Poradnik - Niemowlak - Świadomi rodzice

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Tekst: Anna Chmielewska

Zdjęcia: Dreamstime

Usłyszeć od dziecka "Chcę być taki jak tata" to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! Rola taty absolutnie nie kończy się na zarabianiu pieniędzy. Tata ma być wzorem do naśladowania. Ale jakim?

Wzorzec ojca

Każdy z nas, będąc już mamą czy tatą, ma wzorzec ojca wyniesiony z domu rodzinnego. Mogą być to dobre wspomnienia, wzmacniające w rozwiązywaniu codziennych problemów, ale też ciężkim balastem, utrudniającym wręcz codzienne funkcjonowanie. Bo bycie ojcem to odpowiedzialność za jakość ojcostwa.

Mężczyzna bardzo często powiela wzorzec zachowań swojego ojca. Co więcej, trudno jest pokonać schemat utrwalony w rodzinie, nawet jeśli przynosił ból i nieporozumienia. Mówiąc inaczej, załóżmy że ojciec chłopca był zamknięty w sobie, nie rozmawiał z synem, nie spędzał z nim czasu.

Teraz ten chłopiec, będąc już sam ojcem, może, choćby nieświadomie, zakrywać się nadmiarem obowiązków i przerzucać wychowanie na matkę dziecka. Porażki wychowawcze często biorą się właśnie z tego - że tata postępuje tak, jak zachowywał się jego własny ojciec i z nieumiejętności działania według nowego schematu.

W takich warunkach trudno jest o wzajemne zrozumienie na linii dziecko - ojciec, o autentyczność czy o wspólne rozwiązywanie problemów. "Chcę być taki jak tata" oznacza, że między dzieckiem a tatą zbudowana jest silna więź. Przywiązanie bazuje przede wszystkim na wspólnie spędzanym czasie i na jakości tego czasu.

Ojciec gwarantuje bezpieczeństwo, a dzieci chcą, żeby był mądry, silny, odważny i godny zaufania. Na bycie autorytetem pracuje się całym sobą, latami, począwszy od narodzin maluszka. Jednak trochę inaczej przedstawia się bycie wzorem dla córki, a inaczej dla syna.

ojciec z córką

Jak patrzą na tatę dziewczynki?

Mówi się o córeczce jako o "oczku w głowie tatusia" i oby tak było. Dziewczynka potrzebuje "uwielbienia" ze strony taty jak od nikogo innego. Nawet jeśli brzmi to nieco górnolotnie, tata jest pierwszym mężczyzną w życiu dziewczynki (oczywiście, w sensie emocjonalnym), a relacja z nim przełoży się na jakość późniejszych stosunków damsko-męskich.

Bycie tatą wpływa na to, jakiego mężczyzny będzie szukała dla siebie córka w przyszłości - czy męża podobnego do ojca, czy wręcz zupełnie odmiennego. Więź matki z dzieckiem tworzy się niejako automatycznie, już w okresie ciąży, a potem w trakcie i po porodzie. W przypadku mężczyzn jest trochę inaczej. Zdarza się, że potrzebują czasu na oswojenie się i na bycie bardziej łagodnymi.

Dla wielu przyszłych ojców przytulanie się i zagadywanie do brzuszka pozostaje długo abstrakcją. Pewne sytuacją mogą wydawać się wręcz niezręczne, by z czasem ustąpić miejsca uwielbieniu i bezgranicznej miłości do "oczka w głowie tatusia". Bycie tatą dziewczynki wymaga jednak pewnego wypośrodkowania. Niewskazana jest zarówno nadgorliwość, wręcz uległość, a także wycofanie i niedostępność.

Wyobraźmy sobie sytuację, że tata jest bezgranicznie zakochany w swojej córeczce. Okazuje miłość, uważając, że musi być rycerzem dla swojej kruchej księżniczki. Zalewa więc dziewczynkę ogromem miłości, spełniając każdą jej zachciankę. Jak może przełożyć się takie podejście na dorosłe już życie kobiety?

Niestety, często kłopotami w związku. "Księżniczka tatusia" będzie prawdopodobnie oczekiwała takiego traktowania od mężczyzn - bycia na każde skinienie, traktowania jako właśnie księżniczkę, usuwania przeszkód spod nóg, całkowitego zrozumienia. Tata mógł nieświadomie utrwalić wzorzec, mówiący o tym, że mężczyźni są ulegli i pokorni.

Dziewczyna, wchodząc w związki, wymagać będzie posłuszeństwa, sama przyjmując postawę dominującą. Teraz wyobraźmy sobie zupełnie inną sytuację. Ojciec wycofany uczuciowo. Tata niedostępny, który buduje dystans. Gdy trzeba, przypilnuje córkę, nakarmi ją, ale czułość wydaje być zawstydzająca. Efekt?

Dziewczyna, wkraczając w dorosłość, zaangażuje się w związki z mężczyznami, okazującymi jej zainteresowanie choć w minimalnym stopniu. Córka, która nie zaznała bliskości w relacjach z ojcem, nie będzie stawiała innym mężczyznom zbyt wygórowanych wymagań.

Ważniejsze będzie zaspokojenie uśpionych potrzeb. Wyrazem miłości jest wtedy stosunek seksualny, więc córki niedostępnych ojców często zachodzą w ciążę w młodym wieku. Mają niskie poczucie własnej wartości i uważają, że na miłość muszą zasłużyć. I tak źle, i tak niedobrze. Jak więc dziewczynka patrzy na tatę? Potrzebuje przede wszystkim miłości i afirmacji, przytulenia oraz buziaków.

Męskie dłonie dają poczucie bezpieczeństwa. O ile łatwo jest wziąć córkę na kolana, gdy jest mała, o tyle czułość okazywana nastolatce, wprawia często ojców w zakłopotanie. Najważniejsze jednak, żeby dziewczynka czuła się ważna.

Zaangażowanie taty w wychowanie i zainteresowanie wykazywane od najmłodszych lat zaowocuje świetnym radzeniem sobie córki jako kobiety. Będzie bardziej pewna siebie, szczęśliwsza, mając silne podstawy, by zbudować związek partnerski, a nie rekompensujący nieobecność emocjonalną ojca.

ojciec z synem

Tata w oczach syna

Z synami sprawa wydaje się być łatwiejsza, bardziej oczywista. Ojcom wydaje się, że "obsługa" chłopięcego charakteru nie jest tak bardzo skomplikowana, że wychowanie polega przede wszystkim na wspólnym kopaniu piłki i zajmowaniu się "męskimi sprawami". Z pewnością dużo w tym prawdy, choć nie do końca.

W słowach " Chcę być jak tata" kryje się zwykle o wiele więcej. Początki są zwykle podobne, ponieważ małe dzieci potrzebują tego samego bez względu na płeć - miłości, noszenia, przytulenia, pocałowania. Z czasem to właśnie ojciec staje się dla syna wzorem do naśladowania.

Chłopiec potrzebuje, by tata stawiał określone zasady i reguły (daje to poczucie bezpieczeństwa), ale też żeby sam ich przestrzegał. Syn pragnie u ojca racjonalnego myślenia i twardego stąpania po ziemi, a kiedy trzeba - realizacji marzeń. Tata ma pokazywać męskość - uczyć jazdy na rowerze, gry w piłkę, a jednocześnie być człowiekiem godnym zaufania i dotrzymującym obietnic i danego słowa.

Syn oczekuje od taty, że przyjdzie mu z pomocą, że wykaże autentyczne zainteresowania i zapewni o swoich uczuciach. Ważne miejsce zajmują wspólne zainteresowania, ale też przełamywanie lęków, nabieranie odwagi i podejmowanie ryzyka.

Bycie tatą to bycie tatą obecnym i rzeczywiście zaangażowanym. Tatą wprowadzającym w życie przedszkolne czy szkolne, pocieszającym w chwilach smutku i zachęcającym do działania. Ojciec pokazuje synowi również świat damsko-męski. Jego stosunek do mamy chłopca wpływa na to, jakim ojcem i mężem będzie syn w przyszłości.

Syn, obserwując swojego tatę, uczy się szacunku do kobiet, troski o nie, wyrażania miłości. Dobry ojciec nie jest mężczyzną twardym i bezwzględnym. Nie zamyka się w osobnym pokoju lub nie zasłania monitorem komputera pod pretekstem ważnych spraw. Dobry ojciec potrafi okazać smutek, nie wstydzi się uronionej łzy, czule całuje i przytula swoją żonę.

Odpowiedzialność, stawianie wymagań, a jednocześnie troskliwość, czułość - cechy, które chyba każdy syn chce widzieć w swoim tacie. Błędem, jaki może popełnić mężczyzna jest wychowywanie chłopca według stereotypów - że chłopcy mogą bawić się tylko samochodami, kuchnia nie jest miejscem dla nich, że nie wolno im płakać z byle powodu (bo przecież "Mężczyźni nie płaczą"), a gdy przewrócą się, mają wstać i pobiegnąć dalej.

Jeśli zadaniem taty jest zarabianie pieniędzy, a nie pomoc żonie, to chłopiec, wkraczając w dorosłe życie, takiego układu będzie szukał i potrzebował. Ważniejsze od tych wszystkich stereotypów wydaje się być wychowywanie z sercem.

Bycie tatą bez względy na płeć

Każde dziecko bez względu na płeć chce widzieć w ojcu osobę godną zaufania i wykazującą autentyczne zainteresowanie. Tatę, który dołoży wszelkich starań, by naprawić ukochaną zabawkę, ale też przeprosi, gdy trzeba i przyzna się do błędu.

Obraz taty kształtuje się na podstawie wielokrotnego doświadczania - że nie zawodzi, nie okłamuje, jest oparciem i gwarantuje bezpieczeństwo. Wszystko to buduje więź na mocnych fundamentach - na otwartym wnętrzu, a nie na zewnętrznych ogólnikach. Bez względu na płeć dziecka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze lub pojawia się w najmniej odpowiednim momencie? Mimo że karmienie piersią wydaje się być jak najbardziej naturalnym procesem, młodym mamom wciąż przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli dopiero rozpoczęły swoją przygodę z karmieniem piersią.

Czytaj dalej
Gadżety nowoczesnej mamy - 5 akcesoriów, które ułatwiają opiekę nad dzieckiem

Świadomi rodzice

Gromadzisz wyprawkę, bo już niedługo zostaniesz mamą? Asortyment dostępny w sklepach to szeroki wybór mniej lub bardziej praktycznych akcesoriów ułatwiających opiekę nad niemowlęciem. Poznaj 5 ciekawych gadżetów, które mogą ułatwić macierzyństwo.

Czytaj dalej
Joga z niemowlakiem

Świadomi rodzice

Kiedy dziecko przychodzi na świat, energia, która ci towarzyszy, jest szczególna. To nie jest łatwy czas, bo prawdziwa przemiana nigdy nie jest prosta.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie