Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Bezpieczny dom - o czym należy pamiętać?

Świadomi rodzice

Tekst: Magdalena Kordaszewska, ekspert ds. produktów dla dzieci

Zdjęcia: Lascal

Większości z nas słowo "dom" kojarzy się z przytulnym, bezpiecznym miejscem. Tymczasem to właśnie tam najczęściej dochodzi do wypadków i urazów dzieci od urodzenia do piątego roku życia.

Dom jest miejscem, w którym małe dzieci spędzają większość czasu. To właśnie tam uczą się raczkować, stawiać pierwsze kroki, poznawać otaczający je świat. Jest to jednocześnie przestrzeń, na której dochodzi nawet do 70 proc. dziecięcych wypadków i urazów (www.cehap.pl).

W pewnym stopniu może się do tego przyczyniać fakt, że o ile na zewnątrz - na ulicy czy placu zabaw - rodzice lub opiekunowie całą swoją uwagę skupiają na maluchu, to w domu zawsze mają mnóstwo ważnych zadań, które próbują wykonać pilnując jednocześnie dziecka. Nikt nie ma jednak w stu procentach podzielnej uwagi. Wystarczy, że mama pobiegnie wyłączyć kipiące mleko, zostawiając swoją pociechę na chwilę samą. W takiej sytuacji nietrudno o wypadek.

Dziecko nie ma jeszcze w pełni ukształtowanych wszystkich zmysłów, nie jest też w stanie przewidzieć zagrożenia. Dlatego to my musimy stać się jego oczami i uszami. Spróbujmy spojrzeć na świat z perspektywy malucha. Jedynie w ten sposób możemy skutecznie zapobiegać nieprzyjemnym, a niekiedy naprawdę groźnym dla zdrowia i życia sytuacjom.

Dom przystosowany - dom bezpieczny

Pragnąc urządzić bezpieczny dom, powinniśmy najpierw usiąść lub uklęknąć na podłodze. W ten sposób zbliżymy się do linii wzroku dziecka i łatwiej nam będzie przewidzieć jego ruchy, na które nie wpadlibyśmy, patrząc "z góry".

Pierwszym krokiem z pewnością powinno być odpowiednie zabezpieczenie mebli we wszystkich dostępnych dla dziecka pomieszczeniach. Powinny one być odpowiednio stabilne, co zapobiegnie ich przewróceniu się i przygnieceniu malucha. Dbajmy o to, aby w jego otoczeniu nie znalazł się na przykład chwiejny regał lub stojąca lampa.

Zwróćmy uwagę na rogi mebli - czy są wystarczająco zaokrąglone? Jeśli nie, skorzystajmy ze specjalnych nakładek z tworzywa, które zabezpieczą ostre krawędzie.

Kolejną kwestią są szuflady i drzwiczki od szafek, grożące przycięciem palców, a czasem także dające łatwy dostęp do produktów nieprzeznaczonych dla maluchów. Możemy zamykać je na klucz (który koniecznie wyjmujemy z zamka i chowamy), najlepiej jednak użyć w tym celu specjalnych blokad (szuflady) lub zatrzasków (drzwiczki).

Bezpieczny dom - szafki i szuflady

W tak zabezpieczonych szafkach i szufladach powinny znaleźć się wszystkie niebezpieczne przedmioty, a zatem: rzeczy małe, które dziecko może połknąć, toksyczne, czy też mogące powodować uszkodzenia ciała (nożyczki, igły itp.). Groźne mogą się okazać wszelkiego rodzaju sznurki bądź foliowe torby.

Nie zapominajmy o roślinach i ziemi z kwiatków, którą malec może uznać za pyszny przysmak. Bezwzględnie poza zasięgiem rączek dziecka muszą znaleźć się wszelkie sprzęty elektroniczne, a znajdujące się w nich baterie nie powinny być łatwe do wyjęcia. Kable i gniazdka elektryczne zabezpieczamy nakładkami i obudowami.

Bezpieczny dom - schody i drzwi

Wyjątkowo niebezpiecznym miejscem są schody oraz drzwi, szczególnie te prowadzące na balkon, taras czy też do ogrodu. Aby zapobiec wyjściu przez nie malucha, możemy stosować różnego rodzaju blokady.

Na uwagę zasługuje bramka do drzwi i schodów w formie rozwijanej rolety, która, nie burząc wystroju wnętrza, chroni dziecko przed wyjściem na balkon czy też spadnięciem ze schodów. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, wyposażone w różne opcje, między innymi możliwość zaprogramowania czasu, po którym bramka automatycznie się zamyka, i wyboru wielu typów blokady.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Czytaj dalej
Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie