Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Nikt ci nie powie, co czeka cię naprawdę po urodzeniu dziecka. Aż do porodu nie wiesz, z jakim doświadczeniem się to wiąże. Joga może ci pomóc w walce z depresją, uczuciem przytłoczenia czy zdenerwowania. Dzieci są bardzo wymagające i możesz przeżywać uczucie utraty samej siebie.

Ponieważ hormony po porodzie są intensywnie pobudzone, to nawet wszystkie z wymienionych uczuć mogą ci towarzyszyć naraz. Wierzymy, że kobiety, które w czasie ciąży uprawiały jogę, przechodzą okres poporodowy lepiej, z bardziej wzmocnionym ciałem i silniejszą psychiką. A co najważniejsze, lepiej rozumieją siebie i swoje ciało.

Wiele kobiet opiekujących się maleńkim dzieckiem przekonuje, że nie ma ani czasu, ani warunków do ćwiczeń. Dlatego namawiamy: ćwiczcie ze swoimi maleństwami! To przysłuży się zarówno waszej kondycji (psychicznej i fizycznej), jak i zdrowiu dziecka.

Kiedy rozpocząć?

Po naturalnym porodzie należy odczekać z rozpoczęciem ćwiczeń trzy, cztery tygodnie. W przypadku cesarskiego cięcia można zacząć dopiero po sześciu tygodniach. Warunkiem jest zawsze zgoda lekarza. Zajęcia jogi z niemowlakami zostały opracowane nie tylko z myślą o twoim ciele po porodzie, lecz także o maluszku.

Co się dzieje podczas ćwiczeń?

Interakcja, komunikacja, dotyk, gra, zabawa - to asany, które pomogą ci wrócić do formy i utrzymać kondycję ciała, w czasie gdy budujesz więź ze swoim dzieckiem. Wybrane pozycje jogi służą także twojemu dziecku, gdy uczy się przewracać na brzuszek, podnosić głowę czy raczkować. Maluszek nie tylko leży obok ciebie, gdy ćwiczysz. Jesteście blisko siebie, on na twoim brzuchu czy udach, czując ciepło i miłość. Trzymasz go, podnosisz, całujesz, a nawet wspólnie z nim wykonujesz asany.

Jak przygotować dziecko?

Potrzebne będzie na pewno wygodne ubranko stosowne do pory roku i temperatury w pomieszczeniu. Warto mieć pod ręką ręcznik, kocyk lub matę dla dziecka. Joga razem z maluszkiem buduje niewerbalną nić komunikacyjną i zwiększa tę szczególną radość dzielenia się z nim odkrywaniem świata. Dla niego to nowy świat!

Twoje ciało po porodzie jest oceanem zmian, ale praktykowanie jogi przynosi radość niezależnie od tego, czy ten ocean będzie wzburzony, czy spokojny. Zatem znajdź czas, weź swoje dziecko i podziel się swoim życiem z tym małym cudem, które właśnie przyszło na świat. Pamiętaj, jesteś zdolnym i twórczym rodzicem!

Bezpieczne pozycje do wykonywania w domu

Adho mukha svanasana 1 Adho mukha svanasana 2

Adho mukha svanasana

Pozycja psa w z głową w dół, w której dziecko leży na macie, a mama wykonuje pozycję nad nim. Dziecko ma stały kontakt wzrokowy z mamą i czuje się bezpiecznie. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie pleców, a także nóg i rąk, odpręża kręgosłup.

Baddha konasana Baddha konasana z dzieckiem

Navasana

Pozycja siedząca, równoważna. Mama, siadając, układa dziecko na swoich nogach i brzuchu, następnie odchyla się do tyłu i unosi nogi nad podłogą. Pozycja wzmacnia mięśnie pleców i mięśnie nóg.

Navasana 1 Navasana 2

Supta baddha konasana

Mama i dziecko siedzą w takiej samej pozycji. Dziecko oparte o mamę, jej nogi tworzą bezpieczną kołyskę, o którą może się oprzeć. Jeśli dziecko jeszcze nie siedzi, może leżeć z głową opartą na stopach mamy, a jego nogi są w tej samej pozycji, co nogi mamy. Ćwiczenie uelastycznia mięśnie wewnętrzne ud, otwiera biodra i wspomaga działanie narządów dna miednicy oraz trawienie.

Dorota Starzyńska
dyplomowana nauczycielka jogi w stopniu Introductory II,
członkini Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Czytaj dalej
Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka "Chcę być taki jak tata" to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! Rola taty absolutnie nie kończy się na zarabianiu pieniędzy. Tata ma być wzorem do naśladowania. Ale jakim?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie