Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Światowa Organizacja Zdrowia od lat zaleca młodym mamom karmienie piersią do drugiego roku życia dziecka, a lista benefitów płynących wraz z mlekiem matki jest powtarzana jak mantra. I chociaż wiedza o karmieniu piersią wydaje się być powszechna, a większość osób przestała zwracać uwagę na kobiety karmiące w miejscu publicznym, to wiele jest jeszcze do zrobienia. Obrazuje to badanie SW Research "Młode matki. Karmienie to nie problem", zrealizowane w imieniu marki LOVI.1

Liczne obawy związane z karmieniem piersią są udziałem ponad 45% przyszłych mam. Aż 53% kobiet najbardziej obawiało się braku pokarmu, 8% martwił brak doświadczenia i wiedzy, a 6% odczuwało niepokój związany z małymi piersiami lub problemami z sutkami. I chociaż na pierwszy rzut oka te wyniki specjalnie nie dziwią - szczególnie gdy dotyczą mam, które planują karmić piersią po raz pierwszy - to niestety są one efektem zbyt małego wsparcia udzielanego kobietom. Młode mamy nie mają z kim szczerze porozmawiać i spytać czy robią wszystko jak trzeba, skoro - mimo starań - nadal mają wiele wątpliwości, a karmienie piersią często jest dla nich wyzwaniem.

Najczęstszymi trudnościami związanymi z karmieniem był wskazywany w badaniu niedobór pokarmu (26%), ból (25%) oraz poranione brodawki (25%) i były one również uznawane przez młode mamy za najbardziej uciążliwe. Jednak, mimo tych trudności, kobiety były na tyle zdeterminowane aby karmić dalej, a z perspektywy czasu co piąta mama dążyłaby do jak najdłuższego karmienia piersią. Najczęstszym powodem chęci wydłużenia okresu karmienia dziecka piersią byłaby dbałość o zdrowie maluszka (47%). Jednak, z uwagi na zanik pokarmu (29%), samoodstawienie (29%) oraz powrót do pracy (23%), kobiety odstawiały dziecko od piersi średnio po 14 miesiącach karmienia. Co ciekawe, województwo mazowieckie jest jedynym, w którym powrót do pracy był kluczowym powodem zaprzestania karmienia piersią.

Z przytoczonych wyników badania "Młode matki. Karmienie to nie problem" wynika, że kobiety chciałyby karmić swoje dzieci dłużej, jednak napotykają trudności, z którymi nie zawsze potrafią sobie poradzić. Najczęściej brakuje im wsparcia specjalistów oraz odpowiedniej wiedzy. Zwykle jednak rozwiązanie problemu jest prostsze niż się wydaje i tym bardziej szkoda, że nie przychodzi ono do młodych matek wystarczająco szybko. A jak się okazuje, zarówno w celu pobudzenia laktacji, przy niedoborze czy nawale pokarmu, płaskich czy poranionych brodawkach wystarczy zacząć korzystać z laktatora " mówi Agnieszka Mińko, ekspertka laktacyjna.

Młode mamy doskonale wiedzą, że ich mleko jest najlepszym źródłem pokarmu dla maluszka. Dostarcza ono zarówno składniki odżywcze, jak i niezbędne przeciwciała, wspierające niewykształcony jeszcze układ odpornościowy dziecka. Poza tym młode mamy chcą nawiązać tą szczególną i niepowtarzalną więź z dzieckiem, a tym samym doświadczać macierzyństwa we wszystkich jego aspektach. Dlatego, mimo wszystkich trudności i wątpliwości, są gotowe aby karmić piersią. To, czego potrzebują najbardziej, to wparcie i utwierdzenie w tym, że wszystko robią dobrze. Jeśli więc mają możliwość skorzystania z porad lekarza, specjalistek laktacyjnych, innych mam, które przeżywały podobne rozterki czy mogą sięgnąć po ułatwiające karmienie piersią laktatory, to powinny to jak najszybciej zrobić. Dzięki temu ten szczególny okres w życiu mamy i dziecka pozostanie wspaniałym doświadczeniem, a młode mamy będą mogły z dumą obserwować swoje rozwijające się pociechy.

Więcej informacji na: www.lovi.pl 

1Badanie zostało zrealizowane w 2018 r. przez agencję SW RESEARCH, metodą ankiety internetowej (CAWI) na próbie 573 respondentek ze wszystkich województw, w wieku 20-45 lat.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej
"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka "Chcę być taki jak tata" to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! Rola taty absolutnie nie kończy się na zarabianiu pieniędzy. Tata ma być wzorem do naśladowania. Ale jakim?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie