Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Pierwsze zabawy z niemowlakiem - propozycje

Świadomi rodzice

Tekst: Olga Myslovska, pedagog, autorka bloga Mamablog.pl

Zdjęcia: Dreamstime

Zabawa w życiu dziecka to nie tylko forma spędzania czasu, ale przede wszystkim źródło jego aktywnego rozwoju. Dlatego też istotną sprawą jest odpowiednie dobranie zabawek do okresu rozwojowego malucha.

Tuż po urodzeniu - noworodek

W pierwszych tygodniach życia niemowlę większość czasu spędza mało aktywnie i jest to zupełnie naturalne. Z tego powodu noworodka nie zaleca się otaczać zabawkami i nadmiernie pobudzać.

Drugi i trzeci miesiąc życia

Niemowlę zaczyna obserwować, obraca główkę w stronę dźwięków, pojawiają się pierwsze uśmiechy. W tym okresie zalecane są zabawki typu pozytywki lub grzechotki - o wyraźnych dźwiękach i barwach. Psychologowie doradzają, aby kolory zabawek, które wybierzemy były kontrastowe i najlepiej, żeby były to kolory z podstawowej palety barw. Polecane są: czerwony, czarny, żółty, zielony. Blade, mało wyraźne zabawki najprawdopodobniej nie zainteresują Twojego malca.

Propozycje zabawy:

Wytnij z grubego papieru dużej wielkości kolorowe, geometryczne kształty takie jak: kwadrat, koło, czy trójkąt. Pokaż te elementy dziecku, przesuwaj powoli przed jego wzrokiem, ale niezbyt blisko oczu. Zobaczysz z jakim zainteresowaniem maluszek będzie podążać wzrokiem za zdecydowanymi kształtami oraz kolorami.

Cztery - sześć miesięcy

Maluszek zaczyna rozwijać kolejny zmysł - dotyk. Dziecko wyciąga rączki do rodziców, zaczyna z ogromną przyjemnością dotykać i poznawać na wszelkie sposoby przedmioty, które od nas dostanie. Ważne, aby zabawki te były bezpieczne, dostosowane do wieku dziecka i co najważniejsze - sprawiały mu radość, wzbudzały pozytywne emocje i zaciekawiały.

Propozycje zabawy:

Zabawa w minki. Uśmiechaj się do maluszka, powtarzaj jego mimikę, na przykład jak ziewa lub marszczy nosek.

Sześć do dziesięciu miesięcy

W tym okresie smyki zaczynają raczkować. Będą one z ogromną przyjemnością zbliżać się do zabawek, które ustawimy w niewielkiej odległości.

Propozycja zabawy:

Świetnym sposobem na ćwiczenia fizyczne oraz rozrywkę jest umieszczenie na podłodze w różnych strategicznych miejscach kilka kolorowych pudełek pełnych "skarbów". Maluszek zatrzyma się przy każdym z nich na dłuższą chwilę, aby sprawdzić, co jest w środku.

Zabawy ruchowe dla dzieci od 1. roku życia

Tworzymy drogę, tunel. Może to być ułożona pomiędzy poduszkami droga, przejście zrobione z klocków, pudełek kartonowych. Wszystko po to, by zachęcać dzieci do czołgania i zabaw na czworaka. Wszelkie ćwiczenia mobilizujące do chodzenia na czworaka są bardzo rozwijające, dziecko ruszając na przemian prawą i lewą ręką oraz prawą i lewą nóżką, aktywizuje obie półkule mózgowe i ich wzajemną koordynację. Sprzyja to prawidłowemu rozwojowi psychicznemu, motorycznemu i emocjonalnemu dziecka.

Pamiętajmy, to dzięki zabawie dziecko poznaje i zaczyna rozumieć otaczający go świat, kształtuje swój charakter i wyrabia postawę wobec innych ludzi. Zabawa rozbudza ciekawość w dziecku, wyzwala radość i motywuje do działania.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej
"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka "Chcę być taki jak tata" to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! Rola taty absolutnie nie kończy się na zarabianiu pieniędzy. Tata ma być wzorem do naśladowania. Ale jakim?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie