Dlaczego jesienią łatwiej "złapać" przeziębienie?
Głównym winowajcą zdrowotnych przypadłości, z którymi borykają się jesienią i duzi, i mali pacjenci, są zmieniające się warunki klimatyczne. Zaczyna spadać temperatura, robi się chłodniej, pojawiają się opady deszczu, a my coraz chętniej i coraz dłużej przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, przez co siłą rzeczy łatwiej jest o wymianę chorobotwórczych wirusów i bakterii.
Jak można chronić dziecko przed infekcją?
Drobnoustroje chorobotwórcze rozprzestrzeniają się głównie drogą kropelkową, ale niebagatelną rolę odgrywają również ręce. Dlatego bardzo duży nacisk należy położyć na ich higienę. Najprostszymi metodami ochrony dziecka przed infekcjami jest: częste mycie rąk, noszenie garderoby dostosowanej do warunków atmosferycznych, zdrowa i zróżnicowana dieta, codzienne spacery i aktywność na świeżym powietrzu. O ile to możliwe, należy unikać dużych skupisk ludzi.
Niezwykle szkodliwie na odporność wpływa także przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Wdychanie dymu tytoniowego uwalnianego tylko przez jeden papieros unieruchamia rzęski znajdujące się w drogach oddechowych na kilka godzin, a więc pozbawia nabłonek wyścielający jamę nosowo-gardłową, tchawicę i oskrzela naturalnej funkcji obronnej w postaci wymiatania z ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń, w tym wirusów.
Jaka woda morska na jaką przypadłość?
|
Jak skutecznie pomóc dziecku z katarem?
Katar to jeden z pierwszych i najczęściej pojawiających się objawów infekcji. Może mieć różną postać: lejącą, wodnistą, gęstą o zabarwieniu żółtym lub żółtozielonkawym. Zakatarzone małe dziecko bywa niespokojne i rozdrażnione. Z racji
problemów z oddychaniem (zatkany nos) gorzej śpi i nie ma apetytu. Może także pokasływać.
Co może pomóc wyleczyć infekcję u dziecka?
Krople do nosa - sięgaj po nie tylko w razie konieczności. Zwróć uwagę, by były odpowiednie do wieku dziecka. Stosuj
je ściśle według zaleceń podanych na ulotce (dawkowanie, długość podawania itp.) - w tym względzie umiar jest bardzo wskazany. Leki donosowe zakrapla się na boczną ścianę nosa, najlepiej przy ułożeniu głowy w dół lub przy jej przygięciu do klatki piersiowej, tak aby podany preparat nie spływał do gardła (dzieci tego nie znoszą).
Sól fizjologiczna i preparaty wody morskiej - doskonale nawilżają błonę śluzową nosa oraz są bezcenne przy toalecie nosa u małych dzieci nie tylko podczas infekcji.
Czasem, gdy katar jest bardzo gęsty, stosujemy miejscowo działające leki rozluźniające śluz (np. Mucofluid).
Płukanie nosa - w przypadku dzieci warto sięgnąć po specjalne zestawy do takiego zabiegu, które można kupić w aptece bez recepty (np. Sinus Rinse).
Nawilżanie gardła - dobrze sprawdzają się preparaty nawilżające gardło w formie spray’u, które dodatkowo łagodzą podrażnioną śluzówkę (np. Olivocap).
Aspiratory do nosa - to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na dokładne oczyszczenie nosa z wydzieliny. Aspirator powinien mieć krótką i szeroką końcówkę. Pamiętaj, by toaletę noska wykonać delikatnie, tak by nie przestraszyć
maluszka oraz nie uszkodzić błony śluzowej.
Inhalacje i olejki eteryczne - czasami skuteczne w walce z katarem może okazać się skropienie poduszeczki lub
piżamki dziecka olejkiem eterycznym. Można też kilka kropli olejku dodać do miseczki z gorącą wodą lub rozpylić je przy pomocy kominka zapachowego. Taka inhalacja ułatwi dziecku oddychanie.
Uwaga! W przypadku dzieci z alergią należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre z olejków mogą ją nasilać.
Właściwy mikroklimat pomieszczeń - poprawę drożności nosa można uzyskać, oddychając chłodnym, odpowiednio
nawilżonym powietrzem. Zadbaj więc o właściwy mikroklimat pomieszczeń, w których przebywa mały pacjent. Nie zapomnij też zabezpieczyć go przed wychłodzeniem - dodatkowy kocyk z pewnością się przyda.
Gorączka - zbijamy czy nie?
Jednym z objawów infekcji u dziecka jest podwyższona temperatura ciała. Często towarzyszą jej złe samopoczucie i dolegliwości bólowe, mogą pojawić się też drgawki i majaczenie.
Dlatego bezpieczniej jest nie dopuszczać do jej bardzo wysokich wartości. Temperaturę najskuteczniej obniżają leki, takie jak paracetamol czy ibuprofen podane drogą doustną lub doodbytniczą w odpowiednich dawkach. Gorączkę można także zbijać, stosując ochładzanie zewnętrzne przy pomocy kompresów (na czoło, kark, podudzia czy okolicę wątroby) czy kąpiel ochładzającą (należy pamiętać, aby woda w kąpieli była o około 2 stopnie niższa niż ciepłota ciała dziecka, potem stopniowo można dolewać chłodną wodę). Zaleca się jednak, aby metody fizycznego ochładzania stosować w skojarzeniu z podanym wcześniej lekiem przeciwgorączkowym.
Kiedy należy podawać syrop przeciwkaszlowy?
Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i nie należy go zwalczać za wszelką cenę. Leczenie kaszlu u dziecka powinno ograniczone jedynie do minimum, zwłaszcza u najmłodszych dzieci. Można je stosować w przypadku bardzo uporczywego, suchego kaszlu, który utrudnia karmienie czy zaburza sen. W fazie kaszlu wilgotnego powinny być podawane leki wspomagające upłynnianie wydzieliny śluzowej dróg oddechowych. Warto też pamiętać, że w skutecznym leczeniu kaszlu ważną rolę odgrywa też właściwe nawodnienie małego pacjenta, czyste powietrze oraz ograniczenie aktywności fizycznej (intensywny ruch nasila kaszel). Ważną rolę pełnią także odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne, np. ćwiczenia oddechowe, oklepywanie pleców, inhalacje czy kąpiele, np. w soli bocheńskiej, oraz właściwa, urozmaicona dieta.