Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Czkawka u niemowlaka - jak się jej pozbyć

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Czkawka zazwyczaj spotyka małe niemowlęta. Może wystąpić nawet kilka razy na dobę. Pojawia się często po karmieniu, przewijaniu czy też po kąpieli. Dwie główne jej przyczyny to prawdopodobnie niedojrzałość układu nerwowego oraz łykanie powietrza podczas karmienia. Skąd się bierze czkawka u niemowlaka

Czkawka to nic innego jak mimowolne, rytmiczne skurcze przepony (mięśnia oddzielającego jamę brzuszną od klatki piersiowej). Charakterystyczny odgłos powstaje na skutek nagłego wdechu i zamknięcia się głośni. Do niekontrolowanych skurczy dochodzi w wyniku podrażnienia nerwów, które sterują przeponą lub podrażnienia samej przepony.

Żeby powstała czkawka u niemowlaka, niewiele potrzeba wystarczy, że maluch "nałyka się" dużo powietrza podczas jedzenia. Może ją wywołać również nagłe oziębienie, zbyt duża różnica temperatur oraz głośny śmiech dziecka.

Przyczyny czkawki u niemowlaka:

  • głośny śmiech dziecka,
  • połknięcie powietrza,
  • ochłodzenie dziecka,
  • zbyt duża różnica temperatur,
  • wypełniony brzuszek po jedzeniu,
  • niedojrzałość układu nerwowego.

Jak pozbyć się czkawki u niemowlaka?

Radzenie sobie z czkawką niemowlaka wygląda nieco inaczej niż w przypadku dorosłego i najczęściej polega po prostu na przeczekaniu dolegliwości. Ale to nie znaczy, że powinniśmy pozostać zupełnie bierni. Oto kilka sprawdzonych sposobów na czkawkę u niemowlaka.

Czkawka podczas jedzenia. Podnieś malucha do góry, podtrzymując jednocześnie plecy i główkę. Poczekaj, aż mu się odbije. Skuteczne jest też podanie kilku łyków wody lub mleka, bądź przystawienie na chwilę do piersi.

Odpowiednia pozycja. Podczas karmienia trzeba dopilnować, aby dziecko znajdowało się we właściwej pozycji. Jeżeli ma podawane mleko przez butelkę, koniecznie należy zwrócić uwagę, by zawsze było ono w smoczku. Tym sposobem zapobiegniemy zasysaniu powietrza.

Gdy jest zimno. W przypadku czkawki u niemowlaka spowodowanej wychłodzeniem organizmu, trzeba jak najszybciej ogrzać maluszka. Można okryć go dodatkowo kocem, przytulić, czy podać trochę ciepłej wody.

To też pomaga. Dobrą metodą pozwalającą zmienić rytm oddechu, a tym samym zlikwidować uporczywą czkawkę u niemowlaka jest zmiana jego ułożenia, na przykład położenie go na brzuszku. Można też spróbować rozweselić malucha lub... po prostu przeczekać.

Koniecznie wizyta u lekarza. Jeżeli czkawka męczy maluszka całymi godzinami, koniecznie należy ustalić jej przyczynę. Przedłużająca się czkawka u niemowlaka może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, m.in.: zapaleniu płuc i opłucnej, urazach klatki piersiowej, chorobach przewodu pokarmowego, a także problemach neurologicznych. Na szczęście są to bardzo rzadkie przypadki.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. Zanim osiągnie swoją dojrzałość i zacznie normalnie funkcjonować, muszą upłynąć około 3 lata. Do tego czasu wymaga szczególnej pielęgnacji opartej na dobroczynnych emolientach, które wchodzą w skład chusteczek Kindii Skin Balance.

Czytaj dalej
Nowe pieluchomajtki do pływania Pampers Splashers! Pasują jak strój kąpielowy, chronią jak Pampers

Zdrowie i pielęgnacja

Zajęcia na basenie, wakacje na plaży czy wycieczka do parku wodnego? Teraz to nie problem! Z Pampers Splashers wszystkie małe rybki mogą teraz pluskać się bez ograniczeń! Z myślą o wspieraniu prawidłowego rozwoju motorycznego najmłodszych, marka Pampers stworzyła jednorazowe pieluchomajtki do pływania dla niemowląt Pampers Splashers! Produkt jest częścią linii Pampers Pants.

Czytaj dalej
Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna Agnieszka Mińko, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Sezonowa zupa krem z cukinii

Zdrowie i odżywianie

Zupa w postaci gęstego i pożywnego kremu, o subtelnym, jednakże bardzo ciekawym ... Czytaj dalej
Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie