Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Pięć sposobów na katar niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz

Zdjęcia: Dreamstime

O tym, jak katar potrafi dać się we znaki, przekonał się praktycznie każdy dorosły. Niemowlęta radzą sobie z nieżytem nosa jeszcze gorzej. Dziecko staje się marudne i pobudzone. Nie chce przyjmować pokarmów, gdyż ssąc pierś lub smoczek, nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza.

 Układaj dziecko w odpowiedniej pozycji

Staraj się jak najczęściej układać dziecko na brzuszku. Pozycja ta ułatwia samoistny wyciek wydzieliny z nosa. Należy jednak pamiętać, że znajdujący się w tym ułożeniu maluszek nie powinien pozostawać bez opieki. Zaśnięcie w pozycji na brzuchu może być dla niemowlaka niebezpieczne. Śpiące dziecko ułóż tak, aby główka znajdowała się nieco wyżej niż klatka piersiowa.

Pamiętaj jednak, że dla delikatnego kręgosłupa malucha najkorzystniejsze jest ułożenie na równej powierzchni. Nie należy zatem podkładać nic bezpośrednio pod główkę dziecka. Zamiast tego unieś wyżej jedną stronę materacyka lub łóżeczka. Mając pewność, że dziecko znajduje się w optymalnej pozycji, podejmij kolejne kroki w celu złagodzenia objawów kataru. Prawidłowe ułożenie jest konieczne i przyniesie maluchowi ulgę, jednak nie zlikwiduje nieżytu nosa. W przypadku dziecięcego kataru należy działać na wielu frontach.

Oczyszczaj regularnie nos dziecka

Najbezpieczniejszym sposobem na udrożnienie niemowlęcego noska jest użycie roztworu z solą fizjologiczną lub wodą morską. Preparaty te dostępne są w postaci sprejów o małej bądź dużej pojemności. Wprowadzony do dziurki nosa roztwór rozpuszcza gęstą, zaschniętą wydzielinę i ułatwia jej usunięcie. Przy tego rodzaju zabiegach pielęgnacyjnych wykonywanych na maluszkach należy pamiętać o kilku zasadach:  Ułóż główkę dziecka wyżej niż resztę ciała. 

Aplikuj preparat do każdej dziurki tylko jeden raz.  Odczekaj chwilkę, aż wydzielina zmięknie.  Do oczyszczania noska użyj zwiniętej w rulon, miękkiej chusteczki higienicznej.  Nie stosuj patyczków kosmetycznych. Mogą one uszkodzić dziecięcą błonę śluzową.  Do usunięcia rzadszej wydzieliny infekcyjnej idealnie nadaje się przyrząd zwany aspiratorem kataru (np. Frida). Jest to specjalny aparat, za pomocą którego rodzic może odciągnąć katar z noska dziecka, zasysając powietrze ustami. Zabieg ten jest szybki i całkowicie bezpieczny.

Zastosuj inhalacje

Do wykonania inhalacji nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Wystarczy płaski garnek lub inne naczynie z gorącą wodą. W przypadku niemowląt najbezpieczniej jest użyć naturalnych substancji. Sól kuchenna z pewnością nie uczuli malucha. Inhalację można również zrobić z dodatkiem naparu z rumianku, tymianku, szałwii lub majeranku. Zabieg niweluje obrzęk śluzówki i ułatwia oddychanie, jednak przy jego stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Trzymanie twarzy dziecka zbyt blisko parującej cieczy bądź zostawienie go bez opieki może skutkować poparzeniem.

Innym sposobem inhalowania malucha jest użycie aromatycznych maści lub plastrów nasączonych aromatycznymi olejkami. W przypadku tego rodzaju specyfików należy zachować ostrożność, gdyż nie każdy może być stosowany już od pierwszych dni życia. Koniecznie czytaj ulotki i nie bój się zasięgnąć rady lekarza.

Dbaj o jakość powietrza

W otoczeniu małego dziecka powinna panować odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Wielu rodziców przegrzewa przeziębioną pociechę, tymczasem wskazane jest, aby termometr w sypialni dziecka nie wskazywał więcej niż 21 st. C. Zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza śluzówkę i dodatkowo utrudnia oddychanie. Jeśli nie masz elektrycznego nawilżacza, zawieś na grzejniku pojemnik z wodą lub zawieś na kaloryferze mokry ręcznik. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, jednak chroń malucha przed przeciągami.

Podawaj wodę i ziołowe herbatki

Zakatarzony maluch powinien dużo pić. U dobrze nawodnionego dziecka wydzielina z noska będzie rzadsza i łatwiejsza do usunięcia. Podawaj dziecku wodę oraz - pod warunkiem, że nie jest alergikiem - ziołowe herbatki. Pamiętaj, że mleko matki to również napój. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, gdy maluszek ma skłonność do podrażnień, alergii czy atopii. W tym przypadku przy zabiegach higienicznych najlepiej sprawdzają się produkty, które nie tylko oczyszczają, lecz również mają działanie pielęgnacyjne. W ich składzie szczególnie cenna jest obecność naturalnych emolientów, które tworzą na skórze barierę ochronną. Nowe chusteczki Kindii Cream zapewniają delikatne i skuteczne oczyszczenie oraz pielęgnację wrażliwej skóry niemowląt. To innowacyjny produkt typu "2 w 1", spełniający oczekiwania mam poszukujących wygodnych rozwiązań w codziennej higienie najmłodszych.

Czytaj dalej
Twój maluszek ma alergie? Przyczyny poszukaj w… szafie!

Zdrowie i pielęgnacja

Na delikatnym, aksamitnym ciałku maluszka pojawiają się niepokojące zaczerwienienia, uciążliwe, swędzące wysypki, a od pewnego czasu towarzyszą mu nawracające duszności? Jedną z prawdopodobnych przyczyn mogą być właśnie ubranka dziecka, które coraz częściej stają się przyczyną alergii i jej groźnych powikłań.

Czytaj dalej
Patent na bolesne ząbkowanie

Zdrowie i pielęgnacja

Ząbkowanie to bardzo indywidualny okres dla każdego niemowlaka. Niektóre dzieci przechodzą go prawie bezobjawowo, inne donośnie informują świat o wyrastających im zębach płaczem i grymasami. To trudny czas nie tylko dla dzieci, ale także ich rodziców, szukających skutecznego i szybkiego rozwiązania, które pozwoli na uśmierzenie bólu malucha. Sposobów na złagodzenie bolesnego swędzenia jest wiele, począwszy od tych znanych i sprawdzonych, polecanych przez mamy i babcie, na tych rekomendowanych przez lekarzy i farmaceutów kończąc. Podpowiadamy najpopularniejsze z nich, by każdy rodzic mógł znaleźć swój patent na ząbkowanie.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu ... Czytaj dalej
Dziecięce boho na poddaszu

Pokój przedszkolaka

Pokój dziecięcy bez słodkiego, landrynkowego różu i motywów zaczerpniętych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie