Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Czkawka u niemowlaka - jak się jej pozbyć

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Czkawka zazwyczaj spotyka małe niemowlęta. Może wystąpić nawet kilka razy na dobę. Pojawia się często po karmieniu, przewijaniu czy też po kąpieli. Dwie główne jej przyczyny to prawdopodobnie niedojrzałość układu nerwowego oraz łykanie powietrza podczas karmienia. Skąd się bierze czkawka u niemowlaka

Czkawka to nic innego jak mimowolne, rytmiczne skurcze przepony (mięśnia oddzielającego jamę brzuszną od klatki piersiowej). Charakterystyczny odgłos powstaje na skutek nagłego wdechu i zamknięcia się głośni. Do niekontrolowanych skurczy dochodzi w wyniku podrażnienia nerwów, które sterują przeponą lub podrażnienia samej przepony.

Żeby powstała czkawka u niemowlaka, niewiele potrzeba wystarczy, że maluch "nałyka się" dużo powietrza podczas jedzenia. Może ją wywołać również nagłe oziębienie, zbyt duża różnica temperatur oraz głośny śmiech dziecka.

Przyczyny czkawki u niemowlaka:

  • głośny śmiech dziecka,
  • połknięcie powietrza,
  • ochłodzenie dziecka,
  • zbyt duża różnica temperatur,
  • wypełniony brzuszek po jedzeniu,
  • niedojrzałość układu nerwowego.

Jak pozbyć się czkawki u niemowlaka?

Radzenie sobie z czkawką niemowlaka wygląda nieco inaczej niż w przypadku dorosłego i najczęściej polega po prostu na przeczekaniu dolegliwości. Ale to nie znaczy, że powinniśmy pozostać zupełnie bierni. Oto kilka sprawdzonych sposobów na czkawkę u niemowlaka.

Czkawka podczas jedzenia. Podnieś malucha do góry, podtrzymując jednocześnie plecy i główkę. Poczekaj, aż mu się odbije. Skuteczne jest też podanie kilku łyków wody lub mleka, bądź przystawienie na chwilę do piersi.

Odpowiednia pozycja. Podczas karmienia trzeba dopilnować, aby dziecko znajdowało się we właściwej pozycji. Jeżeli ma podawane mleko przez butelkę, koniecznie należy zwrócić uwagę, by zawsze było ono w smoczku. Tym sposobem zapobiegniemy zasysaniu powietrza.

Gdy jest zimno. W przypadku czkawki u niemowlaka spowodowanej wychłodzeniem organizmu, trzeba jak najszybciej ogrzać maluszka. Można okryć go dodatkowo kocem, przytulić, czy podać trochę ciepłej wody.

To też pomaga. Dobrą metodą pozwalającą zmienić rytm oddechu, a tym samym zlikwidować uporczywą czkawkę u niemowlaka jest zmiana jego ułożenia, na przykład położenie go na brzuszku. Można też spróbować rozweselić malucha lub... po prostu przeczekać.

Koniecznie wizyta u lekarza. Jeżeli czkawka męczy maluszka całymi godzinami, koniecznie należy ustalić jej przyczynę. Przedłużająca się czkawka u niemowlaka może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, m.in.: zapaleniu płuc i opłucnej, urazach klatki piersiowej, chorobach przewodu pokarmowego, a także problemach neurologicznych. Na szczęście są to bardzo rzadkie przypadki.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nowe chusteczki KINDII CREAM Skuteczne oczyszczanie i kremowa pielęgnacja.

Zdrowie i pielęgnacja

Delikatna skóra dzieci wymaga wielkiej troskliwości i szczególnej uwagi - zwłaszcza, gdy maluszek ma skłonność do podrażnień, alergii czy atopii. W tym przypadku przy zabiegach higienicznych najlepiej sprawdzają się produkty, które nie tylko oczyszczają, lecz również mają działanie pielęgnacyjne. W ich składzie szczególnie cenna jest obecność naturalnych emolientów, które tworzą na skórze barierę ochronną. Nowe chusteczki Kindii Cream zapewniają delikatne i skuteczne oczyszczenie oraz pielęgnację wrażliwej skóry niemowląt. To innowacyjny produkt typu "2 w 1", spełniający oczekiwania mam poszukujących wygodnych rozwiązań w codziennej higienie najmłodszych.

Czytaj dalej
Twój maluszek ma alergie? Przyczyny poszukaj w… szafie!

Zdrowie i pielęgnacja

Na delikatnym, aksamitnym ciałku maluszka pojawiają się niepokojące zaczerwienienia, uciążliwe, swędzące wysypki, a od pewnego czasu towarzyszą mu nawracające duszności? Jedną z prawdopodobnych przyczyn mogą być właśnie ubranka dziecka, które coraz częściej stają się przyczyną alergii i jej groźnych powikłań.

Czytaj dalej
Patent na bolesne ząbkowanie

Zdrowie i pielęgnacja

Ząbkowanie to bardzo indywidualny okres dla każdego niemowlaka. Niektóre dzieci przechodzą go prawie bezobjawowo, inne donośnie informują świat o wyrastających im zębach płaczem i grymasami. To trudny czas nie tylko dla dzieci, ale także ich rodziców, szukających skutecznego i szybkiego rozwiązania, które pozwoli na uśmierzenie bólu malucha. Sposobów na złagodzenie bolesnego swędzenia jest wiele, począwszy od tych znanych i sprawdzonych, polecanych przez mamy i babcie, na tych rekomendowanych przez lekarzy i farmaceutów kończąc. Podpowiadamy najpopularniejsze z nich, by każdy rodzic mógł znaleźć swój patent na ząbkowanie.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu ... Czytaj dalej
Dziecięce boho na poddaszu

Pokój przedszkolaka

Pokój dziecięcy bez słodkiego, landrynkowego różu i motywów zaczerpniętych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie