Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Pierwsza kąpiel krok po kroku

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: Paweł Zawitkowski

Pluskanie w ciepłej wodzie może być świetnym sposobem na wyciszenie malca przed snem. By kąpiel sprawiała przyjemność zarówno dziecku, jak i rodzicom, warto się do niej dobrze przygotować. Skorzystajcie z porad eksperta - Pawła Zawitkowskiego.

Na odprężającą kąpiel niemowlaka wybierz czas między karmieniami, ponieważ najedzonemu dziecku może się ulewać, z kolei głodne będzie niespokojne. Żeby dziecko nie zmarzło w trakcie pluskania, w łazience lub w pomieszczeniu, w którym odbywa się kąpiel, powinno być ciepło. W łazience wystarczy puścić ciepły prysznic parę minut przed kąpielą. Wtedy powietrze będzie cieplejsze i bardziej wilgotne. Natomiast temperatura wody musi być zbliżona do ciepłoty ciała, czyli mieć nie mniej niż 37 st. C, ale w tym wypadku warto uważnie śledzić reakcje dziecka, tak by temperatura była po prostu dla niego komfortowa. Wanienkę możesz postawić na pralce, stole (podkładając ręcznik lub pieluszkę) albo specjalnym stojaku - najważniejsze, żeby stała stabilnie. Wanienka powinna być wypełniona wodą tak, by w trakcie kąpieli ciało dziecka było w niej zanurzone. Unikniemy wtedy niepotrzebnego ochładzania mokrego ciała malucha. Zanim zacznie się kąpiel, zgromadź w zasięgu ręki wszystkie potrzebne akcesoria - nie będzie później możliwości odejścia od wanienki, by donieść coś, o czym się zapomniało.

Pluskanie w wanience zorganizujmy tak, by dziecko odebrało je jak zabawę. Kąpiel niemowlaka polega na tym, że wkładamy go do wody powoli, najlepiej bokiem, tak by dziecko widziało i wodę, i to, co się dzieje dookoła, uśmiechając się do niego i rozmawiając z nim (możemy np. tłumaczyć, co robimy). Obserwujmy reakcje dziecka. Jeżeli będzie się czuło w wodzie bezpiecznie, sama czynność kąpania może stać się wspaniałą przygodą.

Wielu rodziców zastanawia się, czy maluszka trzeba kąpać codziennie. Otóż nie jest to konieczne. Wystarczy to robić co 2-3 dni. W dni, w które rezygnujemy z pluskania, przecierajmy ciało dziecka wilgotnymi chusteczkami.

Kąpiel dziecka krok po kroku

Bezpieczny chwyt

Jedna z możliwości to kąpiel w pozycji na pleckach. Główka malucha powinna być oparta w zgięciu łokcia, zaś cały tułów, aż do pupy, opierać się na naszym przedramieniu. Druga ręka może w tym czasie obmywać dziecko (zdjęcie po lewej). U dzieci, które boją się kąpieli w wanience, stosujemy inny chwyt, który pomoże im zaakceptować wodę i samą czynność mycia. Przed włożeniem malucha do wody układamy pachę i ramię dziecka na naszym nadgarstku lub przedramieniu. Palcami tej samej dłoni, na której leży dziecko, chwytamy od spodu łokieć jego drugiej rączki. Swobodną ręką z łatwością możemy umyć dziecko. Możemy nawet zamienić ręce, najpierw sadzając malucha tyłem do nas, a potem przesuwając go na drugi bok. Musimy go przy tym pochylić nieco do przodu, aby główka nie opadała do tyłu i na boki. Pozycja ta zapewnia optymalne bezpieczeństwo w kąpieli (zdjęcie powyżej).

 

 

Nie dopuść do zachłyśnięcia

Zachłyśnięcie się wodą jest niebezpieczne, poza tym mogłoby zrazić dziecko do kąpieli na dłuższy czas. Warto więc wiedzieć, jak bezpiecznie przekręcić malucha z jednej pozycji na drugą, np. z boku na brzuch. W tym celu jedną ręką chwytamy dziecko, a drugą kładziemy na jego pupie i, powoli obracając, układamy je na brzuchu. Główka znajduje się ponad wodą, oparta na naszym kciuku. Dzięki temu dziecko na pewno nie napije się wody. Co prawda dzieci są mistrzami w robieniu nam "niespodzianek", ale przynajmniej ograniczamy do minimum możliwość zachłyśnięcia się wodą w trakcie kąpieli.


 

Gdy maluch jest większy

Szkraba, który nie obawia się wody, a także dużo większą pociechę, możemy oprzeć z główką na nadgarstku i przedramieniu (zdjęcie obok). Dłonią możemy podtrzymać jego ramię. Nie chwytamy i nie ściskamy nigdy, a szczególnie w przypadku kąpieli, za szyję. Pupa oparta jest na dnie wanienki (na jej spód możesz przed wlaniem wody położyć pieluszkę, by dziecko się nie ślizgało). Maluch ma pełną swobodę ruchów. Przy takiej pozycji dziecka musimy się liczyć z tym, że malec będzie chlapał, wymachując nóżkami. Najlepiej jeżeli w wanience jest dużo wody - dziecko może wtedy swobodnie unosić się w niej, bawić rączkami i nóżkami. Gdy chcemy zakończyć kąpiel, obracamy dziecko do leżenia bokiem i w tej pozycji wyjmujemy z wanienki.

 

 

Warto wiedzieć!

Maluch wkładany i wyjmowany z kąpieli czy łóżeczka w pozycji plecami do podłoża nie czuje się pewnie, co potrafi wyraźnie nam zasygnalizować. Jest bezradne, bo nie może nic zrobić ze swoim ciałem, głowa opada mu do tyłu, niewiele widzi. Nie pomaga wtedy uspokajanie go, ale wystarczy zmienić jego pozycję. W tym celu obracamy malucha bokiem, tak by mógł wszystko obserwować, obracać głową i panować nad swoim ciałem.

 

 

Paweł Zawitkowski - autor książek i filmów "Mamo, Tato co Ty na to?" terapeuta Szkoły Terapii Neurorozwojowej NDTBobath, konsultant w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w IMiD

Zobacz też:

Pozostałe porady

Kąpiel noworodka - zestaw idealny

Zdrowie i pielęgnacja

Nie wiesz jakich używać kosmetyków do kąpieli noworodka? Mamy dla Ciebie duet doskonały, dzięki któremu skóra Twojego maleństwa będzie dobrze oczyszczona i odpowiednio nawilżona, a włoski lśniące i łatwe do rozczesania.

Czytaj dalej
Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, gdy maluszek ma skłonność do podrażnień, alergii czy atopii. W tym przypadku przy zabiegach higienicznych najlepiej sprawdzają się produkty, które nie tylko oczyszczają, lecz również mają działanie pielęgnacyjne. W ich składzie szczególnie cenna jest obecność naturalnych emolientów, które tworzą na skórze barierę ochronną. Nowe chusteczki Kindii Cream zapewniają delikatne i skuteczne oczyszczenie oraz pielęgnację wrażliwej skóry niemowląt. To innowacyjny produkt typu "2 w 1", spełniający oczekiwania mam poszukujących wygodnych rozwiązań w codziennej higienie najmłodszych.

Czytaj dalej
Twój maluszek ma alergie? Przyczyny poszukaj w… szafie!

Zdrowie i pielęgnacja

Na delikatnym, aksamitnym ciałku maluszka pojawiają się niepokojące zaczerwienienia, uciążliwe, swędzące wysypki, a od pewnego czasu towarzyszą mu nawracające duszności? Jedną z prawdopodobnych przyczyn mogą być właśnie ubranka dziecka, które coraz częściej stają się przyczyną alergii i jej groźnych powikłań.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie ... Czytaj dalej
Obudź w dziecku odporność na wiosnę z marką Visolvit Junior!

Zdrowie i odżywianie

Przesilenie wiosenne to ten szczególny czas w roku, kiedy z podwójną uwagą ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie