Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Przyczyny nietolerancji glutenu

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: Prof. dr hab. n. med. Bożena Cukrowska

Zdjęcia: Dreamstime

Za jedną z głównych przyczyn nietolerancji glutenu uważa się zbyt późne wprowadzanie go do diety niemowląt. W Polsce w latach 80. zaczął obowiązywać schemat żywienia niemowląt, w którym znacznie opóźniono wiek podawania pierwszych produktów zawierających gluten.

Od tego czasu przez następnych ponad dwadzieścia lat (do roku 2007) obowiązywała zasada jak najpóźniejszego wprowadzania pokarmów zawierających gluten (np. kaszki manny, pieczywa, itd.). Dieta bezglutenowa obowiązywała przez co najmniej 9 pierwszych miesięcy życia, a często dopiero po 1. roku życia podawano dzieciom produkty glutenowe.

Chrupaczki ryżowe Bobovita - produkt bezglutenowy

Takie postępowanie powodowało obniżenie częstości występowania klasycznej celiakii dziecięcej, jednak nie chroniło przed rozwojem choroby, a jedynie opóźniało wystąpienie pierwszych objawów, które gdy się pojawiały u starszych dzieci lub nawet dorosłych, w większości były nietypowe. Tak więc późne wprowadzenie glutenu do diety nie chroni przed celiakią, ale powoduje jedynie odroczenie wystąpienia celiakii i podstępny przebieg choroby utrudniający rozpoznanie.

Wiemy również, że dzieci, u których późno wprowadza się gluten do diety, mają mniejszą szansę na rozwinięcie tzw. naturalnej tolerancji na to białko. Tolerancja pokarmowa indukowana jest immunologicznie po podawaniu niewielkich dawek pokarmu we wczesnym okresie rozwoju dziecka.

W przypadku glutenu dzieci karmione piersią mają większe możliwości rozwoju tolerancji, gdyż w pokarmie matki, która spożywa produkty glutenowe, znajdują się minimalne ilości tego białka, co aktywuje układ immunologiczny dziecka w kierunku zahamowania reakcji na gluten. Optymalny efekt uzyskuje się, gdy stopniowo zwiększa się dawkę glutenu u dzieci karmionych mlekiem matki.

Badania potwierdzają, że wprowadzenie niewielkich dawek glutenu pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia w okresie karmienia piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na celiakię. Stąd wynika próba wywołania tolerancji na gluten poprzez wczesne podawanie małych jego ilości niemowlętom (nie więcej niż pół łyżeczki kaszy manny, tj. 2-3 g dziennie), najlepiej gdy są karmione lub dokarmiane piersią w 5.-6. miesiącu życia, a karmionym wyłącznie sztucznie również nie później niż w 6. miesiącu życia.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna Agnieszka Mińko, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”.

Czytaj dalej
Stomia u noworodka

Zdrowie i pielęgnacja

Około 75% stomii u pacjentów poniżej 18. roku życia wyłanianych jest w grupie noworodków i niemowląt, a jej wyłonienie ma charakter czasowy. Przyczyny jej wytworzenia mają duży wpływ na dalszy rozwój i pielęgnację dziecka.

Czytaj dalej
Pięć sposobów na katar niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

O tym, jak katar potrafi dać się we znaki, przekonał się praktycznie każdy dorosły. Niemowlęta radzą sobie z nieżytem nosa jeszcze gorzej. Dziecko staje się marudne i pobudzone. Nie chce przyjmować pokarmów, gdyż ssąc pierś lub smoczek, nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie