Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Jak widzi Twoje dziecko? Rozwój wzroku u dzieci

Świadomi rodzice

Tekst: Dorota Liebchen

Zdjęcia: oczamimaluszka.pl

Kiedyś powszechnie uważano, że noworodki nie odczuwają bodźców, a świat ich zmysłów w zasadzie nie istnieje. Dziś dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że choć nasze zmysły po przyjściu na świat są bardzo niedojrzałe, to jednak zakres bodźców odbieranych przez noworodka jest ogromny.

Podobnie jest ze zmysłem wzroku. Same narządy wzroku zaczynają się kształtować już w drugim miesiącu ciąży. Jeszcze w trakcie trwania ciąży maluszek otwiera oczy i ogląda świat z brzucha mamy. Uczy się rozróżniać światło i ciemność, widzi cienie. To początek rozwoju zmysłu wzroku, który będzie trwał jeszcze przez kilka miesięcy.

Po narodzinach ostrość widzenia dziecka jest aż 30 razy gorsza niż u dorosłego człowieka. To tak, jakbyśmy oglądali świat jednym okiem (zdolność widzenia obuocznego będzie się wykształcać w kolejnych miesiącach) przez nie do końca przezroczystą folię.

Ważne jest by wiedzieć jak dziecko widzi w kolejnych miesiącach swojego życia i móc świadomie wspomagać rozwój jego wzroku.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia wzrok niemowlęcia podlega bardzo szybkiemu rozwojowi. Wraz z rozwojem emocjonalnym i ruchowym dziecko przechodzi od postrzegania świata niczym przez zamarzniętą szybę, aż do rozpoznawania pojedynczych przedmiotów i świadomego sięgania po nie.

Rozwój wzroku u dzieci w pierwszych miesiącach życia

W pierwszym miesiącu dziecko widzi peryferyjnie, tzn lepiej dostrzega kontury i to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia. Ze względu na słabą ostrość widzenia najłatwiej jest mu skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się ok. 20-30 cm od jego twarzy. To dlatego tak chętnie wpatruje się w twarz nachylających się nad nim rodziców.

Noworodek najlepiej widzi kontrasty, jego uwagę przyciąga światło i przedmioty mocno wyróżniające się z otoczenia. Świat widziany przez Twoje maleństwo jest dwuwymiarowy, bez głębi i faktur.

Miesiąc drugi i trzeci to czas na nawiązanie kontaktu wzrokowego i pierwszy świadomy uśmiech. W pierwszym kwartale życia dla dziecka najbardziej atrakcyjne są przedmioty o zdecydowanych kolorach.

Do zabawy z dzieckiem warto wybierać przedmioty w kontrastowych barwach, jego uwagę z pewnością przyciągną biało-czarne lub żółto-czerwone zabawki. Mimo zmęczenia mama powinna zadbać o zdecydowany makijaż. W tym okresie niemowlę nabywa również umiejętności widzenia obuocznego. To sprawia, że dziecko odbiera ruch w sposób ciągły, a także zaczyna dostrzegać szczegóły obserwowanych przedmiotów.

Jak widzi dziecko po urodzeniu? - wywiad z psychologiem dziecięcym
-> zobacz w Filmotece

W czwartym miesiącu niemowlę widzi już całą gamę kolorów. To również czas, kiedy maluch zaczyna się fascynować swoimi rączkami i stopami, z uwagą obserwuje przedmioty znajdujące się blisko niego. W kolejnych miesiącach ostrość wzroku u dzieci nadal się poprawia, a pod koniec drugiego kwartału życia jest zbliżona do ostrości dorosłego, jednak dziecko nadal nie widzi faktury przedmiotów.

Kolejne miesiące to przede wszystkim nasilony rozwój motoryczny, próby samodzielnego siadania i pełzania. Wraz z tym pojawia się świadomość perspektywy i doskonali koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dzięki temu półroczne dziecko umie już precyzyjnie wybrać i sięgnąć po interesującą go zabawkę.

Jak wspierać rozwój wzroku u dzieci?

Rozwój wzroku należy stymulować, ale trzeba to robić rozsądnie i z umiarem. W pierwszym miesiącu warto zadbać o komfort dziecka i nie narażać go na zbyt dużą ilość bodźców. W kolejnych tygodniach można wybierać jedno lub dwukolorowe zabawki, najlepiej w kontrastowych barwach. Pokazywać je dziecku, powoli przesuwać przed jego buzią, pozwalać dotykać i poznawać. Dla półrocznego dziecka warto już zaopatrzyć się w zabawki wspomagające koordynację wzrokowo-ruchową, czyli mające ruchome części, przyciski, melodie.

Należy pamiętać, że przez pierwsze pół roku zabawa, dotykanie przedmiotów i nauka manipulowania nimi to dla dziecka także lekcja widzenia. Aby wspomagać harmonijny rozwój warto wybierać produkty dostosowane do etapu rozwoju dziecka oraz tworzone specjalnie z myślą o nim.

Unikalny produkt "Oczami maluszka"

Jedną z takich pozycji są unikalne książeczki "Oczami maluszka", które właśnie pojawiły się na rynku.

Jest to seria trzech książeczek zawierających czarno-białe ilustracje przedmiotów dobrze nam znanych z najbliższego otoczenia. Zostały one starannie dobrane i zaprojektowane tak, by wspomagać prawidłowy rozwój najmłodszych dzieci.

Ilustracje nie tylko wspierają rozwój wzroku u dzieci, ale przede wszystkim przyciągają ich uwagę, a rodzicom stwarzają doskonałą okazję do spędzenia wartościowych chwil z dzieckiem. Warto wykorzystać ten czas na budowanie relacji z dzieckiem, opowiadanie o otaczającym go świecie a także na wprowadzanie w świat książek już od pierwszych chwil życia.

Konsultacja merytoryczna
dr n. med. Bożena Kociszewska-Najman Ordynator Oddziału Neonatologii I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Czytaj dalej
Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie