Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Bezpieczny fotelik

Pierwsze podróże

Tekst: Magdalena Kordaszewska, Maria Paderewska

Zdjęcia: Dreamstime

Dla rodziców najważniejszą kwestią w czasie podróży jest zapewnienie swoim pociechom pełnego bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy to sprzęt, w którym nie może być mowy o żadnej pomyłce! Jak możemy sprawdzić, czy dziecko szczęśliwie dotrze w nim do celu?

Czy fotelik spełnia podstawowe normy?

Wszystkie foteliki dziecięce, które zostały dopuszczone do obrotu, muszą być zgodne z europejskimi normami, wyznaczonymi dla tej kategorii sprzętu. Muszą zatem spełniać normę ECE R 44/04. Znajdujące się w legalnej sprzedaży foteliki posiadają pomarańczową naklejkę, na której znajdziemy następujące ważne informacje:

Fotelik odpowiada europejskim normom bezpieczeństwa. Napis "UNIVERSAL", oznaczający, że fotelik może być użytkowany we wszystkich typach samochodów (eksperci zalecają jednak, aby przed dokonaniem zakupu ZAWSZE sprawdzić, czy sprzęt pasuje do naszego auta i jest odpowiednio sztywno przymocowany).

Symbol właściwej kategorii wagowej fotelika, ewentualnie informacja o pięciopunktowych pasach bezpieczeństwa.
Oznaczenie europejskiego atestu bezpieczeństwa oraz kraju, w którym został wydany.
Numer atestu.
Numer konkretnego fotelika.

Czy dopuszczony do obrotu fotelik jest bezpieczny?

Niestety, musimy pamiętać, że ogólne normy zapewnić mają minimum bezpieczeństwa. Niekiedy to nie wystarcza, aby zapewnić właściwe warunki podróży, nie stwarzające ryzyka poważnych kontuzji, a nawet śmierci. Dlaczego samo dopuszczenie fotelika do obrotu nie gwarantuje odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa?

Mało dokładne testy - podczas testów zderzeniowych, wykonywanych na potrzeby sprawdzenia zgodności z podstawowymi normami, stosowane są proste, mało precyzyjne metody. Pewne parametry przypadające na fotelik samochodowy ocenia się jedynie wzrokowo, podczas gdy w trakcie niezależnych testów wykorzystuje się np. specjalne czujniki.

Wykorzystanie prostego, mało precyzyjnego sprzętu - np. mało skomplikowanych manekinów, niewielkiej liczby kamer
o niedużej szybkości.

Brak badania ochrony w trakcie zderzenia bocznego - to ogromna wada, gdyż właśnie zderzenie boczne jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci.

Gdzie sprawdzić konkretny model fotelika?

Odpowiedzią na potrzeby rodziców, którzy pragną zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, są liczne niezależne testy zderzeniowe, jak np. ADAC, OEAMTC, AA czy ANWB. Foteliki oceniane są w skali od 1 do 5, przy czym 1 oznacza fotelik bardzo niebezpieczny, a 5 - bardzo bezpieczny.

Jakie elementy brane są między innymi pod uwagę podczas dokonywania oceny?

- ochrona podczas zderzenia czołowego.
- ochrona głowy oraz szyi.
- ochrona podczas zderzenia bocznego.
- ochrona narządów wewnętrznych jamy brzusznej.

W trakcie przeprowadzania niezależnych testów wykorzystuje się zaawansowane technologiczne metody oraz sprzęt, np. niezwykle czułe kamery, czujniki oraz specjalne manekiny, które pomagają w jak najdokładniejszy sposób odtworzyć sytuację potencjalnego zagrożenia. Testy znajdziemy na wielu stronach internetowych, na których zamieszczane są rankingi fotelików.

Czas na zmiany...
Od lat wiadomo, że obowiązujące dzisiaj normy fotelików samochodowych nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa. W najbliższym czasie planowane jest zatem prowadzenie nowej procedury homologacyjnej I-Size.

Co między innymi się zmieni?

Kategorie wagowe - zostaną zastąpione kategoriami ustalanymi na podstawie postury dziecka. Bardziej szczegółowe testy - także na zderzenia boczne i dachowanie, realizowane za pomocą zaawansowanych manekinów.

Wożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy - będzie obowiązkowe do 15. miesiąca życia.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mali pasażerowie mogą w prosty sposób być bardziej bezpieczni. Jeszcze lepsza, że o ich zdrowie i życie można zadbać w dziecinnie prosty sposób: należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczną pozycję jazdy w samochodzie.

Czytaj dalej
DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie