Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Kolka jelitowa u dzieci

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: lek. med. Dorota Moroz-Ładniak, pediatra, specjalista II stopnia

Zdjęcia: Dreamstime

Kolka jelitowa u dzieci zaczyna się najczęściej w 2. tygodniu życia noworodka (około 80 proc. przypadków), ale może też pojawić się już w 3. dobie lub przeciwnie - ujawnić się po 2. tygodniu. Po czym ją rozpoznać i jak pomóc maluchowi?

Prawdziwą kolkę jelitową u dzieci określa się "regułą 3", tj. dolegliwości utrzymują się co najmniej 3 godziny dziennie, minimum 3 dni w tygodniu i powyżej 3 tygodni.

Rodzice powinni mieć świadomość, że płacz jest jedyną formą porozumiewanie się maluszka z otaczającym go światem. W ten sposób sygnalizuje, że jest głodny, senny, ma mokro, chce być przytulony, bądź że coś go boli - wówczas jest to pierwszy objaw choroby. Dlatego też płaczu nie można lekceważyć.

Atak kolki jelitowej u dzieci zazwyczaj zaczyna się gwałtownie, o różnych porach dnia i nocy, choć najczęściej dzieje się to między godziną 18 a 22. Niemowlę nagle zaczyna nieprzerwanie płakać - czasem wręcz krzyczeć, może temu towarzyszyć kopanie nóżkami oraz twardnienie brzuszka.

Niekiedy pomaga noszenie na rękach lub kołysanie dziecka, ale zazwyczaj po odłożeniu zaczyna ponownie płakać. Podczas karmienia (szczególnie wtedy, gdy dziecko zjada łapczywie) dolegliwości mogą objawiać się przerywaniem ssania, odwracaniem głowy, prężeniem lub krzykiem. Wyraźną ulgę dziecku sprawia oddanie gazów lub wypróżnienie. Kolki mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Przyczyny kolki jelitowej u dzieci:

  • czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego wynikających z jego niedojrzałości,
  • nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne,
  • nieprawidłowa technika karmienia (dziecko zjada bardzo łapczywie, szybko, połykając tym samym dużą ilość powietrza),
  • błąd dietetyczny mamy (dzieci karmione piersią),
  • niedobór laktazy, tzn. enzymu trawiącego cukier mleczny (laktoza czyli cukier mleczny, występuje zarówno w pokarmie kobiecym, jak i mieszankach mlecznych),
  • nadwrażliwości dziecka na białka mleka krowiego lub soję.

Jak pomóc maluchowi przy kolce jelitowej?

Postępowanie przy kolce jelitowej u dzieci uzależnione jest od nasilenia napadów. W pierwszej kolejności stosuje się łagodne metody behawioralne tj. masowanie brzuszka, układanie na brzuszku, kołysanie, a nawet poddawanie płaczącego maluszka łagodnym szumom.

Dodatkowo zaleca się karmiącej mamie modyfikacja diety oraz zmianę techniki karmienia (karmienie powoli, w pozycji półpionowej).

Kiedy powyższe zabiegi nie przynoszą rezultatu lub też objawy kolki są nasilone, należy zgłosić się do lekarza. Pediatra może zlecić stosowanie leków, np. regulujących motorykę jelit, przeciw wzdęciowych lub łagodnie uspakajających.

Pamiętaj! Pomimo, że kolka jelitowa u dzieci ma dość typowe objawy i przejściowy charakter nie mający wpływu na prawidłowy rozwój niemowlaka, to jednak w przypadku nasilonych dolegliwości, czy też nieprawidłowych przyrostów masy ciała, należy zawsze zgłosić się do lekarza.

W takiej sytuacji konieczne jest wykluczenie innych przyczyn obserwowanych dolegliwości, np. nietolerancji pokarmowej, zakażenia układu moczowego, zapalenia ucha itp.

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego nie ograniczają się tylko do wieku niemowlęcego, mogą występować również u starszych dzieci. Niestety część niemowląt cierpiących na kolkę jelitową będzie prawdopodobnie odczuwała dolegliwości wynikające z zaburzeń czynnościowych w późniejszym wieku, np. zaburzenia czynności przełyku (w tym refluks żołądkowo-przełykowy), biegunkę czynnościową, zespół jelita drażliwego, czynnościowe zaparcia.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, gdy maluszek ma skłonność do podrażnień, alergii czy atopii. W tym przypadku przy zabiegach higienicznych najlepiej sprawdzają się produkty, które nie tylko oczyszczają, lecz również mają działanie pielęgnacyjne. W ich składzie szczególnie cenna jest obecność naturalnych emolientów, które tworzą na skórze barierę ochronną. Nowe chusteczki Kindii Cream zapewniają delikatne i skuteczne oczyszczenie oraz pielęgnację wrażliwej skóry niemowląt. To innowacyjny produkt typu "2 w 1", spełniający oczekiwania mam poszukujących wygodnych rozwiązań w codziennej higienie najmłodszych.

Czytaj dalej
Twój maluszek ma alergie? Przyczyny poszukaj w… szafie!

Zdrowie i pielęgnacja

Na delikatnym, aksamitnym ciałku maluszka pojawiają się niepokojące zaczerwienienia, uciążliwe, swędzące wysypki, a od pewnego czasu towarzyszą mu nawracające duszności? Jedną z prawdopodobnych przyczyn mogą być właśnie ubranka dziecka, które coraz częściej stają się przyczyną alergii i jej groźnych powikłań.

Czytaj dalej
Patent na bolesne ząbkowanie

Zdrowie i pielęgnacja

Ząbkowanie to bardzo indywidualny okres dla każdego niemowlaka. Niektóre dzieci przechodzą go prawie bezobjawowo, inne donośnie informują świat o wyrastających im zębach płaczem i grymasami. To trudny czas nie tylko dla dzieci, ale także ich rodziców, szukających skutecznego i szybkiego rozwiązania, które pozwoli na uśmierzenie bólu malucha. Sposobów na złagodzenie bolesnego swędzenia jest wiele, począwszy od tych znanych i sprawdzonych, polecanych przez mamy i babcie, na tych rekomendowanych przez lekarzy i farmaceutów kończąc. Podpowiadamy najpopularniejsze z nich, by każdy rodzic mógł znaleźć swój patent na ząbkowanie.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu ... Czytaj dalej
Dziecięce boho na poddaszu

Pokój przedszkolaka

Pokój dziecięcy bez słodkiego, landrynkowego różu i motywów zaczerpniętych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie