Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Niemowlaki na basenie - nauka pływania dla niemowląt

Świadomi rodzice

Tekst: mgr Urszula Rogalska

Zdjęcia: Informacja prasowa

Pluskanie się w wodzie zazwyczaj sprawia maluchom dużo frajdy. Woda ma zdrowotne i terapeutyczne korzyści, dlatego też naukę pływania dla niemowląt warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia.

Zanim to nastąpi, rodzice powinni zapoznać się z zasadami korzystania z pływalni i dobrze przygotować dziecko do pierwszej wizyty na basenie.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem nauki pływania?

  • Wiek dziecka - oferty kursów pływania dla niemowląt są różnorodne. Można zacząć uczyć pływania już 2-3 miesięczne dziecko, lecz pediatrzy często rekomendują, aby poczekać do 5-6 miesiąca. Starsze dziecko lepiej kontroluje swoje ciało, sprawniej się porusza, stabilniej trzyma główkę oraz jest nieco lepiej uodpornione na wszelkiego rodzaju infekcje niż 2-3 miesięczne maleństwo.
  • Wizyta u pediatry - przed pierwszymi zajęciami warto odwiedzić pediatrę w celu wykonania badań, m.in. pod kątem chorób górnych dróg oddechowych, układu moczowego, schorzeń kardiologicznych i innych.
  • Woda - basen przystosowany dla niemowląt powinien być wypełniony wodą niechlorowaną, a jedynie ozonowaną. Temperatura wody dla niemowlaków nie powinna być niższa niż 36 stopni Celsjusza.
  • Warunki na basenie - po wstępnym wyborze pływalni konieczne jest sprawdzenie warunków, jakie na nim panują. Warto zwrócić uwagę na to, czy basen spełnia warunki sanitarne, czy ma wydzieloną przebieralnię oraz, czy temperatura wody i powietrza na basenie jest odpowiednia. Czystość i bezpieczeństwo to podstawowe warunki, które muszą być spełnione.
  • Charakter zajęć - oferta i metoda nauki pływania dla dziecka powinna być dostosowana do jego wieku i doświadczeń obcowania z wodą. Warto dowiedzieć się w ilu osobowych grupach prowadzone są zajęcia, jaki jest ich przebieg, a także czas trwania zajęć.

Wybierając się na basen zadbaj o zawartość torby

Oprócz sprawdzenia miejsca prowadzonych zajęć, konieczne jest również odpowiednie wyposażenie torby na basen. Powinny się w niej znaleźć: klapki, ręczniki dla każdego, zwykłe pieluchy do przebrania po kąpieli i specjalne - przeznaczone do kąpieli, posiłek dla dziecka, chusteczki, dodatkowe ubranie do zmiany, a także kosmetyki pielęgnacyjne.

Pielęgnacja skóry po kąpieli - z tego względu, że zarówno woda ozonowana, jak i chlorowana powoduje wysuszenie skóry dziecka, należy ją odpowiednio natłuścić. Stąd też warto zastosować emolienty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, zawarte m.in. w kremie Oilatum Baby. Krem Oilatum Baby podnosi poziom nawilżenia skóry, szybko się wchłania, daje uczucie komfortu i pozostawia skórę zdrową i gładką. Krem redukuje uczucie swędzenia, które bywa często przyczyną niepokoju dziecka i jego problemów ze snem. Produkt może być stosowany już od 1. dnia życia dziecka.

Pozostałe porady

Urlop wychowawczy oraz rodzicielski - różnice i zasady korzystania

Świadomi rodzice

Od 2 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące obydwu urlopów oraz przysługujących z tego tytułu zasiłków. Doświadczeni prawnicy wyjaśniają, na czym one polegają.

Czytaj dalej
Bezpieczny dom - o czym należy pamiętać?

Świadomi rodzice

Większości z nas słowo "dom" kojarzy się z przytulnym, bezpiecznym miejscem. Tymczasem to właśnie tam najczęściej dochodzi do wypadków i urazów dzieci od urodzenia do piątego roku życia.

Czytaj dalej
Jak się bawić z niemowlakiem - lista zabaw

Świadomi rodzice

Przyjście na świat dziecka to wyczekiwany przez 9 miesięcy moment, by wreszcie poczuć, jak to jest być rodzicem. Opieka, pielęgnacja, wychowanie to podstawowe zadania rodzicielskie, bez względu na wiek dziecka, podparte bezgraniczną miłością. Dla prawidłowego rozwoju ważna jest też zabawa - jak się zatem bawić z niemowlakiem?

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Idealne miejsce dla malucha - urządzanie pokoju

Pokój malucha

W pierwszych latach życia nasze dziecko będzie największą część czasu spędzało ... Czytaj dalej
Kupujemy pierwsze buty dla malucha

Podróże i wyprawy

Zakup butów dla malucha nie jest prostą sprawą. Powinny one spełniać wiele ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie