Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Język noworodków, czyli jak właściwie odczytać płacz niemowlaka

Świadomi rodzice

Tekst: Małgorzata Bochniak

Zdjęcia: Dreamstime

Noworodki - mali mistrzowie komunikacji niewerbalnej. Chociaż nie potrafią mówić, to wiedzą o języku bardzo dużo.

Maluchy już od pierwszych chwil życia rozpoczynają bogaty dialog z otoczeniem. Zamiast słów  są: płacz, grymas twarzy, gesty, ruchy języka - cała gama istotnych znaków. Prawdziwym wyzwaniem dla rodziców jest szybkie opanowanie mowy niemowlaka.

Dziecko głodne

Pokasływanie z dolnej części gardła, po którym występuje krótki płacz, który z czasem przekształca się w rytmiczne: łaa, łaa, łaa… (typowy filmowy płacz dziecka).

Towarzyszą mu ruchy ciała:

 • wyginanie do tyłu i poszukiwanie głową (piersi lub butelki),
 • boki języka podniesione do góry (korytko),
 • podnoszenie dłoni do buzi i próby ssania palców (pod warunkiem, że od ostatniego karmienia upłynęło powyżej 2,5 godziny)
 • skręt w bok, wyciągniecie szyi oraz otwarte usta.
WhyCry Mini tłumaczy płacz dziecka.

Dziecko zmęczone

Nieregularne marudzenie, które przy braku reakcji przekształca się w przeciągłe zawodzenie, a następnie w głośny płacz. Płacz trwa przez jakiś czas, ale przy dalszym braku reakcji zmęczone dziecko w końcu zasypia.

Typowe objawy to:

 • powolne zamykanie oczu i szybkie otwieranie (wielokrotnie),
 • ziewanie,
 • ruch głowy z boku na bok,
 • czerwone, przekrwione oczy,
 • silne , nieskoordynowane kopanie, trzymane na rękach dziecko wije się.

Płacz przypomina płacz głodowy, a ruchy wijące mogą wskazywać na kolkę, dlatego rozpoznanie zmęczenia wymaga wnikliwej obserwacji.

Dziecko przytłoczone bodźcami

Intensywny i długotrwały płacz niemowlaka trudny do odróżnienia z płaczem wynikającym ze zmęczenia. Często nadmiar bodźców jest odpowiedzialny za zmęczenie dziecka. Płacz może spowodować na przykład zabawianie dziecka, kiedy chce spać.

Charakterystycznym symptomem nadmiaru bodźców jest tzw. "zapatrzenie", tj. wzrok utkwiony w jednym punkcie, oczy szeroko otwarte bez mrugania, które może poprzedzić płacz.

Należy wtedy dziecko odizolować od bodźców słuchowych i wzrokowych, zanieść do łóżeczka, zasłonić żaluzje, przyciszyć lub wyłączyć muzykę.

Często pomaga jednostajny i miarowy szum np. nawilżacza powietrza.

Gazy, ból, kolka

Płacz gwałtowny, głośny, nie poprzedzony żadnym marudzeniem, gaworzeniem. Niemowlę może wstrzymywać oddech między kolejnymi sekwencjami płaczu.

Charakterystyczne dla gazów lub bólu elementy mowy ciała to:

 • język zawinięty do góry, bez odruchu ssania, podnoszenie nóg do klatki piersiowej,
 • usztywnienie tułowia,
 • usta wykrzywione jak do płaczu, ale bez żadnego odgłosu, po chwili płacz poprzedzony sapnięciem,
 • grymas (twarz pomarszczona), może byś przyspieszony oddech w pozycji leżącej, przewracanie oczami, wyraz twarzy przypominający uśmiech,
 • nieskoordynowane ruchy rąk,
 • ruchy wijące tułowia, przenoszenie pośladków z boku na bok.

Naturalne ruchy ciała towarzyszą płaczowi lub występują naprzemiennie, poprzedzając płacz.

Przegrzanie, zbyt długi płacz

W przypadku przegrzania charakterystyczne jest marudzenie połączone z ciężkim oddechem (zadyszką). Przy braku reakcji w ciągu kilku minut przechodzi w płacz.

Objawy:

 • chłodna i wilgotna skóra (dziecko jest spocone),
 • wypieki na twarzy, tułowiu,
 • mogą być widoczne żyłki na skroniach (z powodu wstrzymywania oddechu).

Efekty takie mogą być także przyczyną zbyt długiego płaczu.

Potrzeba bliskości

Dźwięki przypominające miauczenie kota przechodzące w krótkie "łaa", któremu towarzyszy rozglądanie się, szukanie matki. Szybka reakcja na potrzebę bliskości pozwala uniknąć uspakajania dziecka przez długi czas na rękach. Zwykle wystarczy poklepanie po pleckach i kilka ciepłych słów, ewentualnie krótki masaż odkrytych części ciała.

Przejedzenie

Marudzenie bezpośrednio po karmieniu. Może przechodzić w płacz. Towarzyszy mu plucie.

Dziecko ma mokrą pieluchę

Rzadko występuje wtedy płacz, chyba że będący wynikiem przechłodzenia z powodu przepełnienia pieluchy i zmoczenia także ubrania. Mokrej pieluszce zwykle towarzyszą ruchy wijące tułowia, przenoszenie pośladków z boku na bok. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dzieci sygnalizują mokrą pieluchę, a w dobie nowoczesnych pieluch jest to zjawisko marginalne, chociaż zdarza się u dzieci wysoko wrażliwych.

Poznanie języka niemowląt, podobnie jak każda inna nowa umiejętność, wymaga praktyki. Kluczem jest zrozumienie, że niemowlęta nie są złośliwe, "nie szantażują" rodziców, a jedynie sygnalizują swoje potrzeby w sposób, jaki jest im znany i możliwy do realizacji. Wiedząc, co dziecko nam mówi, możemy prawidłowo zareagować, dzięki czemu stajemy się lepszymi rodzicami, bez poczucia bezsilności, a maluch jest spokojniejszy i lepiej się rozwija.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Czytaj dalej
Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie