Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Zdrowie i pielęgnacja

Czkawka u niemowlaka - jak się jej pozbyć

Zdrowie i pielęgnacja

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Czkawka zazwyczaj spotyka małe niemowlęta. Może wystąpić nawet kilka razy na dobę. Pojawia się często po karmieniu, przewijaniu czy też po kąpieli. Dwie główne jej przyczyny to prawdopodobnie niedojrzałość układu nerwowego oraz łykanie powietrza podczas karmienia. Skąd się bierze czkawka u niemowlaka

Czkawka to nic innego jak mimowolne, rytmiczne skurcze przepony (mięśnia oddzielającego jamę brzuszną od klatki piersiowej). Charakterystyczny odgłos powstaje na skutek nagłego wdechu i zamknięcia się głośni. Do niekontrolowanych skurczy dochodzi w wyniku podrażnienia nerwów, które sterują przeponą lub podrażnienia samej przepony.

Żeby powstała czkawka u niemowlaka, niewiele potrzeba wystarczy, że maluch "nałyka się" dużo powietrza podczas jedzenia. Może ją wywołać również nagłe oziębienie, zbyt duża różnica temperatur oraz głośny śmiech dziecka.

Przyczyny czkawki u niemowlaka:

  • głośny śmiech dziecka,
  • połknięcie powietrza,
  • ochłodzenie dziecka,
  • zbyt duża różnica temperatur,
  • wypełniony brzuszek po jedzeniu,
  • niedojrzałość układu nerwowego.

Jak pozbyć się czkawki u niemowlaka?

Radzenie sobie z czkawką niemowlaka wygląda nieco inaczej niż w przypadku dorosłego i najczęściej polega po prostu na przeczekaniu dolegliwości. Ale to nie znaczy, że powinniśmy pozostać zupełnie bierni. Oto kilka sprawdzonych sposobów na czkawkę u niemowlaka.

Czkawka podczas jedzenia. Podnieś malucha do góry, podtrzymując jednocześnie plecy i główkę. Poczekaj, aż mu się odbije. Skuteczne jest też podanie kilku łyków wody lub mleka, bądź przystawienie na chwilę do piersi.

Odpowiednia pozycja. Podczas karmienia trzeba dopilnować, aby dziecko znajdowało się we właściwej pozycji. Jeżeli ma podawane mleko przez butelkę, koniecznie należy zwrócić uwagę, by zawsze było ono w smoczku. Tym sposobem zapobiegniemy zasysaniu powietrza.

Gdy jest zimno. W przypadku czkawki u niemowlaka spowodowanej wychłodzeniem organizmu, trzeba jak najszybciej ogrzać maluszka. Można okryć go dodatkowo kocem, przytulić, czy podać trochę ciepłej wody.

To też pomaga. Dobrą metodą pozwalającą zmienić rytm oddechu, a tym samym zlikwidować uporczywą czkawkę u niemowlaka jest zmiana jego ułożenia, na przykład położenie go na brzuszku. Można też spróbować rozweselić malucha lub... po prostu przeczekać.

Koniecznie wizyta u lekarza. Jeżeli czkawka męczy maluszka całymi godzinami, koniecznie należy ustalić jej przyczynę. Przedłużająca się czkawka u niemowlaka może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, m.in.: zapaleniu płuc i opłucnej, urazach klatki piersiowej, chorobach przewodu pokarmowego, a także problemach neurologicznych. Na szczęście są to bardzo rzadkie przypadki.

Pozostałe porady

Pierwsza kąpiel krok po kroku

Zdrowie i pielęgnacja

Pluskanie w ciepłej wodzie może być świetnym sposobem na wyciszenie malca przed snem. By kąpiel sprawiała przyjemność zarówno dziecku, jak i rodzicom, warto się do niej dobrze przygotować. Skorzystajcie z porad eksperta - Pawła Zawitkowskiego.

Czytaj dalej
Kolka. Jak jej zapobiegać i czym leczyć?

Zdrowie i pielęgnacja

Nie ma chyba większej przykrości dla rodzica, jak nieutulony płacz dziecka, któremu mimo starań nie udaje się pomóc. Smutek napędza frustrację, która zmęczonej, niewyspanej mamie podwójnie daje w kość. Gdy nie pomagają rady koleżanek oraz te wyczytane w internecie, jak zapobiegać kolce i czym ją leczyć, z pomocą przychodzą sposoby sprawdzone przez nasze mamy i babcie. Poznajcie je.

Czytaj dalej
Pierwsze kosmetyki dla malucha

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i wymaga szczególnej troski. Przede wszystkim jest ona znacznie cieńsza od naszej skóry, a gruczoły, które odpowiadają za jej właściwe natłuszczanie, nie są jeszcze w pełni dojrzałe. W efekcie jest podatna na otarcia, podrażnienia, odparzenia i inne urazy.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Kolorowa pościel dla dzieci UNNA

Kolorowa pościel w sowy UNNA posiada sertyfikat Oeko-Tex, który jest wiodącym na świecie certyfikatem zdrowotnym wśród tkanin. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2015

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Pomysły na śniadanie. 7 inspiracji na wyjątkowe i zdrowe śniadania do szkoły

Zdrowie i odżywianie

Autorka bloga www.sniadaniedoszkoly.pl przygotowała kanapki pełne supermocy ... Czytaj dalej
Co daje joga w ciąży? Kiedy można ją ćwiczyć i na co zwrócić uwagę?

Zdrowie przyszłej mamy

Joga staje się w Polsce coraz popularniejsza, między innymi wśród kobiet w ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie