Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Ile kosztuje dobry fotelik samochodowy?

Pierwsze podróże

Tekst: Ewa Lis

Zdjęcia: Poltrade

Podczas jazdy samochodem dziecko musi być zapięte w foteliku. Tego wymagają przepisy i zdrowy rozsądek. Czy dobry fotelik może mieć wymierną cenę?

Bezpieczeństwo dziecka jest bezcenne. Specjaliści jednogłośnie podkreślają, że na zakupie fotelika samochodowego rodzice nie powinni oszczędzać. Ile zatem trzeba zapłacić za wygodę i bezpieczeństwo naszego malucha?

Ceny fotelików samochodowych

grupa wagowa ceny fotelików najtańszy z **** ADAC
  • grupy podstawowe
   
0/0+ 0 - 13 kg 250 -1000 zł 350 zł 
I 9 - 18 kg 450 -1500 zł 760 zł
II/III 15 - 36 kg Siedziska 70 -100 zł
foteliki 300 - 2000 zł
320 zł
  • grupy pośrednie
   
0 - 18 kg 250 -1700 zł 1 200 zł
9 - 36 kg 250 -1000 zł 700 zł 

Jeśli zdecydujemy się na najlepiej dopasowane do wzrostu i wagi dziecka foteliki z grup podstawowych, zapłacimy przynajmniej 770 zł, a wybierając te, które zdobyły **** w teście ADAC - przynajmniej 1430 zł. Foteliki z grup pośrednich kosztować nas będą przynajmniej 500 zł, ale zapewnienie bezpieczeństwa na poziomie **** ADAC to już wydatek 1900 zł.

Zatem w przypadku, gdy nie mamy budżetu na zakup 3 fotelików kupmy fotelik z grupy 0 - 13 kg, a gdy dziecko z niego wyrośnie, z grupy pośredniej 9 - 36 kg. W ten sposób za "czeterogwiazdkowe" bezpieczeństwo dziecka zapłacimy niewiele ponad 1000 zł.

Miejsce montowania fotelika samochodowego

Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie to środek tylnej kanapy, więc jeśli jest tam trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX, będzie to najlepsze miejsce na fotelik (także taki ustawiony tyłem do kierunku jazdy). W innym wypadku zamontuj go za pasażerem. Wtedy, nawet jeśli zatrzymasz się przy ruchliwej ulicy, dziecko będzie mogło bezpiecznie wysiąść.

Montowanie fotelików samochodowych z przodu jest zdecydowanie niepolecane i mało bezpieczne . Jeśli już musisz posadzić dziecko w foteliku z przodu, odsuń fotel jak najdalej to tyłu.

UWAGA: Jeśli w samochodzie jest poduszka powietrzna dla pasażera, nie wolno na przednim fotelu wozić dziecka w foteliku samochodowym ustawionym tyłem do kierunku jazdy!

Dziecko w samochodzie a przepisy

Dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku ochronnym lub na odpowiednim siedzisku dostosowanym do wagi i wzrostu dziecka. Nie zaleca się przewożenia dzieci w fotelikach na przednim siedzeniu.

Jeśli w samochodzie jest poduszka powietrzna, kategorycznie zabrania się przewożenia dziecka na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy. Dzieci powyżej 12 roku życia lub mierzące ponad 150 cm wzrostu korzystają już z pasów bezpieczeństwa.

Zobacz też:

Pozostałe porady

DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej
Jaki wózek wybrać? Kupujemy pierwszy wózek

Pierwsze podróże

Pierwsze cztery kółka mają oczywiście służyć maluchowi, ale nie mniej ważne jest dostosowanie zakupu do warunków mieszkaniowych i życiowych jego rodziców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą ... Czytaj dalej
Kabanoski Sokoliki - mięsna przekąska dla dzieci Edycja limitowana z magnesami

Zdrowie i odżywianie

Kabanoski Sokoliki to propozycja firmy Sokołów, stworzona z myślą o najmłodszych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie