Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Zimowy spacer niemowlaka

Pierwsze podróże

Tekst: Dorota Kobierzewska

Zdjęcia: Dreamstime

Dobrze zorganizowany zimowy spacer wzmocni odporność malucha, poprawi jego apetyt i zapewni spokojny sen. Zatem nie wahaj się wychodzić z dzieckiem gdy za oknem biało i mroźno.

Chronimy dziecko przed mrozem

Przygotowując się do zimowego spaceru szczególnie trzeba zadbać o skórę maluszka gdyż jest ona bardzo delikatna i wrażliwa na wszelkie zmiany atmosferyczne. Najlepiej jeśli około 15-30 minut przed wyjściem posmarujemy buzię, usta i rączki dziecka specjalnym kremem na zimę.

Warto mieć go przy sobie gdyż maluchy bardzo często oblizują wargi i należy je stale nawilżać. Kosmetyki do pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym są bardziej tłuste od zwykłych kremów, tworzą grubszą warstwę ochronną na skórze malucha oraz zawierają filtr przeciwsłoneczny. Pamiętajmy, że zimą słońce również potrafi mocno świecić i wolno wystawiać malucha bezpośrednio na jego działanie.

Kiedy można wyjść na spacer z niemowlakiem

Tolerancji niskich temperatur uczymy dzieci już od pierwszych tygodni życia. W miesiącach jesienno-zimowych niemowlaka przygotowuje się do spacerów poprzez werandowanie. Ubieramy malucha tak, jak na spacer, kładziemy przy oknie (najlepiej w wózku) i wietrzymy pomieszczenie przez około 15 - 20 minut przez kilka kolejnych dni. Następnym etapem może być wystawienie na balkon, do ogrodu lub krótki spacer.

Należy zrezygnować z zimowego spaceru z kilkutygodniowym niemowlakiem, gdy temperatura spada poniżej -10º C lub w przypadku wiatru i deszczu, nawet jeśli temperatura jest wyższa. Pamiętajmy, że mroźne i suche powietrze w pogodny, zimowy dzień jest mniej przenikliwe niż dżdżyste zawieruchy. Pediatrzy zalecają wychodzenie na spacery już z 6-miesięcznym szkrabem nieomal przy każdej pogodzie. Pamiętajmy jednak aby każdy plan spaceru skonfrontować z aktualną pogodą i stanem zdrowia dziecka.

Przed zimowym spacerem niemowlaka

  • Przygotuj wózek. Jeżeli nie masz śpiworka, to połóż na spód kocyk. W ten sposób uchronisz malucha od podwiewania od dołu.
  • Koniecznie przymocuj osłonkę na nogi.
  • Zapakuj dodatkowy kocyk.
  • Weź ze sobą folię przeciwdeszczową (przyda się też podczas opadów śniegu).
  • Posmaruj usta, buzię i rączki dziecka specjalnym kremem i zabierz go ze sobą.
  • Zaplanuj trasę. Unikaj ruchliwych ulic, wybieraj parki i deptaki.
  • Sprawdź temperaturę powietrza, ustal czy wieje wiatr lub czy zanosi się na opady deszczu lub śniegu.
  • Dostosuj ubranie dziecka do aktualnej pogody.

Odpowiednia garderoba

Dzieci świetnie znoszą niskie temperatury, gdy są odpowiednio ubrane i zabezpieczone przed mrozem. Jeśli chodzi o garderobę to cały czas najlepiej sprawdza się zasada ubierania na przysłowiową "cebulkę".

W razie konieczności zawsze można zdjąć jedną warstwę lub założyć dodatkową. I tak w przypadku noworodka najlepiej jest nałożyć na body z długim rękawem i pajacyk (śpioszki) sweterek i ciepłe skarpetki, czapeczkę i średnio-gruby kombinezon.

Koniecznie trzeba okryć dziecko kocykiem lub włożyć do śpiworka. Na wszelki wypadek warto zabrać dodatkowy kocyk. Z kolei niemowlaka, który jest już bardziej ruchliwy, należy ubrać lżej. Można zrezygnować na przykład ze sweterka. Czasami wystarczy też sam śpiworek.

Czy niemowlaku jest ciepło podczas spaceru

W trakcie spaceru trzeba co jakiś czas sprawdzać czy dziecku jest ciepło. Najpopularniejszy sposób to dotykanie skóry malucha na karku - powinna być ona ciepła i sucha. Oznaki potu znaczą, że dziecku jest za ciepło, co w rezultacie może doprowadzić do przegrzania i przeziębienia.

O stopniowym wyziębianiu organizmu może też świadczyć czkawka i zimne stopy. W takiej sytuacji trzeba otulić maluszka dodatkowym kocykiem i szybko wrócić do domu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej
Jaki wózek wybrać? Kupujemy pierwszy wózek

Pierwsze podróże

Pierwsze cztery kółka mają oczywiście służyć maluchowi, ale nie mniej ważne jest dostosowanie zakupu do warunków mieszkaniowych i życiowych jego rodziców.

Czytaj dalej
Bezpieczny fotelik

Pierwsze podróże

Dla rodziców najważniejszą kwestią w czasie podróży jest zapewnienie swoim pociechom pełnego bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy to sprzęt, w którym nie może być mowy o żadnej pomyłce! Jak możemy sprawdzić, czy dziecko szczęśliwie dotrze w nim do celu?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. ... Czytaj dalej
Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie