Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Zimowy spacer niemowlaka

Pierwsze podróże

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Dobrze zorganizowany zimowy spacer wzmocni odporność malucha, poprawi jego apetyt i zapewni spokojny sen. Zatem nie wahaj się wychodzić z dzieckiem gdy za oknem biało i mroźno.

Chronimy dziecko przed mrozem

Przygotowując się do zimowego spaceru szczególnie trzeba zadbać o skórę maluszka gdyż jest ona bardzo delikatna i wrażliwa na wszelkie zmiany atmosferyczne. Najlepiej jeśli około 15-30 minut przed wyjściem posmarujemy buzię, usta i rączki dziecka specjalnym kremem na zimę.

Warto mieć go przy sobie gdyż maluchy bardzo często oblizują wargi i należy je stale nawilżać. Kosmetyki do pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym są bardziej tłuste od zwykłych kremów, tworzą grubszą warstwę ochronną na skórze malucha oraz zawierają filtr przeciwsłoneczny. Pamiętajmy, że zimą słońce również potrafi mocno świecić i wolno wystawiać malucha bezpośrednio na jego działanie.

Kiedy można wyjść na spacer z niemowlakiem

Tolerancji niskich temperatur uczymy dzieci już od pierwszych tygodni życia. W miesiącach jesienno-zimowych niemowlaka przygotowuje się do spacerów poprzez werandowanie. Ubieramy malucha tak, jak na spacer, kładziemy przy oknie (najlepiej w wózku) i wietrzymy pomieszczenie przez około 15 - 20 minut przez kilka kolejnych dni. Następnym etapem może być wystawienie na balkon, do ogrodu lub krótki spacer.

Należy zrezygnować z zimowego spaceru z kilkutygodniowym niemowlakiem, gdy temperatura spada poniżej -10º C lub w przypadku wiatru i deszczu, nawet jeśli temperatura jest wyższa. Pamiętajmy, że mroźne i suche powietrze w pogodny, zimowy dzień jest mniej przenikliwe niż dżdżyste zawieruchy. Pediatrzy zalecają wychodzenie na spacery już z 6-miesięcznym szkrabem nieomal przy każdej pogodzie. Pamiętajmy jednak aby każdy plan spaceru skonfrontować z aktualną pogodą i stanem zdrowia dziecka.

Przed zimowym spacerem niemowlaka

  • Przygotuj wózek. Jeżeli nie masz śpiworka, to połóż na spód kocyk. W ten sposób uchronisz malucha od podwiewania od dołu.
  • Koniecznie przymocuj osłonkę na nogi.
  • Zapakuj dodatkowy kocyk.
  • Weź ze sobą folię przeciwdeszczową (przyda się też podczas opadów śniegu).
  • Posmaruj usta, buzię i rączki dziecka specjalnym kremem i zabierz go ze sobą.
  • Zaplanuj trasę. Unikaj ruchliwych ulic, wybieraj parki i deptaki.
  • Sprawdź temperaturę powietrza, ustal czy wieje wiatr lub czy zanosi się na opady deszczu lub śniegu.
  • Dostosuj ubranie dziecka do aktualnej pogody.

Odpowiednia garderoba

Dzieci świetnie znoszą niskie temperatury, gdy są odpowiednio ubrane i zabezpieczone przed mrozem. Jeśli chodzi o garderobę to cały czas najlepiej sprawdza się zasada ubierania na przysłowiową "cebulkę".

W razie konieczności zawsze można zdjąć jedną warstwę lub założyć dodatkową. I tak w przypadku noworodka najlepiej jest nałożyć na body z długim rękawem i pajacyk (śpioszki) sweterek i ciepłe skarpetki, czapeczkę i średnio-gruby kombinezon.

Koniecznie trzeba okryć dziecko kocykiem lub włożyć do śpiworka. Na wszelki wypadek warto zabrać dodatkowy kocyk. Z kolei niemowlaka, który jest już bardziej ruchliwy, należy ubrać lżej. Można zrezygnować na przykład ze sweterka. Czasami wystarczy też sam śpiworek.

Czy niemowlaku jest ciepło podczas spaceru

W trakcie spaceru trzeba co jakiś czas sprawdzać czy dziecku jest ciepło. Najpopularniejszy sposób to dotykanie skóry malucha na karku - powinna być ona ciepła i sucha. Oznaki potu znaczą, że dziecku jest za ciepło, co w rezultacie może doprowadzić do przegrzania i przeziębienia.

O stopniowym wyziębianiu organizmu może też świadczyć czkawka i zimne stopy. W takiej sytuacji trzeba otulić maluszka dodatkowym kocykiem i szybko wrócić do domu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mali pasażerowie mogą w prosty sposób być bardziej bezpieczni. Jeszcze lepsza, że o ich zdrowie i życie można zadbać w dziecinnie prosty sposób: należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczną pozycję jazdy w samochodzie.

Czytaj dalej
DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie