Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Odruchy noworodkowe

Świadomi rodzice

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

U zdrowego malucha możemy zaobserwować  niezwykle interesujące umiejętności, w które wyposażyła go natura, są to tzw. wrodzone odruchy noworodkowe.

Z przyczyn czysto fizjologicznych odruchy noworodkowe zanikają pomiędzy drugim a szóstym miesiącem życia. Nie mniej jednak warto dobrze je poznać, bowiem mogą stanowić ważny element komunikacji pomiędzy rodzicami a noworodkiem.

Odruch Moro

Nazywany też odruchem obejmowania. Jeżeli dziecko się przestraszy (np. głośnego dźwięku), to gwałtownie rozprostowuje rączki, paluszki i nóżki. Napręża się, wygina plecy w kształcie łuku, głowę odrzuca do tyłu (I faza). Następnie wraca do wyjściowej pozycji (II faza). Odruch ten jest łatwy do wywołania, gdyż noworodek reaguje nim na gwałtowne dźwięki czy bodźce.

Odruch chodzenia

Noworodek podtrzymywany pod paszkami w pozycji pionowej porusza nóżkami, tak jakby próbował chodzić - prostuje nóżkę, którą dotyka podłoża i jednocześnie zgina drugą.

Odruch podporowy

Jeżeli dziecko jest podtrzymywane pod paszkami a stopy spoczywają na twardym podłożu, to maluch automatycznie prostuje nóżki.

Odruch ssania

Związany jest z przyjmowaniem pożywienia. Wkładając noworodkowi palec do ust zaczyna automatycznie go ssać. Odruch ssania ten można zaobserwować już u płodu. Podczas badania USG  widać, jak dziecko w łonie matki wkłada swój kciuk do buzi.

Odruch pełzania

Jeżeli maluch ułożony jest na brzuszku i ma podparte stopy, to podkurcza rączki i nóżki oraz wykonuje skok do przodu.

Odruch Rootinga

Pocierając policzek malucha instynktownie odwraca on głowę w poszukiwaniu piersi. Odruch Rootinga pozwala dziecku nabyć jedną z najważniejszych umiejętność w życiu, czyli jedzenie. Zanika on między trzecim a czwartym miesiącem życia malucha. Jednak jeszcze przez kilka następnych miesięcy można zaobserwować tę reakcję podczas snu dziecka. 

Odruch Babińskiego

Jeżeli dotkniemy stopy dziecka od pięty do palców to maluch wykrzywi ją do środka a paluszki rozprostuje. Odruch Babińskiego może utrzymać się nawet do dwóch lat, choć najczęściej znika po 6 miesiącu życia.

Odruch Galanta

Przytrzymując noworodka na jednej ręce i delikatnie pobudzając go w okolicy lędźwiowej, wypnie on pupę w kierunku, z którego pochodził bodziec.

Materiały źródłowe:
Konsultacja: Jolanta Saczuk, Szpital Dziecięcy Niekłańska
Język Niemowląt - Tracy Hogg, Melina Blau - Bauer-Weltbild 2003.
"Nasze Dziecko - rozwój, pielęgnacja, wychowanie" - red. naukowa prof. dr hab. n. med. Roma Rokicka - Milewska.

Pozostałe porady

Urlop wychowawczy oraz rodzicielski - różnice i zasady korzystania

Świadomi rodzice

Od 2 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące obydwu urlopów oraz przysługujących z tego tytułu zasiłków. Doświadczeni prawnicy wyjaśniają, na czym one polegają.

Czytaj dalej
Bezpieczny dom - o czym należy pamiętać?

Świadomi rodzice

Większości z nas słowo "dom" kojarzy się z przytulnym, bezpiecznym miejscem. Tymczasem to właśnie tam najczęściej dochodzi do wypadków i urazów dzieci od urodzenia do piątego roku życia.

Czytaj dalej
Niemowlaki na basenie - nauka pływania dla niemowląt

Świadomi rodzice

Pluskanie się w wodzie zazwyczaj sprawia maluchom dużo frajdy. Woda ma zdrowotne i terapeutyczne korzyści, dlatego też naukę pływania dla niemowląt warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Kwas omega-3: niezbędny w ciąży i podczas laktacji

Zdrowie przyszłej mamy

W okresie ciąży zapotrzebowanie na energię, podstawowe składniki mineralne ... Czytaj dalej
Przeziębienie w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Kobiety w ciąży chorują częściej niż przed poczęciem dziecka, zwłaszcza ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie