Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Pierwsze posiłki

Naturalne karmienie - o czym warto wiedzieć?

Pierwsze posiłki

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

Naturalne karmienie jest jednym z najpiękniejszych doznań macierzyństwa. Często jednak pojawiają się kłopoty z laktacją. Warto wcześniej dowiedzieć się, jak im zapobiegać

Wydaje się, że nie ma nic bardziej naturalnego niż karmienie piersią własnego dziecka. Czasami jednak ciało nie nadąża za pragnieniami matki, zwłaszcza gdy urodziła pierwsze dziecko.

Stres związany z brakiem pokarmu lub kłopotami z jego podawaniem skłania kobiety do zaniechania prób naturalnego karmienia - a to ostatnia rzecz, jaką powinny robić!

Pierwsze chwile naturalnego karmienia

Na początku noworodek spija tzw. siarę, gęstą i bogatą w ciała odpornościowe. Odpoczywa po trudach porodu i nie potrzebuje dużo pokarmu, nie należy więc martwić się jego małą ilością.

Mechanizmy sterujące laktacją uruchamiają się ok. 45 godzin po porodzie (5-6 dób po cięciu cesarskim) i następuje tzw. nawał mleczny.

Wtedy najważniejsze jest, by często i prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Przynajmniej 8 razy na dobę, co trzy godziny lub częściej, co półtorej, dwie - mówi Ewa Szlempo, położna z 30-letnim stażem, prowadząca szkołę rodzenia "Rodzicielstwo“ w Warszawie - Nie należy używać smoczków, dopajać, ani dokarmiać dziecka. Jeśli normalnie przybiera na wadze zaczynamy dopajać i dokarmiać je dopiero po 6. miesiącu życia.

Przed karmieniem sprawdźmy, czy otoczka piersi jest miękka - twarda i nabrzmiała utrudnia dziecku jej uchwycenie. Pomoże ściągnięcie odrobiny pokarmu przed karmieniem. Najlepiej karmić maluszka w różnych pozycjach: na leżąco, na siedząco lub spod pachy. Wówczas dziecko wysysa mleko z różnych partii piersi, co zapobiega zastojowi pokarmu.

Generalnie należy przetrzymać trudny początek, a wkrótce wszystko się unormuje i organizm mamy będzie wytwarzał tyle mleka, ile dziecko potrzebuje. Zawsze jednak należy karmić na żądanie, najrzadziej co 4 godziny.

Na początku nie wolno robić przerw nocnych. Później, gdy naturalny rytm karmień się ureguluje, maluch sam będzie dawał znaki, kiedy jest głodny i czy wytrzyma bez pokarmu całą noc.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Więcej mleka dla maluszka i komfort dla mamy

Pierwsze posiłki

Odciąganie pokarmu może wspomóc inicjację laktacji, przyniesie ulgę przy nawale mlecznym, a także pomoże, gdy będziesz musiała wyjść z domu na parę godzin. Laktator będzie więc w pierwszych miesiącach Twoim sprzymierzeńcem. Jak wybrać taki, który będzie pasował do Twoich potrzeb i oferował komfort?

Czytaj dalej
Pozycje i częstotliwość karmienia piersią

Pierwsze posiłki

Zarówno rytm karmienia piersią jak i pozycje w jakich powinna znajdować się karmiąca mama są indywidualne dla każdego dziecka. Jednak warto poznać podstawowe wskazówki dotyczące tych kwestii.

Czytaj dalej
Co się przyda karmiącej mamie?

Pierwsze posiłki

Świeżo upieczone karmiące mamy mają obecnie do dyspozycji mnóstwo gadżetów, które znacznie ułatwiają karmienie maluszków.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie