Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Jaki wózek wybrać? Kupujemy pierwszy wózek

Pierwsze podróże

Pierwsze cztery kółka mają oczywiście służyć maluchowi, ale nie mniej ważne jest dostosowanie zakupu do warunków mieszkaniowych i życiowych jego rodziców.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model wózka, warto wysłuchać podpowiedzi znajomych i rodziny - na pewno wyłowimy z nich jakąś informację, która będzie dla nas przydatna. Ale wózek przede wszystkim powinien pasować do nas: naszego stylu życia, przyzwyczajeń, stopnia mobilności, otoczenia, w jakim mieszkamy, a nawet planów powiększenia rodziny.

Nie wszystko oczywiście da się przewidzieć, ale warto znać choćby kilka podstawowych zasad, szczególnie że zakup wózka to dziś spora inwestycja.Im bardziej przemyślany i świadomy zakup, tym mniej w trakcie użytkowania wózka spotka nas rozczarowań.

Małe auto? Mały wózek

dziecko w wózku

Jazda próbna obowiązkowa!

Przed zakupem koniecznie przetestuj wózek w sklepie,
i to nie na pusto, ale z co najmniej kilkukilogramowym
obciążeniem.

Przejedź się nim, sprawdź, czy łatwo go prowadzić jedną ręką (w drugiej przynajmniej na co którymś spacerze będziesz mieć telefon komórkowy albo zakupy), i to, jak bardzo jest zwrotny (warto rozważyć zakup wózka trójkołowego).

Wózek musi być stabilny (testując, poprzechylaj go
na boki, "starając się" przewrócić), sprawdź też, czy nie
znosi go na bok - popchnięty powinien jechać prosto.

Często podróżujecie samochodem? Jeśli tak, wózek powinien bez problemu zmieścić do waszego samochodu. To tylko pozornie oczywista rada. Mniej doświadczeni rodzice nie wiedzą, że niektóre modele wózków (zwłaszcza tych z szerokimi i głębokimi gondolami) są tak duże, że nie mieszczą się w przeciętnej wielkości bagażniku.

A jeśli już da się je upchnąć, nie ma w nim miejsca na nic innego. Niektórzy rodzice gondolę razem z dzieckiem wkładają do środka auta, zaś stelaż z kołami do bagażnika. Pamiętajmy jednak, że przewożenie dziecka w gondoli jest bardzo niebezpieczne i w razie stłuczki czy wypadku może skończyć się tragedią.

I choć jesienią i zimą spore znaczenie ma fakt, że w dużej gondoli swobodnie mieści się opatulony kocem kilkumiesięczny maluch w kombinezonie, jeśli za nic w świecie nie chcecie zrezygnować ani z samochodowych wojaży, ani długich spacerów na wyjazdach, polecamy wam gondolę w wersji mini.

Duże koła na kocie łby

Efektowna, ale kompaktowa sylwetka, skrętne koła... To wbrew pozorom nie opis najnowszego modelu modnego samochodu, tylko dziecięcego wózka. Część mam nie potrafi się oprzeć modnemu wyglądowi i zgrabnym rozmiarom stylowych modeli.

Jeśli jednak mieszkasz poza miastem i zamierzasz regularnie pokonywać leśne ścieżki (albo twoje dziecko urodziło się zimą i będziesz przemierzać nie zawsze idealnie odśnieżone nawierzchnie), zapomnij o szałowej stylizacji, a zwróć uwagę przede wszystkim na duże koła i porządną amortyzację.

Część rodziców bardzo chwali sobie koła pompowane, jednak tu nie bylibyśmy tak restrykcyjni - nowoczesne piankowe sprawdzają się równie dobrze.

Waga piórkowa w cenie!

Mieszkasz na wysokim piętrze w bloku bez windy i doszły cię słuchy, że sąsiedzi nie akceptują trzymania wózka na dole klatki schodowej? Im mniej będzie ważył kupiony wózek, tym lepiej dla twojego kręgosłupa. Gwarantujemy, że jeszcze długo będzie ci wdzięczny za przemyślany zakup.

Sądzisz, że przesadzamy? Wydaje ci się, że "jakoś dasz radę"? Proponujemy szybką lekcję matematyki: 15 kg wózka + 4 kg malucha (coraz cięższego z każdym tygodniem!) + torba z najpotrzebniejszymi rzeczami = na początek minimum 25 kg. Jeśli zależy ci na rozwijaniu muskulatury, to w porządku, ale jeśli nie, weź pod uwagę, że są na rynku wózki ważące do 7-8 kg.

Uniwersalne 2 w 1

Przymierzasz się do zakupu wózka dwa w jednym (gondola + spacerówka)? Na pewno pozwoli wam to sporo zaoszczędzić, pytanie jednak, czy warto i czy będziecie z zakupu zadowoleni w 100 procentach. Zdarza się bowiem, że tzw. uniwersalny wózek jako gondola jest rewelacyjny, ale już w roli spacerówki sprawdza się średnio.

Ciężko jest ją bowiem dopasować idealnie do potrzeb dziecka, choćby dlatego, że nie da się przewidzieć, jak szybko będzie rosło. Poza tym korzystając z pierwszego wózka z gondolą, nabywacie cennego doświadczenia. Z każdym miesiącem jego użytkowania nabieracie pewności, jakie cechy wózka są dla was kluczowe, a które nie mają aż takiego znaczenia. Wózkowi typu 2 w 1 warto się więc przed zakupem przyjrzeć się jeszcze dokładniej niż tradycyjnemu.

W sportowym duchu

Osobom, które dużo czasu spędzają aktywnie i nie wyobrażają sobie dnia bez przebiegnięcia choćby kilku kilometrów, polecamy zakup wózka biegowego.

Można go z powodzeniem używać na co dzień, a jednocześnie nie trzeba zrezygnować z codziennej porcji ruchu na świeżym powietrzu.

Barbara Komorowska

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mali pasażerowie mogą w prosty sposób być bardziej bezpieczni. Jeszcze lepsza, że o ich zdrowie i życie można zadbać w dziecinnie prosty sposób: należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczną pozycję jazdy w samochodzie.

Czytaj dalej
DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Modna w ciąży - jak być stylową przyszłą Mamą?

Nasze 9 miesięcy

Czas ciąży to okres, kiedy ciało kobiety zmienia się z dnia na dzień, a ona ... Czytaj dalej
Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie