła niebanalną aranżacje pokoju córki.

Czytaj dalej
Wymarzony pokój na Dzień Dziecka

Pokój przedszkolaka

Nie wiesz, co podarować swojemu dziecku z okazji jego święta? A może… nowy wystrój pokoju ? Oto 3 pomysły na style, w których możesz go udekorować!

Czytaj dalej
Biały pokój dla dziewczynki: jak dodać mu uroku?

Pokój przedszkolaka

Biel kojarzy się z czystością i kojącym spokojem - te określenia zdają się z pozoru być wyjątkowo niestosowne w przypadku dziecięcego pokoju, gdzie zazwyczaj panuje "twórczy chaos". Jednak prostota i jasne barwy mają wiele plusów - pomogą dziecku utrzymać porządek i zrelaksować się przed snem. Ponadto, białe ściany oraz jasne meble stanowią idealne tło dla zmieniającej się z wiekiem aranżacji dziecięcego pokoju. Tymczasem, podpowiadamy, jakie dodatki sprawią, że biały pokój stanie się również przytulnym i marzycielskim, czyli… idealnym dla dziewczynki!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą ... Czytaj dalej
Kabanoski Sokoliki - mięsna przekąska dla dzieci Edycja limitowana z magnesami

Zdrowie i odżywianie

Kabanoski Sokoliki to propozycja firmy Sokołów, stworzona z myślą o najmłodszych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie