Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Pierwsze zabawy z niemowlakiem - propozycje

Świadomi rodzice

Tekst: Olga Myslovska, pedagog, autorka bloga Mamablog.pl

Zdjęcia: Dreamstime

Zabawa w życiu dziecka to nie tylko forma spędzania czasu, ale przede wszystkim źródło jego aktywnego rozwoju. Dlatego też istotną sprawą jest odpowiednie dobranie zabawek do okresu rozwojowego malucha.

Tuż po urodzeniu - noworodek

W pierwszych tygodniach życia niemowlę większość czasu spędza mało aktywnie i jest to zupełnie naturalne. Z tego powodu noworodka nie zaleca się otaczać zabawkami i nadmiernie pobudzać.

Drugi i trzeci miesiąc życia

Niemowlę zaczyna obserwować, obraca główkę w stronę dźwięków, pojawiają się pierwsze uśmiechy. W tym okresie zalecane są zabawki typu pozytywki lub grzechotki - o wyraźnych dźwiękach i barwach. Psychologowie doradzają, aby kolory zabawek, które wybierzemy były kontrastowe i najlepiej, żeby były to kolory z podstawowej palety barw. Polecane są: czerwony, czarny, żółty, zielony. Blade, mało wyraźne zabawki najprawdopodobniej nie zainteresują Twojego malca.

Propozycje zabawy:

Wytnij z grubego papieru dużej wielkości kolorowe, geometryczne kształty takie jak: kwadrat, koło, czy trójkąt. Pokaż te elementy dziecku, przesuwaj powoli przed jego wzrokiem, ale niezbyt blisko oczu. Zobaczysz z jakim zainteresowaniem maluszek będzie podążać wzrokiem za zdecydowanymi kształtami oraz kolorami.

Cztery - sześć miesięcy

Maluszek zaczyna rozwijać kolejny zmysł - dotyk. Dziecko wyciąga rączki do rodziców, zaczyna z ogromną przyjemnością dotykać i poznawać na wszelkie sposoby przedmioty, które od nas dostanie. Ważne, aby zabawki te były bezpieczne, dostosowane do wieku dziecka i co najważniejsze - sprawiały mu radość, wzbudzały pozytywne emocje i zaciekawiały.

Propozycje zabawy:

Zabawa w minki. Uśmiechaj się do maluszka, powtarzaj jego mimikę, na przykład jak ziewa lub marszczy nosek.

Sześć do dziesięciu miesięcy

W tym okresie smyki zaczynają raczkować. Będą one z ogromną przyjemnością zbliżać się do zabawek, które ustawimy w niewielkiej odległości.

Propozycja zabawy:

Świetnym sposobem na ćwiczenia fizyczne oraz rozrywkę jest umieszczenie na podłodze w różnych strategicznych miejscach kilka kolorowych pudełek pełnych "skarbów". Maluszek zatrzyma się przy każdym z nich na dłuższą chwilę, aby sprawdzić, co jest w środku.

Zabawy ruchowe dla dzieci od 1. roku życia

Tworzymy drogę, tunel. Może to być ułożona pomiędzy poduszkami droga, przejście zrobione z klocków, pudełek kartonowych. Wszystko po to, by zachęcać dzieci do czołgania i zabaw na czworaka. Wszelkie ćwiczenia mobilizujące do chodzenia na czworaka są bardzo rozwijające, dziecko ruszając na przemian prawą i lewą ręką oraz prawą i lewą nóżką, aktywizuje obie półkule mózgowe i ich wzajemną koordynację. Sprzyja to prawidłowemu rozwojowi psychicznemu, motorycznemu i emocjonalnemu dziecka.

Pamiętajmy, to dzięki zabawie dziecko poznaje i zaczyna rozumieć otaczający go świat, kształtuje swój charakter i wyrabia postawę wobec innych ludzi. Zabawa rozbudza ciekawość w dziecku, wyzwala radość i motywuje do działania.

Pozostałe porady

Urlop wychowawczy oraz rodzicielski - różnice i zasady korzystania

Świadomi rodzice

Od 2 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące obydwu urlopów oraz przysługujących z tego tytułu zasiłków. Doświadczeni prawnicy wyjaśniają, na czym one polegają.

Czytaj dalej
Bezpieczny dom - o czym należy pamiętać?

Świadomi rodzice

Większości z nas słowo "dom" kojarzy się z przytulnym, bezpiecznym miejscem. Tymczasem to właśnie tam najczęściej dochodzi do wypadków i urazów dzieci od urodzenia do piątego roku życia.

Czytaj dalej
Niemowlaki na basenie - nauka pływania dla niemowląt

Świadomi rodzice

Pluskanie się w wodzie zazwyczaj sprawia maluchom dużo frajdy. Woda ma zdrowotne i terapeutyczne korzyści, dlatego też naukę pływania dla niemowląt warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało ... Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie