Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Zanim kupisz wózek

Pierwsze podróże

O bezpieczeństwie wózka świadczy atest - duża litera B w trójkącie - który jest przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. Daje on gwarancję, że dany produkt spełnia określone normy bezpieczeństwa. Informacja ta powinna znajdować się w instrukcji i gwarancji.

Niezbędnymi certyfikatami, które dopuszczają dany wózek do sprzedaży, są także międzynarodowa Europejska Norma Bezpieczeństwa EN 1888 i ISO 9001 oraz spełniające wymagania dyrektyw Unii Europejskiej oznaczenie CE.

Jakie koła najlepiej sprawdzają się w czasie jesiennych spacerów?

Od rodzaju kół zależy komfort jazdy malucha, dlatego powinny one być naprawdę solidne. Większość producentów umożliwia wybór rodzaju kół do danego modelu. Zanim to zrobisz, zastanów się, na jakiej powierzchni masz zamiar najczęściej jeździć. Na błoto, śnieg, zimowe spacery po parkach i nierównych chodnikach najlepsze są duże koła pompowane.
Najlepiej tłumią i amortyzują drgania podczas jazdy. Minus - są ciężkie i łatwo je przebić.

Małe, lekkie kółka, najczęściej plastikowe, sprawdzają się jedynie podczas jazdy po równych powierzchniach. Nie są też polecane na późną jesień i zimę - piankowe. Są lekkie, sprężyste i, co ważne, nie można ich przebić. Szczególnie polecane są na miejskie wojaże. Można też wybrać opcję mieszaną, czyli model z dwoma kołami piankowymi i dwoma pompowanymi (najczęściej tylnymi). Warto o niej pomyśleć, zwłaszcza gdy wózek ma służyć cały rok, w dodatku na różnych powierzchniach.

Czy wózki trójkołowe są bezpieczne, tzn. nie wywracają się?

Jeżeli są dobrze wyważone i mają stabilną konstrukcję, to jak najbardziej są bezpieczne. Niektóre wózki, również czterokołowe, przewracają się nawet przy lekkim nacisku z jednej strony. Dlatego podczas zakupu wózka trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego stabilność i dobre wyważenie. Niewątpliwym atutem wózków trzykołowych jest ich atrakcyjny, sportowy wygląd. Są szczególnie polecane mamom, które lubią aktywny tryb życia - dobrze sprawdzają
się przy joggingu.

Czy tapicerkę wózka można czyścić samodzielnie?

Dzieci mają to do siebie, że bardzo sprawnie potrafią ubrudzić i siebie, i niestety tapicerkę wózka. Dlatego, kupując
wózek, warto poszukać modelu, w którym łatwo ją zdjąć i wyczyścić w warunkach domowych. Zazwyczaj taki materiał pierze się w letniej wodzie i delikatnych środkach piorących.

Czy konieczna jest gondola dla noworodka?

Tu zdania są podzielone, ale przede wszystkim wszystko zależy od tego, kiedy urodzi się maluch. Jeżeli jest to wiosna,
można rozważyć zakup spacerówki wyposażonej w opcję rozkładania na płasko. Można też dokupić do niej specjalną
"torbę", która - podobnie jak gondola - ma usztywniane dno.

Jednak jeżeli pierwsze spacery mają przypaść na okres jesienno-zimowy, to bezpieczniej i wygodniej będzie maluchowi
w gondoli. Głównym jej minusem jest to, że dzieci bardzo szybko z niej wyrastają i zazwyczaj za 5-6 miesięcy trzeba
będzie kupić spacerówkę.

Amortyzatory w wózkach

Jakie są najlepsze i czy są konieczne?
Amortyzacja wózka jest bardzo ważnym elementem, na który trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Dzięki niej maleństwo
nie jest narażone na wstrząsy. Szczególnie dobrej jakości powinno być zawieszenie w tzw. wózkach ciężkich, głębokich, które dodatkowo pełnią funkcję kołyski.

W wózkach dziecięcych występują zazwyczaj trzy typy amortyzatorów: na skórzanych paskach, wahaczach oraz
sprężynach. W ofercie producentów często można spotkać wózki amortyzowane skórzanymi paskami. Są ciche
i umożliwiają bujanie na różne strony, szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku wspomnianych już cięższych
wózków. Ich minusem jest możliwość nadmiernego wyciągnięcia, co w rezultacie może wpłynąć na zmianę właściwości
amortyzacyjnych.

Popularne są też wózki o amortyzacji sprężynowej. Dają one możliwość regulacji miękkości zawieszenia, dzięki czemu siłę amortyzacji można dostosowywać do podłoża, po którym aktualnie się poruszamy. Prawda jest jednak taka, że niewiele osób korzysta z tej opcji.

Dodatkowo amortyzacja sprężynowa jest droższa od paskowej. Kolejny rodzaj amortyzacji w wózkach, jaki się pojawia to wahacze. Machizm znajduje się na ramie wózka i dobrze się sprawdza. Jednak, podobnie jak w amortyzacji sprężynowej, nie ma możliwości bujania wózka na boki.

Jakimi kołami najłatwiej się manewruje?

Znaczna część rodziców poleca wózki ze skrętnymi kołami. To fakt, tak wyposażonym pojazdem dobrze się manewruje,
zwłaszcza w galeriach handlowych czy podczas zakupów w markecie. Ważne jednak, by można było zablokować je
w prosty sposób, najlepiej bez konieczności zmiany pozycji. Zatem idealnie, jeśli blokada znajduje się przy rączce wózka. Można też wybrać opcje pośrednią, czyli skrętne tylko przednie koła.

Czy wózek z przekładaną rączką to to samo, co z przekładanym siedziskiem?

Opcja przekładania rączki w wózku nie jest tym samym, co odwracanie siedziska. Przekładana rączka umożliwia ustawienie wózka tyłem lub przodem do kierunku jazdy i można to zrobić bez problemu w każdej chwili. Dzięki temu mamy na przykład możliwość odwrócić dziecko od wiatru, słońca, czy też obserwować je podczas podjadania bułeczki na spacerze. Z kolei w przypadku odwracanego siedziska sprawa nie jest taka prosta. Trzeba bowiem wypiąć siedzisko
i wpiąć je w drugą stronę, co oznacza, że dziecka musi być wyjęte z wózka. Bardzo przydatna jest również regulacja wysokości rączki, zwłaszcza, gdy rodzice czy opiekunowie są różnego wzrostu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mali pasażerowie mogą w prosty sposób być bardziej bezpieczni. Jeszcze lepsza, że o ich zdrowie i życie można zadbać w dziecinnie prosty sposób: należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczną pozycję jazdy w samochodzie.

Czytaj dalej
DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie