Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Jak się bawić z niemowlakiem - lista zabaw

Świadomi rodzice

Tekst: informacja prasowa

Zdjęcia: Dreamstime

Przyjście na świat dziecka to wyczekiwany przez 9 miesięcy moment, by wreszcie poczuć, jak to jest być rodzicem. Opieka, pielęgnacja, wychowanie to podstawowe zadania rodzicielskie, bez względu na wiek dziecka, podparte bezgraniczną miłością. Dla prawidłowego rozwoju ważna jest też zabawa - jak się zatem bawić z niemowlakiem?

Wspólnie spędzony czas z dzieckiem rekompensuje wszystkie zmęczenia i troski dnia codziennego. Dzięki temu wspólnemu byciu ze sobą, już od pierwszych chwil życia dziecka, tworzy się i dodatkowo zacieśnia więź emocjonalna, której niczym nie da się zastąpić.

Dzięki tej więzi, dziecko uczy się poznawania świata, budowania relacji międzyludzkich, zasad postępowania, funkcjonowania i działania w określony sposób. Nauka poprzez zabawę to najprostsza i najskuteczniejsza forma przekazywania wiedzy. Warto zatem wykorzystać tegoroczne lato, by pokazać dziecku, nawet niemowlaczkowi, jaki piękny potrafi być świat.

Jak się bawić z niemowlakiem - lista zabaw

 • Podaj mi
  Zachęcanie maluszków do podnoszenia główki lub chwytania przedmiotów. Na kocyku połóż maleństwo na brzuszku i przed główką pokazuj mu ciekawe rzeczy, wydawaj dźwięki, rób miny, by dziecko chciało podnieść z ciekawości główkę. Warto pamiętać, że pierwsze próby bywają bardzo trudne, bo wymagają od niemowlęcia dużego wysiłku.

  Nie przerażajmy się, że maluszek nierzadko będzie przy tej zabawie płakał. Nic na siłę, ale warto do tej zabawy często powracać i nie wykonywać jej za długo jednorazowo. Modyfikacją tej zabawy jest położenie dziecka na pleckach lub ułożenie na foteliku i zachęcanie do uczenia dziecka podawania, np. grzechotki lub innej rzeczy dorosłej osobie.

 • Ja latam
  Unoszenie maluszka w powietrzu. Wszelkie akrobacje na rękach dorosłej osoby pozwalają dzieciom odczuwać różnymi zmysłami. Można dziecko położyć brzuszkiem, pleckami na rękach osoby dorosłej. W powietrzu poruszać falując, unosząc do góry i na dół, wolno i szybko.

 • Zabawy paluszkami, rączkami
  Często jest to zabawa uspokajająca, która oparta jest na tworzeniu historii, opowiadań, a nawet piosenek związanych z funkcją paluszków. Bez względu na zastosowaną inwencję twórczą należy wymyślać i zachęcać dziecko do różnorodnego zginania, układania, łączenia paluszków i dłoni, gdyż takie zabawy dodatkowo wpływają na rozwój motoryki małej u dziecka.

 • Pobujaj mnie
  Jeżeli jest dostęp do hamaka warto dziecku pokazać jakie to wspaniałe odczucie bujać się w nim. Niektóre maluchy potrafią spinać się przy pierwszym położeniu na hamak, a inne bez większego problemu rozluźnią wszystkie mięśnie. Dobra obserwacja, tłumaczenia i zachęcania pozwolą dzieciom spiętym rozluźnić się. Jeżeli jednak nie ma się dostępu do hamaka można samodzielnie go wykonać wykorzystując kocyk, prześcieradło, ręcznik.

Lato to przede wszystkim kontakt z promieniami słonecznymi, wiatrem, wodą. Aby zatem każda zabawa na świeżym powietrzu była bezpieczna dla ciała dziecka, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. W celu uniknięcia negatywnym skutkom pięknej, słonecznej pogody, konieczne jest zastosowanie profilaktyki odpowiednio dobranymi produktami dla delikatnej skóry dziecka. W tej sytuacji sprawdzają się kosmetyki zawierające emolienty (np. Oilatum Baby), które chronią organizm i skórę przed bakteriami i wirusami, a także przed słońcem. Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia, natłuszczenia i elastyczności skóry dziecka już od 1 dnia życia.

Kiedy już skóra naszego maluszka jest zabezpieczona, należy pamiętać także, by podczas upałów unikać wychodzenia na słońce w godzinach południowych. Dlatego też warto wybierać czas na zabawę w godzinach rannych oraz popołudniowych, oczywiście pamiętając o okryciu głowy dziecka. Przestrzeganie tych zasad bezpiecznej zabawy z niemowlakiem na świeżym powietrzu latem, pozwoli maleństwu spokojnie poznawać świat, a rodzicom bez obawy ten świat pokazywać. W jaki sposób można ten świat dziecku przedstawić wykorzystując otoczenie i własną wyobraźnię? Przeczytaj w co się bawić z rocznym dzieckiem

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Czytaj dalej
Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kampania Kolejowe ABC

Rozwój i edukacja

Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci. Warto wykorzystać te pozytywne ... Czytaj dalej
Otwarcie o tym, jak wygląda połóg

Poród i połóg

Tegoroczna gala rozdania Oscarów była głośna również ze względu na ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie