Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Odruchy noworodkowe

Świadomi rodzice

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

U zdrowego malucha możemy zaobserwować  niezwykle interesujące umiejętności, w które wyposażyła go natura, są to tzw. wrodzone odruchy noworodkowe.

Z przyczyn czysto fizjologicznych odruchy noworodkowe zanikają pomiędzy drugim a szóstym miesiącem życia. Nie mniej jednak warto dobrze je poznać, bowiem mogą stanowić ważny element komunikacji pomiędzy rodzicami a noworodkiem.

Odruch Moro

Nazywany też odruchem obejmowania. Jeżeli dziecko się przestraszy (np. głośnego dźwięku), to gwałtownie rozprostowuje rączki, paluszki i nóżki. Napręża się, wygina plecy w kształcie łuku, głowę odrzuca do tyłu (I faza). Następnie wraca do wyjściowej pozycji (II faza). Odruch ten jest łatwy do wywołania, gdyż noworodek reaguje nim na gwałtowne dźwięki czy bodźce.

Odruch chodzenia

Noworodek podtrzymywany pod paszkami w pozycji pionowej porusza nóżkami, tak jakby próbował chodzić - prostuje nóżkę, którą dotyka podłoża i jednocześnie zgina drugą.

Odruch podporowy

Jeżeli dziecko jest podtrzymywane pod paszkami a stopy spoczywają na twardym podłożu, to maluch automatycznie prostuje nóżki.

Odruch ssania

Związany jest z przyjmowaniem pożywienia. Wkładając noworodkowi palec do ust zaczyna automatycznie go ssać. Odruch ssania ten można zaobserwować już u płodu. Podczas badania USG  widać, jak dziecko w łonie matki wkłada swój kciuk do buzi.

Odruch pełzania

Jeżeli maluch ułożony jest na brzuszku i ma podparte stopy, to podkurcza rączki i nóżki oraz wykonuje skok do przodu.

Odruch Rootinga

Pocierając policzek malucha instynktownie odwraca on głowę w poszukiwaniu piersi. Odruch Rootinga pozwala dziecku nabyć jedną z najważniejszych umiejętność w życiu, czyli jedzenie. Zanika on między trzecim a czwartym miesiącem życia malucha. Jednak jeszcze przez kilka następnych miesięcy można zaobserwować tę reakcję podczas snu dziecka. 

Odruch Babińskiego

Jeżeli dotkniemy stopy dziecka od pięty do palców to maluch wykrzywi ją do środka a paluszki rozprostuje. Odruch Babińskiego może utrzymać się nawet do dwóch lat, choć najczęściej znika po 6 miesiącu życia.

Odruch Galanta

Przytrzymując noworodka na jednej ręce i delikatnie pobudzając go w okolicy lędźwiowej, wypnie on pupę w kierunku, z którego pochodził bodziec.

Materiały źródłowe:
Konsultacja: Jolanta Saczuk, Szpital Dziecięcy Niekłańska
Język Niemowląt - Tracy Hogg, Melina Blau - Bauer-Weltbild 2003.
"Nasze Dziecko - rozwój, pielęgnacja, wychowanie" - red. naukowa prof. dr hab. n. med. Roma Rokicka - Milewska.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Czytaj dalej
Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie