Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Podróż z małym dzieckiem - co gwarantuje udany wyjazd?

Pierwsze podróże

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Żeby podróż była miła Czekają nas rodzinne wyjazdy na święta, ferie i narty. Podróż z dzieckiem, a zwłaszcza małym, to trudny sprawdzian z zarządzania i organizacji dla całej rodziny Podpowiadamy, jak zdać go celująco.

Wiek dziecka

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, iż w dłuższą podróż najlepiej wybierać się ze starszymi dziećmi. Jednak w miarę rozwoju akcesoriów pielęgnacyjnych i żywieniowych oraz zasad bezpiecznego przewożenia wiek ten sukcesywnie się obniża.

Obecnie w podróż - nawet daleką - można zabrać dziecko w każdym wieku. Rodzice niemowląt plan dalszego wyjazdu powinni skonsultować z lekarzem. Wizyta u pediatry jest obowiązkowa, jeśli wybieracie się za granicę. Wówczas należy zapytać o zalecane w takich sytuacjach szczepienia oraz zasady ochrony przed chorobami zakaźnymi. Warto też sprawdzić, czy w miejscu, do którego się wybieracie można skorzystać z opieki medycznej.

Wybór odpowiedniej pory dnia na podróż

Ważnym elementem podróżowania jest wybór odpowiedniej pory dnia na rozpoczęcie podróży. Wielu rodziców preferuje wyjazd o wczesnych godzinach porannych: około 4.00-5.00. Wówczas jest szansa, że dziecko jeszcze kilka godzin będzie spało. Dla tych, którzy nie lubią rano wstawać, a chcą by ich pociecha drzemała podczas drogi, polecamy jazdę nocą. W obu przypadkach dzieci dobrze znoszą podróż i jest też duża szansa na ominięcie korków.

Planowanie trasy

Organizując wyjazd z dzieckiem warto wcześniej zaplanować całą jego trasę. Dobrze jest ustalić strategiczne punkty postojowe. Sprawdzić czy są to miejsca "przyjazne" dzieciom tzn. czy można tam wygodnie przebrać malucha, zamówić zdrowy posiłek itp. Pamiętajmy, że dziecko jest przypięte pasami i musi rozluźnić mięśnie nawet jeśli śpi. Przystanki powinny być mniej więcej co 2 godziny.

Pakowanie bagażu

Bagaż przygotowujemy biorąc pod uwagę: rodzaj środka lokomocji, długość wyjazdu oraz jego charakter. Najlepiej jest zabrać jak najwięcej ubranek dla malucha, tak by nie zajmować się praniem na wyjeździe. Zazwyczaj jest to mało realne, więc zapakuj rzeczy ciemne, które łatwo wyprać i nie wymagają starannego prasowania.

Przygotowanie apteczki

Jeżeli planujesz podróż autem, koniecznie sprawdź stan apteczki (wyposażenie i termin ważności leków). Poza standardowym pakietem, z uwagi na malucha, powinny znaleźć się w niej dodatkowe rzeczy. Asortyment apteczki rozszerzamy w zależności od tego, czy dziecko cierpi na jakieś choroby, ma skłonność do alergii, zadrapań itp.

Poniżej propozycja wyposażenia apteczki przygotowanej z myślą o podróży z dzieckiem:

www.motokobiety.pl

Karmienie dziecka podczas podróży

Niezależnie od tego, czy maluch karmiony jest naturalnie czy butelką - zawsze trzeba zrobić przystanek na podanie posiłku. Koniecznie wyjmij dziecko z fotelika i ułóż je do karmienia w wygodnej pozycji. Nie wolno przygotowywać mleka na zapas!

Zapakuj więc odpowiednią ilość ciepłej, przegotowanej wody (najlepiej w termosie), butelkę zimnej - może być niegazowana woda mineralna oraz porcje mleka w proszku. Na mleko możesz użyć małych pudełeczek do przechowywania żywności lub specjalnych pojemniczków na mieszanki. Jeśli dziecko nie zje całej porcji, koniecznie ją wylej, gdyż kontakt ze śliną malucha przyspiesza psucie się resztek.

Wózek w podróży

Jeżeli decydujesz się zabrać dla dziecka wózek, to przede wszystkim zapoznaj się z systemem składania wózka, a zwłaszcza jeśli nie robiłeś tego wcześniej. Porównaj wielkość wózka po złożeniu z faktycznym miejscem w bagażniku. Pamiętaj, że znaczną część miejsca zajmie bagaż podróżny. Sprawdź, jak ściągają się koła - zazwyczaj jest to bardzo prosty manewr, a pozwala zaoszczędzić dużo miejsca.

Zapakuj dodatkowe akcesoria: folię przeciwdeszczową, osłonkę na nóżki.

Podręczny bagaż:

  • jedzenie - gotowa żywność w słoiczkach, jogurciki w kubeczkach (dla maluchów),
  • napoje - niegazowana woda mineralna (najlepiej z ustnikiem), soki bez dodatku cukru,
  • termos z gorącą wodą,
  • akcesoria do karmienia,
  • ubranie na zmianę,
  • kocyk, mała poduszka,
  • kilka pieluch, akcesoria do pielęgnacji, woreczek lub pudełko na zużyte pieluchy,
  • ulubione zabawki,
  • książeczka zdrowia dziecka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mali pasażerowie mogą w prosty sposób być bardziej bezpieczni. Jeszcze lepsza, że o ich zdrowie i życie można zadbać w dziecinnie prosty sposób: należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczną pozycję jazdy w samochodzie.

Czytaj dalej
DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie