Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Kupujemy pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka

Pierwsze podróże

Tekst: Ewa Lis

Zdjęcia: Dreamstime

O tym, że dziecka nie wolno w samochodzie wozić "luzem", już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Pierwszy fotelik powinniśmy kupić jeszcze zanim dziecko się urodzi, żeby bezpiecznie przewieźć je ze szpitala do domu.

Czym kierować się przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka?

Dobry, bezpieczny fotelik musi kosztować, podobnie jak dobry samochód. Kupiony w markecie za 100 złotych nie zapewni dziecku żadnej ochrony! Co prawda każdy sprzedawany fotelik musi spełniać wymogi normy ECE R44/04, ale są to wymagania minimalne. Foteliki wyłącznie z tą homologacją nie dają żadnej gwarancji ochrony. Z drugiej jednak strony wysoka cena nie jest wcale gwarancją lepszego zabezpieczenia.

Crashtesty, czyli testowanie fotelika

Jedyny sposób, by sprawdzić bezpieczeństwo fotelika, to niezależne testy zderzeniowe. Takie crashtesty przeprowadzają organizacje konsumenckie jak niemiecki ADAC lub austriacki OEAMTC i przyznają mu od jednej (niedostatecznie) do pięciu (bardzo dobrze) gwiazdek. Oczywiście najważniejsza jest ocena końcowa, na którą wpływają oceny składowe. Wyniki testów znajdziemy na stronach internetowych. Także niektóre sklepy podają oceny ADAC w opisach fotelików np. e-foteliki.pl.

Sprawdzając ile gwiazdek zdobył upatrzony model, zwróćmy uwagę na to kiedy był testowany. Wymagania są coraz bardziej wyśrubowane, więc 4 gwiazdki z 2008 roku to nie to samo, co 4 gwiazdki z 2011 roku. Jeśli fotelik ma tylko 1 lub 2 gwiazdki, lepiej wybierzmy inny. Nie sugerujmy się natomiast żadnymi naklejkami z gwiazdkami na fotelikach, bo te często nie mają nic wspólnego z niezależnymi testami.

Rozmiar fotelika samochodowego

Rozmiar fotelika samochodowego dobieramy przede wszystkim do wagi i wieku dziecka. Pierwszy fotelik małego podróżnika mieści się w przedziale: 0 -13 kg . i wystarczy na około 12 - 15 miesięcy. Do tej grupy należą foteliki, które bez wyjątku ustawia się tyłem do kierunku jazdy. W tej pozycji niemowlę jest najbezpieczniejsze, bo w razie wypadku siła uderzenia rozkłada się na całe plecy, a delikatna jeszcze szyja jest najlepiej chroniona.

Fotelik montuje się w aucie za pomocą trzypunktowego pasa bezpieczeństwa lub przy użyciu bazy montażowej. Niektóre modele są przystosowane do zainstalowanego w samochodzie systemu ISOFIX. Najważniejsze jednak, aby fotelik mocować zgodnie z instrukcją. Źle zamontowany nie spełni swojego zadania.

Można tez wybrać fotelik samochodowy z grupy: 9 - 18 kg - jest on przeznaczony dla dzieci w wieku od około 9 miesięcy do 4 lat . Można przekładać je z jednego do drugiego samochodu. Odradza się montowanie ich na stałe. Maluch siedzi przypięty uprzężą z 5 szelek. Ich zapięcie musi być tak pomyślane, aby łatwo się zamykało, ale otworzyć mógł je tylko dorosły.

Producenci proponują również foteliki, które wystarczają na dłużej: 0 - 18 kg - dla dzieci do około 4 i pół roku. Jednak nie są one tak idealnie dopasowane do budowy i potrzeb dziecka, przez co trudniej w nich osiągnąć równie wysoki poziom ochrony.

Jak kupić bezpieczny fotelik samochodowy

  1. Dobierz fotelik odpowiedni do wagi, wieku oraz wzrostu dziecka.
  2. Wybierz kilka modeli i sprawdź wyniki ich testów bezpieczeństwa - nie kupuj fotelika, który otrzymał mniej niż 3 gwiazdki.
  3. Koniecznie przymierz foteliki do swojego samochodu. Wybierz ten, który po zamontowaniu jest najbardziej stabilny.
  4. Przymierz dziecko do fotelika. Upewnij się, czy rozmiar jest odpowiedni i czy jest mu wygodnie.
  5. Sprawdź regulację pasów uprzęży. Będziesz robić to codziennie, bo szelki muszą być ściśle zapięte niezależnie, czy dziecko ubrane jest w kurtkę, czy tylko w koszulkę. Dlatego regulacja musi być wygodna.

Kiedy już kupimy fotelik, koniecznie przeczytajmy instrukcję. Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy o demonstrację przeszkolonego sprzedawcę, jak prawidłowo zamocować wybrany model. Pamiętajmy, że nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Zawsze upewnijmy się też, że dziecko jest dobrze zapięte, a fotelik prawidłowo zamocowany.

Fotelik używany

Nie poleca się kupowania fotelika używanego. Mocowania, pasy i ochraniacze są projektowane tak, aby jak najlepiej zabezpieczyć dziecko, ale tylko raz. Fotelik, który ma już za sobą wypadek, nawet jeśli wygląda jak nowy, nadaje się tylko do wyrzucenia. Dlatego w Niemczech policjanci obcinają końcówki szelek w fotelikach, które brały udział w wypadku. W Polsce tego się nie robi. Dlatego jeśli kupować fotelik po innym dziecku, to tylko od rodziny lub znajomych, o których wiemy, że nie mieli żadnych niebezpiecznych przygód.

Kiedy zmienić fotelik na większy?

  • Ciężar dziecka przekracza przedział wagowy danego fotelika.
  • Dziecko jest za wysokie - dla fotelików 0 - 13 kg jeśli głowa wystaje ponad górną krawędź fotelika, a dla większych fotelików, gdy górna krawędź oparcia sięga niżej niż od linii oczu.
  • Pasy fotelika są zbyt krótkie i nie dają się poprawnie zapiąć.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mali pasażerowie mogą w prosty sposób być bardziej bezpieczni. Jeszcze lepsza, że o ich zdrowie i życie można zadbać w dziecinnie prosty sposób: należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczną pozycję jazdy w samochodzie.

Czytaj dalej
DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie