Poradnik - Niemowlak - Pierwsze posiłki

Domowa zupka kontra gotowe dania dla dzieci

Pierwsze posiłki

Tekst: Dorota Kobierzewska

Domowa kuchnia mamy, czy gotowe dania dla dzieci, zamknięte w słoiczkach...? - to dylemat wielu mam. Spróbujemy go rozwiązać.

Gotowe dania dla dzieci są niewątpliwie bardzo wygodne. Wystarczy otworzyć słoiczek, podgrzać i już jest obiad. Nie trzeba szukać ekologicznych produktów. Jednak wiele mam patrzy nieufnie na takie dania i stara się sięgać po nie tylko w razie konieczności. Czy słusznie?

Domowa zupka

Domowa zupka jest dobrym i pełnowartościowym daniem dla dzieci, o ile została przygotowana z wysokiej jakości składników w odpowiednich proporcjach. Zatem jeżeli mama chce zapewnić dziecku dobrze zbilansowany posiłek, to powinna przygotować go ze świeżych warzyw, owoców oraz mięsa wiadomego pochodzenia. Najbezpieczniej kupić je w sklepach z żywnością ekologiczną.

Nie można też zapominać o dodaniu odrobiny tłuszczu (niestety wiele mam tego nie robi) czy też kaszki. Jeżeli potrawa jest uboga w składniki energetyczne, maluch szybko będzie po niej głodny. Zupy możemy gotować na przykład na niewielkiej ilości naturalnego masła lub oliwy z oliwek, a bezpośrednio przed spożyciem dodać np. łyżkę oleju lnianego do miseczki z lekko przestudzoną zupą. Olej lniany możemy też śmiało wykorzystać do drugiego dania i polewać nim np. kaszę bądź ryż.

Niewątpliwie zaletą domowych zupek jest to, że sami decydujemy o konsystencji dania (długość miksowania). Ponadto możemy je wzbogacać (np. własnym mlekiem) przy zachowaniu oczekiwanej przez nas gęstości.

Gotowe dania dla dzieci - co kryje się w słoiczkach?

  • Zdrowe produkty. Niewątpliwym atutem gotowych dań dla dzieci jest ścisła kontrola całego procesu ich przygotowywania. Dokładnie sprawdzane są wszystkie produkty. Przede wszystkim zwraca się uwagę na to, czy nie zawierają one pozostałości metali ciężkich, pestycydów oraz środków ochrony roślin. Kontroluje się też fazę gotowania i z precyzją określa konsystencję dań - tak, by były idealnie dostosowane do wieku dziecka.
  • Brak konserwantów. Gotowe dania dla maluchów nie zawierają żadnych środków konserwujących. Ich długi termin przydatności do spożycia to efekt sterylizacji (poddawania działaniu temperatury powyżej 100ºC, pod wysokim ciśnieniem). Z kolei deserki owocowe są pasteryzowane, czyli ogrzewane do temperatury 60º-95ºC. Jeżeli słoiczek nie został otwarty może być przechowywany w szafce. Jednak po otwarciu dania, gdy na przykład maluch zjadł połowę, pozostała część musi trafić do lodówki nie na dłużej niż 24 godziny.
  • Bogate menu. Wbrew pozorom dieta oparta na gotowych daniach dla dzieci może być bardzo urozmaicona. Dziecko ma okazję delektować się m. in. jagnięciem z warzywami, delikatnym mięsem z królika, poznawać smaki włoskie, czy posmakować tradycyjny polski rosołek. Wybór gotowych posiłków jest naprawdę duży, a na rynku co chwilę pojawiają się nowe produkty. Ponadto potrawy bardzo często łączą w sobie wiele składników, co w warunkach domowych może być trudne do przygotowania. Oczywiście dostępne są także słoiczki jedno- lub dwu- składnikowe, np. sama marchewka lub ziemniaki ze szpinakiem. Sprawdzają się idealnie podczas rozszerzania diety malucha lub gdy szkrab nie może spożywać określonych produktów.
  • Alergik. Jeżeli dziecko jest uczulone na pewne składniki, wystarczy dokładnie zapoznać się z etykietą, na której umieszczone są wszystkie informacje o składzie. Wówczas z łatwością można wybrać te dania, które będą bezpieczne dla maluszka. Niektóre firmy oferują specjalne dania dla dzieci z alergiami, np. bez dodatku mleka.
  • Produkty "BIO". Wśród propozycji kulinarnych można znaleźć także dania dla dzieci z etykietą "bio". Oznacza to, że są one w całości przygotowane wyłącznie ze składników pochodzących z kontrolowanych gospodarstw ekologicznych. Można kupić zarówno dania proste np. młoda marchewka z ziemniakami, jak też wieloskładnikowe obiadki (np. kluseczki z pomidorami i cielęciną), zupki i desery. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, każdy produkt ekologiczny BIO musi mieć certyfikat. Na etykiecie obowiązkowo powinna być umieszczona nazwa i kod jednostki certyfikującej.
Obiadek "Jarzynki z jagnięciną" Zupka pomidorowa z kurczakiem Gotowana marchewka z ziemniakami i łososiem

Zdrowy mix

Decydując się na gotowe dania dla dzieci nie należy popadać w skrajność i ściśle trzymać się jednego schematu karmienia. Zawsze można urozmaicić dietę w domowe obiadki, deserki czy soczki. W przypadku odżywiania taka różnorodność jest wręcz polecana.

Zatem serwujmy maluchowi także samodzielnie przygotowywane soki ze świeżych warzyw i owoców, zupkę, czy pieczoną rybę. Nawet gotowane jabłuszko z odrobiną miodu może okazać się jego ulubionym frykasem. Niektórzy rodzice bardzo sobie cenią wymienny model karmienia - czyli jedno danie ze słoiczka dziennie, a pozostałe posiłki to smakołyki przygotowane przez mamę.

Dobrze jak dziecko próbuje wszystkiego, co jedzą domownicy. Poznawanie nowych smaków to bardzo ważny etap w rozwoju malucha.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Karmienie mieszane. Oto, co powinnaś o nim wiedzieć

Pierwsze posiłki

Chociaż większość kobiet z góry zakłada, że będzie karmić piersią, nie zawsze jest to możliwe. Zamiast jednak całkowicie rezygnować z podawania naturalnego pokarmu, można zastosować karmienie mieszane. Na czym to polega?

Czytaj dalej
Przełom w żywieniu niemowląt - mleko NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O

Pierwsze posiłki

Mleko mamy jest pokarmem najlepiej dopasowanym do potrzeb dziecka i po raz kolejny stało się inspiracją do udoskonalenia receptury mlek modyfikowanych NAN 2. 60 lat badań nad składem mleka matki i 30 lat badań nad oligosacharydami mleka kobiecego pozwoliło stworzyć NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O.

Czytaj dalej
Więcej mleka dla maluszka i komfort dla mamy

Pierwsze posiłki

Odciąganie pokarmu może wspomóc inicjację laktacji, przyniesie ulgę przy nawale mlecznym, a także pomoże, gdy będziesz musiała wyjść z domu na parę godzin. Laktator będzie więc w pierwszych miesiącach Twoim sprzymierzeńcem. Jak wybrać taki, który będzie pasował do Twoich potrzeb i oferował komfort?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie