Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Pięć sposobów na katar niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz

Zdjęcia: Dreamstime

O tym, jak katar potrafi dać się we znaki, przekonał się praktycznie każdy dorosły. Niemowlęta radzą sobie z nieżytem nosa jeszcze gorzej. Dziecko staje się marudne i pobudzone. Nie chce przyjmować pokarmów, gdyż ssąc pierś lub smoczek, nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza.

 Układaj dziecko w odpowiedniej pozycji

Staraj się jak najczęściej układać dziecko na brzuszku. Pozycja ta ułatwia samoistny wyciek wydzieliny z nosa. Należy jednak pamiętać, że znajdujący się w tym ułożeniu maluszek nie powinien pozostawać bez opieki. Zaśnięcie w pozycji na brzuchu może być dla niemowlaka niebezpieczne. Śpiące dziecko ułóż tak, aby główka znajdowała się nieco wyżej niż klatka piersiowa.

Pamiętaj jednak, że dla delikatnego kręgosłupa malucha najkorzystniejsze jest ułożenie na równej powierzchni. Nie należy zatem podkładać nic bezpośrednio pod główkę dziecka. Zamiast tego unieś wyżej jedną stronę materacyka lub łóżeczka. Mając pewność, że dziecko znajduje się w optymalnej pozycji, podejmij kolejne kroki w celu złagodzenia objawów kataru. Prawidłowe ułożenie jest konieczne i przyniesie maluchowi ulgę, jednak nie zlikwiduje nieżytu nosa. W przypadku dziecięcego kataru należy działać na wielu frontach.

Oczyszczaj regularnie nos dziecka

Najbezpieczniejszym sposobem na udrożnienie niemowlęcego noska jest użycie roztworu z solą fizjologiczną lub wodą morską. Preparaty te dostępne są w postaci sprejów o małej bądź dużej pojemności. Wprowadzony do dziurki nosa roztwór rozpuszcza gęstą, zaschniętą wydzielinę i ułatwia jej usunięcie. Przy tego rodzaju zabiegach pielęgnacyjnych wykonywanych na maluszkach należy pamiętać o kilku zasadach:  Ułóż główkę dziecka wyżej niż resztę ciała. 

Aplikuj preparat do każdej dziurki tylko jeden raz.  Odczekaj chwilkę, aż wydzielina zmięknie.  Do oczyszczania noska użyj zwiniętej w rulon, miękkiej chusteczki higienicznej.  Nie stosuj patyczków kosmetycznych. Mogą one uszkodzić dziecięcą błonę śluzową.  Do usunięcia rzadszej wydzieliny infekcyjnej idealnie nadaje się przyrząd zwany aspiratorem kataru (np. Frida). Jest to specjalny aparat, za pomocą którego rodzic może odciągnąć katar z noska dziecka, zasysając powietrze ustami. Zabieg ten jest szybki i całkowicie bezpieczny.

Zastosuj inhalacje

Do wykonania inhalacji nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Wystarczy płaski garnek lub inne naczynie z gorącą wodą. W przypadku niemowląt najbezpieczniej jest użyć naturalnych substancji. Sól kuchenna z pewnością nie uczuli malucha. Inhalację można również zrobić z dodatkiem naparu z rumianku, tymianku, szałwii lub majeranku. Zabieg niweluje obrzęk śluzówki i ułatwia oddychanie, jednak przy jego stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Trzymanie twarzy dziecka zbyt blisko parującej cieczy bądź zostawienie go bez opieki może skutkować poparzeniem.

Innym sposobem inhalowania malucha jest użycie aromatycznych maści lub plastrów nasączonych aromatycznymi olejkami. W przypadku tego rodzaju specyfików należy zachować ostrożność, gdyż nie każdy może być stosowany już od pierwszych dni życia. Koniecznie czytaj ulotki i nie bój się zasięgnąć rady lekarza.

Dbaj o jakość powietrza

W otoczeniu małego dziecka powinna panować odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Wielu rodziców przegrzewa przeziębioną pociechę, tymczasem wskazane jest, aby termometr w sypialni dziecka nie wskazywał więcej niż 21 st. C. Zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza śluzówkę i dodatkowo utrudnia oddychanie. Jeśli nie masz elektrycznego nawilżacza, zawieś na grzejniku pojemnik z wodą lub zawieś na kaloryferze mokry ręcznik. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, jednak chroń malucha przed przeciągami.

Podawaj wodę i ziołowe herbatki

Zakatarzony maluch powinien dużo pić. U dobrze nawodnionego dziecka wydzielina z noska będzie rzadsza i łatwiejsza do usunięcia. Podawaj dziecku wodę oraz - pod warunkiem, że nie jest alergikiem - ziołowe herbatki. Pamiętaj, że mleko matki to również napój. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych dźwięków, a głównym zmysłem, z którego korzysta, aby poznać otoczenie jest dotyk. Dlatego najlepszym sposobem na zapewnienie maluszkowi poczucia bezpieczeństwa jest przytulanie i okazywanie czułości. Nowe Pampers Premium Care to najbardziej komfortowe i chroniące skórę maluszka pieluszki od Pampers.

Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna zawierć dieta twojego dziecka, jeszcze zanim ono skończy roczek? Sprawdź! Dietetyczka Agata Ziemnicka odpowiada.

Czytaj dalej
Kąpiel noworodka - zestaw idealny

Zdrowie i pielęgnacja

Nie wiesz jakich używać kosmetyków do kąpieli noworodka? Mamy dla Ciebie duet doskonały, dzięki któremu skóra Twojego maleństwa będzie dobrze oczyszczona i odpowiednio nawilżona, a włoski lśniące i łatwe do rozczesania.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie