Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Język noworodków, czyli jak właściwie odczytać płacz niemowlaka

Świadomi rodzice

Tekst: Małgorzata Bochniak

Zdjęcia: Dreamstime

Noworodki - mali mistrzowie komunikacji niewerbalnej. Chociaż nie potrafią mówić, to wiedzą o języku bardzo dużo.

Maluchy już od pierwszych chwil życia rozpoczynają bogaty dialog z otoczeniem. Zamiast słów  są: płacz, grymas twarzy, gesty, ruchy języka - cała gama istotnych znaków. Prawdziwym wyzwaniem dla rodziców jest szybkie opanowanie mowy niemowlaka.

Dziecko głodne

Pokasływanie z dolnej części gardła, po którym występuje krótki płacz, który z czasem przekształca się w rytmiczne: łaa, łaa, łaa… (typowy filmowy płacz dziecka).

Towarzyszą mu ruchy ciała:

 • wyginanie do tyłu i poszukiwanie głową (piersi lub butelki),
 • boki języka podniesione do góry (korytko),
 • podnoszenie dłoni do buzi i próby ssania palców (pod warunkiem, że od ostatniego karmienia upłynęło powyżej 2,5 godziny)
 • skręt w bok, wyciągniecie szyi oraz otwarte usta.
WhyCry Mini tłumaczy płacz dziecka.

Dziecko zmęczone

Nieregularne marudzenie, które przy braku reakcji przekształca się w przeciągłe zawodzenie, a następnie w głośny płacz. Płacz trwa przez jakiś czas, ale przy dalszym braku reakcji zmęczone dziecko w końcu zasypia.

Typowe objawy to:

 • powolne zamykanie oczu i szybkie otwieranie (wielokrotnie),
 • ziewanie,
 • ruch głowy z boku na bok,
 • czerwone, przekrwione oczy,
 • silne , nieskoordynowane kopanie, trzymane na rękach dziecko wije się.

Płacz przypomina płacz głodowy, a ruchy wijące mogą wskazywać na kolkę, dlatego rozpoznanie zmęczenia wymaga wnikliwej obserwacji.

Dziecko przytłoczone bodźcami

Intensywny i długotrwały płacz niemowlaka trudny do odróżnienia z płaczem wynikającym ze zmęczenia. Często nadmiar bodźców jest odpowiedzialny za zmęczenie dziecka. Płacz może spowodować na przykład zabawianie dziecka, kiedy chce spać.

Charakterystycznym symptomem nadmiaru bodźców jest tzw. "zapatrzenie", tj. wzrok utkwiony w jednym punkcie, oczy szeroko otwarte bez mrugania, które może poprzedzić płacz.

Należy wtedy dziecko odizolować od bodźców słuchowych i wzrokowych, zanieść do łóżeczka, zasłonić żaluzje, przyciszyć lub wyłączyć muzykę.

Często pomaga jednostajny i miarowy szum np. nawilżacza powietrza.

Gazy, ból, kolka

Płacz gwałtowny, głośny, nie poprzedzony żadnym marudzeniem, gaworzeniem. Niemowlę może wstrzymywać oddech między kolejnymi sekwencjami płaczu.

Charakterystyczne dla gazów lub bólu elementy mowy ciała to:

 • język zawinięty do góry, bez odruchu ssania, podnoszenie nóg do klatki piersiowej,
 • usztywnienie tułowia,
 • usta wykrzywione jak do płaczu, ale bez żadnego odgłosu, po chwili płacz poprzedzony sapnięciem,
 • grymas (twarz pomarszczona), może byś przyspieszony oddech w pozycji leżącej, przewracanie oczami, wyraz twarzy przypominający uśmiech,
 • nieskoordynowane ruchy rąk,
 • ruchy wijące tułowia, przenoszenie pośladków z boku na bok.

Naturalne ruchy ciała towarzyszą płaczowi lub występują naprzemiennie, poprzedzając płacz.

Przegrzanie, zbyt długi płacz

W przypadku przegrzania charakterystyczne jest marudzenie połączone z ciężkim oddechem (zadyszką). Przy braku reakcji w ciągu kilku minut przechodzi w płacz.

Objawy:

 • chłodna i wilgotna skóra (dziecko jest spocone),
 • wypieki na twarzy, tułowiu,
 • mogą być widoczne żyłki na skroniach (z powodu wstrzymywania oddechu).

Efekty takie mogą być także przyczyną zbyt długiego płaczu.

Potrzeba bliskości

Dźwięki przypominające miauczenie kota przechodzące w krótkie "łaa", któremu towarzyszy rozglądanie się, szukanie matki. Szybka reakcja na potrzebę bliskości pozwala uniknąć uspakajania dziecka przez długi czas na rękach. Zwykle wystarczy poklepanie po pleckach i kilka ciepłych słów, ewentualnie krótki masaż odkrytych części ciała.

Przejedzenie

Marudzenie bezpośrednio po karmieniu. Może przechodzić w płacz. Towarzyszy mu plucie.

Dziecko ma mokrą pieluchę

Rzadko występuje wtedy płacz, chyba że będący wynikiem przechłodzenia z powodu przepełnienia pieluchy i zmoczenia także ubrania. Mokrej pieluszce zwykle towarzyszą ruchy wijące tułowia, przenoszenie pośladków z boku na bok. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dzieci sygnalizują mokrą pieluchę, a w dobie nowoczesnych pieluch jest to zjawisko marginalne, chociaż zdarza się u dzieci wysoko wrażliwych.

Poznanie języka niemowląt, podobnie jak każda inna nowa umiejętność, wymaga praktyki. Kluczem jest zrozumienie, że niemowlęta nie są złośliwe, "nie szantażują" rodziców, a jedynie sygnalizują swoje potrzeby w sposób, jaki jest im znany i możliwy do realizacji. Wiedząc, co dziecko nam mówi, możemy prawidłowo zareagować, dzięki czemu stajemy się lepszymi rodzicami, bez poczucia bezsilności, a maluch jest spokojniejszy i lepiej się rozwija.

Pozostałe porady

Bezpieczny dom - o czym należy pamiętać?

Świadomi rodzice

Większości z nas słowo "dom" kojarzy się z przytulnym, bezpiecznym miejscem. Tymczasem to właśnie tam najczęściej dochodzi do wypadków i urazów dzieci od urodzenia do piątego roku życia.

Czytaj dalej
Niemowlaki na basenie - nauka pływania dla niemowląt

Świadomi rodzice

Pluskanie się w wodzie zazwyczaj sprawia maluchom dużo frajdy. Woda ma zdrowotne i terapeutyczne korzyści, dlatego też naukę pływania dla niemowląt warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia.

Czytaj dalej
Jak się bawić z niemowlakiem - lista zabaw

Świadomi rodzice

Przyjście na świat dziecka to wyczekiwany przez 9 miesięcy moment, by wreszcie poczuć, jak to jest być rodzicem. Opieka, pielęgnacja, wychowanie to podstawowe zadania rodzicielskie, bez względu na wiek dziecka, podparte bezgraniczną miłością. Dla prawidłowego rozwoju ważna jest też zabawa - jak się zatem bawić z niemowlakiem?

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Sałatka fit z kiełkami słonecznika i serem

Zdrowie i odżywianie

Żeby przygotować sałatkę ... Czytaj dalej
Tartaletki z figami

Zdrowie i odżywianie

Potrzebujesz 60 minut + chłodzenie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie