Poradnik - Niemowlak - Pierwsze posiłki

Dopajanie niemowlaków

Pierwsze posiłki

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Woda stanowi podstawowy składnik diety dziecka i decyduje o prawidłowym jego rozwoju.

Kobiece mleko, jak również mleko modyfikowane, w ponad 70% składa się z wody. Niemowlę może zatem w prosty sposób zaspokoić nim pragnienie.

Kiedy dopajamy niemowlaka

Często zdarzają się przypadki kiedy maluch może mieć większe pragnienie. Dzieje się tak gdy na przykład: jest za grubo ubrany lub w mieszkaniu jest duszno i gorąco, podczas aktywnej zabawy oraz podróży - zwłaszcza w aucie bez klimatyzacji. Pamiętajmy też, że w trakcie gorączki i wymiotów organizm traci więcej wody, którą również należy uzupełnić.

Woda dla malucha

Wybierając wodę dla malucha koniecznie trzeba pamiętać, iż nie każdy jej rodzaj jest odpowiedni dla młodego organizmu. Wątroba noworodka nie radzi sobie z neutralizowaniem związków mineralnych, bakteriami i substancjami chemicznymi. Dlatego też pediatrzy zalecają, aby rodzice przygotowywali pierwsze posiłki (mleko, kaszki, zupki, herbatki) na bazie wody przebadanej pod kątem przydatności dla niemowląt.

Skład dobrej wody

Idealna woda dla malucha powinna zawierać mało minerałów (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg/dm³) i niewiele sodu (do 20 mg Na+/1 litr) - te informacje znajdziesz na opakowaniu.

W sprzedaży pojawiły się wody przeznaczone specjalnie dla niemowląt - niskozmineralizowane. Nie obciążają nerek i przewodu pokarmowego. Ważne by kupować wodę z atestem Centrum Zdrowia Dziecka bądź Instytutu Matki i Dziecka. Świadczy on, że zarówno skład, jak i sposób produkcji wody nie budzi zastrzeżeń. Wodę po otwarciu trzeba przechowywać w chłodnym miejscu i zużyć w ciągu 24 godzin.

Dlaczego woda

Warto też podawać dziecku do picia "czystą" wodę. Im wcześniej maluch zostanie przyzwyczajony do jej smaku, tym lepiej dla jego zdrowia. Pamiętajmy - woda zaspokaja pragnienie, nie ma kalorii, więc nie tuczy i nie zmniejsza apetytu. Dzieci, którym od pierwszych dni życia serwowano wodę w starszym wieku chętnie rezygnują ze słodkich soków na rzecz wody.

Jak podawać dzieciom wodę

Nieco starszym dzieciom warto podawać wodę w kubeczku z dzióbkiem. Dzięki temu będą miały prawidłowy zgryz. Z kolei maluszka można poić łyżeczką (pamiętaj, że jedna łyżeczka to 5 ml płynu).

Niemowlęta ważące do 10 kg powinny codziennie dostawać 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała.

Dzieci ważące 10 - 20 kg - 1000 ml płynów oraz dodatkowo po 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kilogramów. Ilość wszystkich wypijanych płynów, a więc mleka, kaszek, soków i zupek, w pierwszym roku życia nie powinna przekraczać 1,5 litra dziennie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Karmienie mieszane. Oto, co powinnaś o nim wiedzieć

Pierwsze posiłki

Chociaż większość kobiet z góry zakłada, że będzie karmić piersią, nie zawsze jest to możliwe. Zamiast jednak całkowicie rezygnować z podawania naturalnego pokarmu, można zastosować karmienie mieszane. Na czym to polega?

Czytaj dalej
Przełom w żywieniu niemowląt - mleko NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O

Pierwsze posiłki

Mleko mamy jest pokarmem najlepiej dopasowanym do potrzeb dziecka i po raz kolejny stało się inspiracją do udoskonalenia receptury mlek modyfikowanych NAN 2. 60 lat badań nad składem mleka matki i 30 lat badań nad oligosacharydami mleka kobiecego pozwoliło stworzyć NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O.

Czytaj dalej
Więcej mleka dla maluszka i komfort dla mamy

Pierwsze posiłki

Odciąganie pokarmu może wspomóc inicjację laktacji, przyniesie ulgę przy nawale mlecznym, a także pomoże, gdy będziesz musiała wyjść z domu na parę godzin. Laktator będzie więc w pierwszych miesiącach Twoim sprzymierzeńcem. Jak wybrać taki, który będzie pasował do Twoich potrzeb i oferował komfort?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie