Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Kolka jelitowa u dzieci

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: lek. med. Dorota Moroz-Ładniak, pediatra, specjalista II stopnia

Zdjęcia: Dreamstime

Kolka jelitowa u dzieci zaczyna się najczęściej w 2. tygodniu życia noworodka (około 80 proc. przypadków), ale może też pojawić się już w 3. dobie lub przeciwnie - ujawnić się po 2. tygodniu. Po czym ją rozpoznać i jak pomóc maluchowi?

Prawdziwą kolkę jelitową u dzieci określa się "regułą 3", tj. dolegliwości utrzymują się co najmniej 3 godziny dziennie, minimum 3 dni w tygodniu i powyżej 3 tygodni.

Rodzice powinni mieć świadomość, że płacz jest jedyną formą porozumiewanie się maluszka z otaczającym go światem. W ten sposób sygnalizuje, że jest głodny, senny, ma mokro, chce być przytulony, bądź że coś go boli - wówczas jest to pierwszy objaw choroby. Dlatego też płaczu nie można lekceważyć.

Atak kolki jelitowej u dzieci zazwyczaj zaczyna się gwałtownie, o różnych porach dnia i nocy, choć najczęściej dzieje się to między godziną 18 a 22. Niemowlę nagle zaczyna nieprzerwanie płakać - czasem wręcz krzyczeć, może temu towarzyszyć kopanie nóżkami oraz twardnienie brzuszka.

Niekiedy pomaga noszenie na rękach lub kołysanie dziecka, ale zazwyczaj po odłożeniu zaczyna ponownie płakać. Podczas karmienia (szczególnie wtedy, gdy dziecko zjada łapczywie) dolegliwości mogą objawiać się przerywaniem ssania, odwracaniem głowy, prężeniem lub krzykiem. Wyraźną ulgę dziecku sprawia oddanie gazów lub wypróżnienie. Kolki mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Przyczyny kolki jelitowej u dzieci:

  • czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego wynikających z jego niedojrzałości,
  • nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne,
  • nieprawidłowa technika karmienia (dziecko zjada bardzo łapczywie, szybko, połykając tym samym dużą ilość powietrza),
  • błąd dietetyczny mamy (dzieci karmione piersią),
  • niedobór laktazy, tzn. enzymu trawiącego cukier mleczny (laktoza czyli cukier mleczny, występuje zarówno w pokarmie kobiecym, jak i mieszankach mlecznych),
  • nadwrażliwości dziecka na białka mleka krowiego lub soję.

Jak pomóc maluchowi przy kolce jelitowej?

Postępowanie przy kolce jelitowej u dzieci uzależnione jest od nasilenia napadów. W pierwszej kolejności stosuje się łagodne metody behawioralne tj. masowanie brzuszka, układanie na brzuszku, kołysanie, a nawet poddawanie płaczącego maluszka łagodnym szumom.

Dodatkowo zaleca się karmiącej mamie modyfikacja diety oraz zmianę techniki karmienia (karmienie powoli, w pozycji półpionowej).

Kiedy powyższe zabiegi nie przynoszą rezultatu lub też objawy kolki są nasilone, należy zgłosić się do lekarza. Pediatra może zlecić stosowanie leków, np. regulujących motorykę jelit, przeciw wzdęciowych lub łagodnie uspakajających.

Pamiętaj! Pomimo, że kolka jelitowa u dzieci ma dość typowe objawy i przejściowy charakter nie mający wpływu na prawidłowy rozwój niemowlaka, to jednak w przypadku nasilonych dolegliwości, czy też nieprawidłowych przyrostów masy ciała, należy zawsze zgłosić się do lekarza.

W takiej sytuacji konieczne jest wykluczenie innych przyczyn obserwowanych dolegliwości, np. nietolerancji pokarmowej, zakażenia układu moczowego, zapalenia ucha itp.

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego nie ograniczają się tylko do wieku niemowlęcego, mogą występować również u starszych dzieci. Niestety część niemowląt cierpiących na kolkę jelitową będzie prawdopodobnie odczuwała dolegliwości wynikające z zaburzeń czynnościowych w późniejszym wieku, np. zaburzenia czynności przełyku (w tym refluks żołądkowo-przełykowy), biegunkę czynnościową, zespół jelita drażliwego, czynnościowe zaparcia.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna Agnieszka Mińko, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”.

Czytaj dalej
Stomia u noworodka

Zdrowie i pielęgnacja

Około 75% stomii u pacjentów poniżej 18. roku życia wyłanianych jest w grupie noworodków i niemowląt, a jej wyłonienie ma charakter czasowy. Przyczyny jej wytworzenia mają duży wpływ na dalszy rozwój i pielęgnację dziecka.

Czytaj dalej
Pięć sposobów na katar niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

O tym, jak katar potrafi dać się we znaki, przekonał się praktycznie każdy dorosły. Niemowlęta radzą sobie z nieżytem nosa jeszcze gorzej. Dziecko staje się marudne i pobudzone. Nie chce przyjmować pokarmów, gdyż ssąc pierś lub smoczek, nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie