Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Niemowlaki na basenie - nauka pływania dla niemowląt

Świadomi rodzice

Tekst: mgr Urszula Rogalska

Zdjęcia: Informacja prasowa

Pluskanie się w wodzie zazwyczaj sprawia maluchom dużo frajdy. Woda ma zdrowotne i terapeutyczne korzyści, dlatego też naukę pływania dla niemowląt warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia.

Zanim to nastąpi, rodzice powinni zapoznać się z zasadami korzystania z pływalni i dobrze przygotować dziecko do pierwszej wizyty na basenie.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem nauki pływania?

  • Wiek dziecka - oferty kursów pływania dla niemowląt są różnorodne. Można zacząć uczyć pływania już 2-3 miesięczne dziecko, lecz pediatrzy często rekomendują, aby poczekać do 5-6 miesiąca. Starsze dziecko lepiej kontroluje swoje ciało, sprawniej się porusza, stabilniej trzyma główkę oraz jest nieco lepiej uodpornione na wszelkiego rodzaju infekcje niż 2-3 miesięczne maleństwo.
  • Wizyta u pediatry - przed pierwszymi zajęciami warto odwiedzić pediatrę w celu wykonania badań, m.in. pod kątem chorób górnych dróg oddechowych, układu moczowego, schorzeń kardiologicznych i innych.
  • Woda - basen przystosowany dla niemowląt powinien być wypełniony wodą niechlorowaną, a jedynie ozonowaną. Temperatura wody dla niemowlaków nie powinna być niższa niż 36 stopni Celsjusza.
  • Warunki na basenie - po wstępnym wyborze pływalni konieczne jest sprawdzenie warunków, jakie na nim panują. Warto zwrócić uwagę na to, czy basen spełnia warunki sanitarne, czy ma wydzieloną przebieralnię oraz, czy temperatura wody i powietrza na basenie jest odpowiednia. Czystość i bezpieczeństwo to podstawowe warunki, które muszą być spełnione.
  • Charakter zajęć - oferta i metoda nauki pływania dla dziecka powinna być dostosowana do jego wieku i doświadczeń obcowania z wodą. Warto dowiedzieć się w ilu osobowych grupach prowadzone są zajęcia, jaki jest ich przebieg, a także czas trwania zajęć.

Wybierając się na basen zadbaj o zawartość torby

Oprócz sprawdzenia miejsca prowadzonych zajęć, konieczne jest również odpowiednie wyposażenie torby na basen. Powinny się w niej znaleźć: klapki, ręczniki dla każdego, zwykłe pieluchy do przebrania po kąpieli i specjalne - przeznaczone do kąpieli, posiłek dla dziecka, chusteczki, dodatkowe ubranie do zmiany, a także kosmetyki pielęgnacyjne.

Pielęgnacja skóry po kąpieli - z tego względu, że zarówno woda ozonowana, jak i chlorowana powoduje wysuszenie skóry dziecka, należy ją odpowiednio natłuścić. Stąd też warto zastosować emolienty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, zawarte m.in. w kremie Oilatum Baby. Krem Oilatum Baby podnosi poziom nawilżenia skóry, szybko się wchłania, daje uczucie komfortu i pozostawia skórę zdrową i gładką. Krem redukuje uczucie swędzenia, które bywa często przyczyną niepokoju dziecka i jego problemów ze snem. Produkt może być stosowany już od 1. dnia życia dziecka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Czytaj dalej
Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kampania Kolejowe ABC

Rozwój i edukacja

Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci. Warto wykorzystać te pozytywne ... Czytaj dalej
Otwarcie o tym, jak wygląda połóg

Poród i połóg

Tegoroczna gala rozdania Oscarów była głośna również ze względu na ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie