Poradnik - Niemowlak - Pierwsze posiłki

Dieta niemowlaka - wprowadzamy nowe produkty

Pierwsze posiłki

Tekst: Anna Kalarus, doradca żywieniowy SetPoint

Zdjęcia: Dreamstime

Właściwy sposób odżywiania dziecka ma wpływ na jego rozwój fizyczny i intelektualny. Powinien rozpoczynać się już w czasie ciąży i być kontynuowany w okresie wczesnego dzieciństwa.

Rosnący z miesiąca na miesiąc maluszek potrzebuje całej gamy składników odżywczych do prawidłowego wzrostu, dlatego należy szczególnie dbać o zaspokojenie jego potrzeb.

Rozszerzamy dietę niemowlaka

Przez około pół roku maluszek może być karmiony wyłącznie mlekiem. Potem przychodzi pora na rozszerzanie diety niemowlaka. Dziecko daje sygnały, że jest gotowe na poznanie nowych smaków. Świadczyć o tym może zwiększony apetyt, sięganie po "nasze" jedzenie czy umiejętność siedzenia.

Produkty do diety niemowlaka wprowadzamy kolejno, w niewielkich ilościach, obserwując przez 2 - 3 dni, czy nie pojawiają się objawy alergii lub nietolerancji (biegunka, wymioty). Najczęściej w pierwszej kolejności podajemy marchew, ziemniaczka, dynię, jabłko. Dodatkiem tłuszczowym do zupek powinno być masło, bo zawarty w nim cholesterol jest potrzebny do rozwoju układu nerwowego. 

Szczególnie zwróćmy uwagę na reakcję dziecka po podaniu najczęściej uczulających produktów: gluten, białko jaja, mleko krowie i przetwory mleczne, soję, cytrusy, truskawki, orzechy, czekolada, ryby.

Wprowadzamy gluten do diety niemowlaka

W 6. miesiącu rozpoczyna się wprowadzanie glutenu. Niewielki dodatek kaszki manny lub kleiku pszennego (2 - 3g = pół łyżeczki) do mleka lub zupki "oswaja" organizm z tą substancją i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby trzewnej (celiakii).

Konsystencja pokarmów "od papki do kanapki"

Pierwsze posiłki powinny być zmiksowane i mieć płynną, gęstą konsystencję. Pokarm należy podawać łyżeczką. Od 7. miesiąca mięso dodawane do zupki można bardzo drobno posiekać, a w 8. miesiącu posiłki powinny być półpłynne z wyczuwalnymi grudkami miękkich warzyw czy owoców. Około 9. -10. miesiąca jedzenie ma mieć typowo grudkowatą konsystencję i stymulować żucie. Maluch może dostać do rączki ugotowaną marchewkę lub chrupki kukurydziane. Około 11. - 12. miesiąca potrawy powinny być rozdrobnione w małym stopniu (np. siekane) i zawierać cząstki na jeden kęs. Dziecko nie musi mieć zębów, aby rozpocząć naukę gryzienia.

Od początku należy dziecku proponować nowe smaki, dbać o urozmaicenie diety, unikać produktów niezdrowych tak, aby wykształcić u niego zdrowe nawyki żywieniowe. Dobrze jest korzystać z opracowanych schematów żywienia niemowląt, które pokazują co, kiedy i w  jakiej ilości powinno się pojawić w diecie dziecka.

Na co zwrócić uwagę rozszerzając dietę niemowlaka:

  • nie należy zaczynać za wcześnie, bo układ pokarmowy może być niegotowy na nowości. Z drugiej strony nie za późno, bo mogą się pojawić niedobory,
  • produkty muszą być zawsze świeże, ze znanego nam źródła. Można na początku sięgać po  dania ze słoiczków,
  • naczynia i sztućce powinny być plastikowe z odpowiednim atestem,
  • posiłków nie należy dosalać czy dosładzać.

Jak rozszerzać dietę malucha:

Wiek (miesiące) Karmienie sztuczne Karmienie naturalne
1 - 4 mleko początkowe Karmienie na żądanie
5 4 x mleko początkowe
1 x zupa jarzynowa
skrobane jabłko lub sok przecierowy 50 - 100g
Karmienie na żądanie
6

4 x mleko początkowe

1 x zupa z kaszką glutenową (1/2 łyżeczki na 100 ml) + 10g gotowanego mięsa lub ryby (1 - 2 razy w tygodniu)

przecier owocowy lub sok do 150g

Karmienie na żądanie

1 x zupa z kaszką glutenową (½ łyżeczki na 100 ml)

7

1 x mleko następne z kaszką glutenową (2 - 3g na 100 ml)
2 x mleko z kleikiem bezglutenowym (np. ryżowym (2 - 3g na 100 ml)

1 x zupa z 1/2 żółtka co drugi dzień z mięsem lub rybą

1 x 150g kaszka mleczna lub mleczno - owocowa

Karmienie na żądanie

1 x zupa z kaszką glutenową z gotowanym mięsem (10g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu), 1/2 żółtka co drugi dzień

1 x kaszka mleczna

przecier owocowy lub sok do 150g

8 Jak w 7. miesiącu z większą ilością kaszki (6 g na 100 ml)
9 Jak w 8. miesiącu z większą porcją kaszki (200 ml)
10 3 x 220 ml - dowolne kaszki mleczne Karmienie na żądanie
Dodatkowo kaszki mleczne
Obiad z 2 dań: zupa z kaszą glutenową + jarzynka z mięsem (15 -20g) lub rybą (1 -2 razy w tygodniu)
1/2 żółtka codziennie
niewielkie ilości pieczywa
11 - 12

Jak w 10. miesiącu
całe jajko 3 - 4 razy w tygodniu
twarożek, kefir, jogurt naturalny kilka razy w tygodniu

Dieta niemowlaka - rady dla mam:

  • Nie przekarmiać. Nadmierne porcje powodują jedynie przyrost masy ciała oraz wywołują u dziecka gwałtowna odmowę jedzenia,
  • Odradza się podawanie słodzonej wody lub herbaty - szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Maluchowi karmionemu wyłącznie piersią wystarcza woda zawarta w mleku. W chwili wprowadzania nowych pokarmów najlepiej podawać dziecku niskosodową, niegazowaną wodę mineralną,
  • Nie gotować zup na wywarze mięsnym, gdyż to stwarza ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt. Mięso powinno być gotowane w osobnym garnku i potem, pokrojone dodane do zupy,
  • W pierwszym roku życia malucha najlepiej używać niegazowanej wody butelkowej, najlepiej o niskim stopniu mineralizacji.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Karmienie mieszane. Oto, co powinnaś o nim wiedzieć

Pierwsze posiłki

Chociaż większość kobiet z góry zakłada, że będzie karmić piersią, nie zawsze jest to możliwe. Zamiast jednak całkowicie rezygnować z podawania naturalnego pokarmu, można zastosować karmienie mieszane. Na czym to polega?

Czytaj dalej
Przełom w żywieniu niemowląt - mleko NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O

Pierwsze posiłki

Mleko mamy jest pokarmem najlepiej dopasowanym do potrzeb dziecka i po raz kolejny stało się inspiracją do udoskonalenia receptury mlek modyfikowanych NAN 2. 60 lat badań nad składem mleka matki i 30 lat badań nad oligosacharydami mleka kobiecego pozwoliło stworzyć NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O.

Czytaj dalej
Więcej mleka dla maluszka i komfort dla mamy

Pierwsze posiłki

Odciąganie pokarmu może wspomóc inicjację laktacji, przyniesie ulgę przy nawale mlecznym, a także pomoże, gdy będziesz musiała wyjść z domu na parę godzin. Laktator będzie więc w pierwszych miesiącach Twoim sprzymierzeńcem. Jak wybrać taki, który będzie pasował do Twoich potrzeb i oferował komfort?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie