- Masaż dziąseł. Głaskanie po buzi, wykonywane niewielkich ruchów kolistych na policzku malca doskonale rozluźnia mięśnie twarzy i jednocześnie odwraca uwagę dziecka od nieprzyjemnych doznań. Można też masować bezpośrednio dziąsła, o ile dziecko na to pozwoli. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnej silikonowej nakładki z wypustkami, którą nakłada się na palec.
Uwaga! Nie wolno masować ząbkującemu dziecku dziąseł za pomocą gazika nasączonego płynem (np. alkoholem). - Gryzaczki. Często ulgę ząbkującemu dziecku przynosi ssanie zimnego, wypełnionego wodą, gumowego gryzaczka. Warto wcześniej delikatnie schłodzić go w lodówce. Dobrze sprawdzają się w tym czasie wszystkie gryzaki, ale należy podawać tylko te, które dziecko może bezpiecznie ssać i gryźć.
- Żel na dziąsła. Skutecznym sposobem na obolałe dziąsełka jest smarowanie ich chłodzącym żelem lub maścią (zawierają w swym składzie lidokainę, czy salicylany) Można je kupić bez recepty w każdej aptece.
- Po dokładnym umyciu rąk, na bawełniany patyczek lub palec nakładamy ok. pół centymetra żelu i delikatnie masujemy dziąsło 2-3 razy dziennie, do jednego tygodnia - podpowiada stomatolog A. Stopa-Wilkos. - Czynność wykonujemy najlepiej po jedzeniu lub zabiegach higienicznych. Jednak gdy objawy bólowe nasilają się podczas ssania piersi lub smoczka butelki, warto także przed karmieniem posmarować dziąsła niewielką ilością żelu na ząbkowanie. Uśmierzy on ból i ewentualnie złagodzi stan zapalny. Możesz też spróbować podawać ząbkującemu dziecku mleko łyżeczką. - Śliniaczki. W ciągu dnia warto zakładać ząbkującemu dziecku miękki śliniaczek, który zabezpieczy ubranie przed uporczywie sączącą się śliną. Należy też pamiętać o osuszaniu skóry maluszka wokół ust i na brodzie tak, by nie uległa podrażnieniu. Jeżeli mimo to buzia pozostaje zaczerwieniona, trzeba posmarować ją tłustym kremem dla niemowląt.
- Farmaceutyki na gorączkę. Jeżeli dolegliwości nie pozwalają ząbkującemu dziecku na normalne funkcjonowanie czy spokojny sen, warto sięgnąć po środek przeciwbólowy dla niemowląt.
Niestety ząbkowaniu często też towarzyszy podwyższona temperatura. Jeśli nie przekracza ona 37,5-38ºC, na ogół nie ma powodu do niepokoju. Zazwyczaj po wyrżnięciu się ząbka wszystko wraca do normy. Jednak jeśli ząbkujące dziecko gorączkuje (temperatura powyżej 38º) lub pojawiają się objawy chorobowe np. kaszel czy ostra biegunka - koniecznie należy skontaktować się z pediatrą. Może to oznaczyć, iż dodatkowo mamy do czynienia z infekcją.
Konsultacja: lek.stom. Agnieszka Stopa-Wilkos