Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Przyczyny nietolerancji glutenu

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: Prof. dr hab. n. med. Bożena Cukrowska

Zdjęcia: Dreamstime

Za jedną z głównych przyczyn nietolerancji glutenu uważa się zbyt późne wprowadzanie go do diety niemowląt. W Polsce w latach 80. zaczął obowiązywać schemat żywienia niemowląt, w którym znacznie opóźniono wiek podawania pierwszych produktów zawierających gluten.

Od tego czasu przez następnych ponad dwadzieścia lat (do roku 2007) obowiązywała zasada jak najpóźniejszego wprowadzania pokarmów zawierających gluten (np. kaszki manny, pieczywa, itd.). Dieta bezglutenowa obowiązywała przez co najmniej 9 pierwszych miesięcy życia, a często dopiero po 1. roku życia podawano dzieciom produkty glutenowe.

Chrupaczki ryżowe Bobovita - produkt bezglutenowy

Takie postępowanie powodowało obniżenie częstości występowania klasycznej celiakii dziecięcej, jednak nie chroniło przed rozwojem choroby, a jedynie opóźniało wystąpienie pierwszych objawów, które gdy się pojawiały u starszych dzieci lub nawet dorosłych, w większości były nietypowe. Tak więc późne wprowadzenie glutenu do diety nie chroni przed celiakią, ale powoduje jedynie odroczenie wystąpienia celiakii i podstępny przebieg choroby utrudniający rozpoznanie.

Wiemy również, że dzieci, u których późno wprowadza się gluten do diety, mają mniejszą szansę na rozwinięcie tzw. naturalnej tolerancji na to białko. Tolerancja pokarmowa indukowana jest immunologicznie po podawaniu niewielkich dawek pokarmu we wczesnym okresie rozwoju dziecka.

W przypadku glutenu dzieci karmione piersią mają większe możliwości rozwoju tolerancji, gdyż w pokarmie matki, która spożywa produkty glutenowe, znajdują się minimalne ilości tego białka, co aktywuje układ immunologiczny dziecka w kierunku zahamowania reakcji na gluten. Optymalny efekt uzyskuje się, gdy stopniowo zwiększa się dawkę glutenu u dzieci karmionych mlekiem matki.

Badania potwierdzają, że wprowadzenie niewielkich dawek glutenu pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia w okresie karmienia piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na celiakię. Stąd wynika próba wywołania tolerancji na gluten poprzez wczesne podawanie małych jego ilości niemowlętom (nie więcej niż pół łyżeczki kaszy manny, tj. 2-3 g dziennie), najlepiej gdy są karmione lub dokarmiane piersią w 5.-6. miesiącu życia, a karmionym wyłącznie sztucznie również nie później niż w 6. miesiącu życia.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna zawierć dieta twojego dziecka, jeszcze zanim ono skończy roczek? Sprawdź! Dietetyczka Agata Ziemnicka odpowiada.

Czytaj dalej
Kąpiel noworodka - zestaw idealny

Zdrowie i pielęgnacja

Nie wiesz jakich używać kosmetyków do kąpieli noworodka? Mamy dla Ciebie duet doskonały, dzięki któremu skóra Twojego maleństwa będzie dobrze oczyszczona i odpowiednio nawilżona, a włoski lśniące i łatwe do rozczesania.

Czytaj dalej
Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, gdy maluszek ma skłonność do podrażnień, alergii czy atopii. W tym przypadku przy zabiegach higienicznych najlepiej sprawdzają się produkty, które nie tylko oczyszczają, lecz również mają działanie pielęgnacyjne. W ich składzie szczególnie cenna jest obecność naturalnych emolientów, które tworzą na skórze barierę ochronną. Nowe chusteczki Kindii Cream zapewniają delikatne i skuteczne oczyszczenie oraz pielęgnację wrażliwej skóry niemowląt. To innowacyjny produkt typu "2 w 1", spełniający oczekiwania mam poszukujących wygodnych rozwiązań w codziennej higienie najmłodszych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie