Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Kangurowanie noworodków

Świadomi rodzice

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Pierwsze godziny po porodzie są wyjątkowo ważne dla dalszego rozwoju malucha. Jego układ nerwowy jest wtedy bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce. Kangurowanie to doskonały sposób by uspokoić maluszka i dać poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko, jak każda żywa istota, poznaje świat dzięki zmysłom. Kangurowanie, czyli częste dotykanie odsłoniętych części ciała noworodka przez rodziców lub przykładanie nagiego dziecka do nagiej skóry matki czy ojca, wiąże się bezpośrednio ze zmysłem dotyku, który jest u maluchów doskonale rozwinięty.

Kontakt z dzieckiem "skóra do skóry"

Kangurowanie jest wielokrotnie utożsamiane z pojęciem kontaktu "skóra do skóry" będącym jednocześnie najbardziej doskonałą jego formą. Delikatny dotyk, czułe dźwięki doskonale stymulują rozwijający się układ nerwowy  noworodka oraz pobudzają rozwój komórek nerwowych.

Jak to robić

Najprostszy sposób to położenie rozebranego malca na nagiej klatce piersiowej. Poleca się,by noworodek spędzał w takiej pozycji nawet do kilku godzin dziennie. Bezpośredni kontakt z rodzicem daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa -  czuje on bicie serca, zapach i ciepło mamy lub taty. Podczas kangurowania może dodatkowo delikatnie masować plecaki malca, co wzmacnia poczucie bliskości między rodzicem a dzieckiem i uspokaja je.

Warto też pamiętać, aby jak najczęściej pieścić malucha: głaskać go po głowie, rączkach, nagich stopach czy pupie podczas zmiany pieluchy. Idealną okazją do takich czułości jest również kąpiel dziecka. Doskonałe rezultaty przynosi także częsta rozmowa z noworodkiem, śpiewanie, czytanie bajek i lekkiej poezji. Dziecko nie rozumie treści słów, ale wyczuwa natężenie głosu, delikatność uczuć rodziców i z pewnością będzie czuło się bezpiecznie.

Kangurowanie wcześniaków

Kangurowanie i kontakt z dzieckiem "skóra do skóry" są szczególnie ważne dla noworodków urodzonych przedwcześnie.

Materiały źródłowe:
Konsultacja: Jolanta Saczuk, Szpital Dziecięcy Niekłańska
Język Niemowląt - Tracy Hogg, Melina Blau - Bauer-Weltbild 2003.
"Nasze Dziecko - rozwój, pielęgnacja, wychowanie" - red. naukowa prof. dr hab. n. med. Roma Rokicka - Milewska.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Czytaj dalej
Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie