Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Kolka. Jak jej zapobiegać i czym leczyć?

Zdrowie i pielęgnacja

Zdjęcia: Dreamstime

Nie ma chyba większej przykrości dla rodzica, jak nieutulony płacz dziecka, któremu mimo starań nie udaje się pomóc. Smutek napędza frustrację, która zmęczonej, niewyspanej mamie podwójnie daje w kość. Gdy nie pomagają rady koleżanek oraz te wyczytane w internecie, jak zapobiegać kolce i czym ją leczyć, z pomocą przychodzą sposoby sprawdzone przez nasze mamy i babcie. Poznajcie je.

Pojawieniu się kolki jelitowej towarzyszą zwykle wyrzuty sumienia. Dolegliwość ta dopada bowiem malucha zwykle dopiero w okolicy 4. tygodnia życia. Wydaje się więc, że dostaliśmy od Matki Natury zdrowe dziecko i nieumiejętnym postępowaniem zrobiliśmy mu krzywdę. Bóle brzuszka pojawiają się najczęściej po południu i wieczorem. Maluch pręży się, czerwienieje, głośno płacze i nie daje się uspokoić. Na nic zdają się przytulania, noszenie na rękach, śpiewanie piosenek. Po tym często można poznać, że to kolka - gdy dziecka nie uspokaja nic, co mniej lub bardziej sprawdzało się do tej pory.

Na kolkę nie ma jednego, skutecznego sposobu. Czasem trzeba wypróbować kilka, zanim trafi my na właściwy. Można też zastosować metodę łączoną (np. najpierw rozgrzewająca kąpiel, a potem ułatwienie odprowadzenia gazów). Pamiętajmy, że to, co pomogło maluchowi sąsiadki, przy naszym może nie zadziałać. Nie denerwujmy się więc, że jakiś "genialny patent" nie działa. Po prostu cierpliwie szukajmy sposobu, który naszemu skarbowi przyniesie ulgę. W końcu odkryjemy ten właściwy, a po 4. miesiącu kolki najczęściej mijają bezpowrotnie.

Karmienie - popraw technikę

 • Dziecko powinno w trakcie ssania obejmować ustami całą brodawkę wraz z otoczką.
 • Staraj się utrzymywać między karmieniami 3-godzinne odstępy, nie dłuższe, bo głodne dziecko je łapczywie, łykając powietrze.
 • Nie karm jednak częściej, np. na żądanie. Jeśli płaczącemu malcowi zawsze dla uspokojenia podajesz pierś, może się okazać, że je co godzina, a nawet częściej. Wtedy pokarm niestrawiony miesza się ze strawionym i pojawiają się gazy.
 • Twój maluch może mieć problem z trawieniem mlecznego cukru, dlatego w trakcie posiłku karm go tylko z jednej piersi. Mleko bogate w laktozę wypływa na początku karmienia, później stężenie cukru w pokarmie maleje.
 • Zapobiegając kolce, zadbaj o to, by maluchowi się odbiło. Trzymaj go w pionie po jedzeniu, klepiąc delikatnie po pleckach.
 • Jeśli maluch pije klasyczną mieszankę mlekozastępczą, poproś pediatrę o receptę na preparat dla alergików.

  Pomóż maluszkowi oddać gazy

  Niezastąpione są ćwiczenia, jak choćby sprawdzony "rowerek". Połóż dziecko na pleckach i zdejmij mu pieluszkę, by go nie uciskała. Następnie zgięte w kolanach nóżki maleństwa delikatnie przyciskaj do brzuszka, po chwili rozprostuj. Powtarzaj kilkakrotnie. Do odprowadzenia gazów stosowano kiedyś również z powodzeniem końcówkę termometru. Zabieg można też zrobić małym palcem. Smarujemy w tym celu odbyt maluszka oliwką, delikatnie wkładamy palec (płytko!) i wykonujemy nim maleńkie okrążenia.

  Gdy wszystko inne zawiedzie, wypróbuj probiotyki. O obiecujących wynikach badań profesora Francesco Savino ze szpitala dziecięcego w Turynie pisaliśmy w poprzednim numerze. Opublikowane w piśmie „Pediatrics” dane udowadniają, że podawanie probiotyków jest korzystne w leczeniu kolki niemowlęcej. Wszystko to dzięki bakteriom Lactobacillus reuteri. Naukowcy nie rozpracowali do końca leczniczego mechanizmu. Przyjmuje się jednak, że bakterie te korzystnie wpływają na reakcję odpornościową i usprawniają perystaltykę jelit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotuj kąpiel, rób okłady, wypróbuj kołysanie

 • Ciepła woda rozluźnia mięśnie i pomaga się zrelaksować. Ponadto odwraca uwagę malucha od bólu i prowokuje go do zabawy, wymachiwania nóżkami. A taka gimnastyka pomaga pozbyć się gazów. Warto też zrobić po kąpieli masaż brzuszka - delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (nie masujemy od razu po karmieniu).
 • Na brzuszku cierpiącego maluszka połóż termofor z ciepłą wodą. Nie masz termofora? Z powodzeniem może go zastąpić świeżo wyprasowana, ciepła pieluszka.
 • Na wiele niemowląt uspokajająco działa... przejażdżka samochodem, najlepiej po wybojach. Alternatywą jest intensywne kołysanie w wózku, choćby w domu.

Zmień dietę

 • Zrezygnuj z potraw wzdymających (kapustnych, strączkowych).
 • Odstaw kawę, herbatę, czekoladę.
 • Unikaj cukru - nie jedz słodyczy, nie pij słodkich napojów.
 • Przejdź na dietę bezglutenową lub niskoglutenową.
 • Niefermentowane produkty mleczne zastąp fermentowanymi (jogurtem, kefirem). Jeśli to nie pomoże, zrezygnuj na jakiś czas z nabiału mlecznego, zwłaszcza mleka.
 • Włącz do diety probiotyki.

Sięgnij po środki na kolkę

Preparaty takie można kupić w każdej aptece, ale stosowanie poprawiających trawienie herbatek i kropelek najlepiej skonsultować z pediatrą. Na własną rękę możesz za to używać butelek antykolkowych. Zastosowane w nich smoczki pomagają eliminować objawy spowodowane nieprawidłowym karmieniem.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nowe pieluchomajtki do pływania Pampers Splashers! Pasują jak strój kąpielowy, chronią jak Pampers

Zdrowie i pielęgnacja

Zajęcia na basenie, wakacje na plaży czy wycieczka do parku wodnego? Teraz to nie problem! Z Pampers Splashers wszystkie małe rybki mogą teraz pluskać się bez ograniczeń! Z myślą o wspieraniu prawidłowego rozwoju motorycznego najmłodszych, marka Pampers stworzyła jednorazowe pieluchomajtki do pływania dla niemowląt Pampers Splashers! Produkt jest częścią linii Pampers Pants.

Czytaj dalej
Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna Agnieszka Mińko, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”.

Czytaj dalej
Stomia u noworodka

Zdrowie i pielęgnacja

Około 75% stomii u pacjentów poniżej 18. roku życia wyłanianych jest w grupie noworodków i niemowląt, a jej wyłonienie ma charakter czasowy. Przyczyny jej wytworzenia mają duży wpływ na dalszy rozwój i pielęgnację dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka ... Czytaj dalej
Nowy wózek Thule dla miejskich odkrywców

Podróże i wyprawy

Nowość Thule ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie