Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Kangurowanie noworodków

Świadomi rodzice

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Pierwsze godziny po porodzie są wyjątkowo ważne dla dalszego rozwoju malucha. Jego układ nerwowy jest wtedy bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce. Kangurowanie to doskonały sposób by uspokoić maluszka i dać poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko, jak każda żywa istota, poznaje świat dzięki zmysłom. Kangurowanie, czyli częste dotykanie odsłoniętych części ciała noworodka przez rodziców lub przykładanie nagiego dziecka do nagiej skóry matki czy ojca, wiąże się bezpośrednio ze zmysłem dotyku, który jest u maluchów doskonale rozwinięty.

Kontakt z dzieckiem "skóra do skóry"

Kangurowanie jest wielokrotnie utożsamiane z pojęciem kontaktu "skóra do skóry" będącym jednocześnie najbardziej doskonałą jego formą. Delikatny dotyk, czułe dźwięki doskonale stymulują rozwijający się układ nerwowy  noworodka oraz pobudzają rozwój komórek nerwowych.

Jak to robić

Najprostszy sposób to położenie rozebranego malca na nagiej klatce piersiowej. Poleca się,by noworodek spędzał w takiej pozycji nawet do kilku godzin dziennie. Bezpośredni kontakt z rodzicem daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa -  czuje on bicie serca, zapach i ciepło mamy lub taty. Podczas kangurowania może dodatkowo delikatnie masować plecaki malca, co wzmacnia poczucie bliskości między rodzicem a dzieckiem i uspokaja je.

Warto też pamiętać, aby jak najczęściej pieścić malucha: głaskać go po głowie, rączkach, nagich stopach czy pupie podczas zmiany pieluchy. Idealną okazją do takich czułości jest również kąpiel dziecka. Doskonałe rezultaty przynosi także częsta rozmowa z noworodkiem, śpiewanie, czytanie bajek i lekkiej poezji. Dziecko nie rozumie treści słów, ale wyczuwa natężenie głosu, delikatność uczuć rodziców i z pewnością będzie czuło się bezpiecznie.

Kangurowanie wcześniaków

Kangurowanie i kontakt z dzieckiem "skóra do skóry" są szczególnie ważne dla noworodków urodzonych przedwcześnie.

Materiały źródłowe:
Konsultacja: Jolanta Saczuk, Szpital Dziecięcy Niekłańska
Język Niemowląt - Tracy Hogg, Melina Blau - Bauer-Weltbild 2003.
"Nasze Dziecko - rozwój, pielęgnacja, wychowanie" - red. naukowa prof. dr hab. n. med. Roma Rokicka - Milewska.

Pozostałe porady

Urlop wychowawczy oraz rodzicielski - różnice i zasady korzystania

Świadomi rodzice

Od 2 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące obydwu urlopów oraz przysługujących z tego tytułu zasiłków. Doświadczeni prawnicy wyjaśniają, na czym one polegają.

Czytaj dalej
Bezpieczny dom - o czym należy pamiętać?

Świadomi rodzice

Większości z nas słowo "dom" kojarzy się z przytulnym, bezpiecznym miejscem. Tymczasem to właśnie tam najczęściej dochodzi do wypadków i urazów dzieci od urodzenia do piątego roku życia.

Czytaj dalej
Niemowlaki na basenie - nauka pływania dla niemowląt

Świadomi rodzice

Pluskanie się w wodzie zazwyczaj sprawia maluchom dużo frajdy. Woda ma zdrowotne i terapeutyczne korzyści, dlatego też naukę pływania dla niemowląt warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało ... Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie