Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Codzienny spacer z dzieckiem - 5 udanych sposobów

Pierwsze podróże

Tekst: Magdalena Jurzec

Od urodzenia człowiek ma potrzeby fizyczne i emocjonalne. Ale tak jak do prawidłowego rozwoju potrzebuje miłości i jedzenia, tak samo potrzebuje świeżego powietrza by żyć. Dlatego nieodłącznym elementem życia każdego maluszka powinien być codzienny spacer.

Jednak nie każdy spacerek należy do przyjemności. Wiele z nich kończy się ucieczką do domu, płaczem dziecka i nerwami rodziców. A jak wiemy stres jest najgorszą rzeczą jaką możemy ofiarować dziecku, które chłonie emocje jak gąbka.

Aby codzienne spacery należały do przyjemności, trzeba się do nich odpowiednio przygotować i spełnić kilka warunków, które zagwarantują nam, że nasze wędrówki z maluszkiem będą należały do chwil wyczekiwanych nie tylko przez dziecko, ale także przez Ciebie drogi rodzicu.

Pięć sprawdzonych sposobów na udany codzienny spacer z dzieckiem

  • 1. Spacer jako stały element dnia.

Zaplanujcie przynajmniej jeden spacerek tak by był niezmienną częścią dnia np. po obiedzie. Jeśli znajdziesz więcej czasu oczywiście możecie spacerować kiedy tylko chcecie, jednak o tym jednym staraj się nie zapominać. Niech będzie tak ważny jak posiłek, czy kąpiel. Wtedy zarówno Ty jak i Twój maluszek przyzwyczaicie się, że właśnie nadchodzi pora spaceru. Tak jak wie, że przed spaniem jest kąpiel, tak niech kojarzy, że np. po obiadku jest spacerek.

Umysł maluszka uwielbia schematy, dlatego przy ułożonym schemacie dnia będzie lepiej funkcjonował. A i Ty, i cała rodzina będziecie mogli łatwiej zaplanować dzień znając jego schemat. Dlatego wprowadźcie jeden spacer o stałej porze.

  • 2. Zadbaj o odpowiednie akcesoria.

Kiedy na świat przychodzi noworodek ma wyznaczony odpowiedni sposób oswajania go ze świeżym powietrzem tzw. werandowania, potem spacerów. Najpierw korzystamy z gondoli, nosidełek/chusty, spacerówki itd. Na każdym etapie rozwoju naszego maluszka zmieniają się jego i nasze wymagania. Dlatego pamiętaj: dostosuj odpowiednio akcesoria do swojego dziecka. Dobry wózek, odpowiednio dobrane nosidełko, dostawka przy dwójce dzieci ... - to podstawy.

Zapewnij komfort maluszkowi. Pamiętaj, że spędza on dużą część swojego życia właśnie na codziennych spacerach. Zatem jeśli chcesz aby były to przyjemne chwile podaruj dziecku wygodę, gdyż od niej zależy samopoczucie i przede wszystkim zdrowie (odpowiednio dobrany wózek, czy nosidełko ma ogromny wpływ na kręgosłup, czy bioderka u niemowląt) Twojego Skarbeczka.

  • 3. Zaspokojenie wszystkich potrzeb.

Nigdy, ale to przenigdy nie wychodzimy "na głodnego". Dorosły człowiek gdy jest głodny jest rozdrażniony, a co ma powiedzieć dziecko? Jego instynkt nie odłoży potrzeby jedzenia na później, bo mamusia akurat teraz potrzebuje wyjść, bo nie zdąży na serial. Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Takie rzeczy jak jedzenie, potrzeby fizjologiczne i odpowiednie ubranie załatwiamy przed wyjściem w domu. To podstawa i bez niej na spacer ani rusz.

A zatem karmimy maluszka, proponujemy toaletę, jeśli jest niemowlaczkiem to przebieramy pieluszkę, oraz odpowiednio ubieramy. Oczywiście nie wiemy czy dziecko nie zgłodnieje podczas naszych podróży, zatem weź ze sobą napój i coś do przegryzienia. Ubiór to równie ważna rzecz. Nie ma nic gorszego niż przegrzany albo zmarznięty maluszek, to najszybsza droga ale do... choroby. Dlatego zadbajmy aby nasze dziecko było odpowiednie ubrane. Najlepiej na cebulkę, aby w razie zmian pogodowych można je rozebrać lub ubrać. Ważna jest też parasolka, która ochroni przed słoneczkiem jak również i deszczem. Do tego kocyk, który otulimy maluszka gdy zaśnie i możemy wyruszać.

  • 4. Urozmaicaj spacer.

Dziecko nie zawsze chce spać podczas spaceru. Z miesiąca na miesiąc spacer staje się dla niego głównym elementem poznawania świata. Pokazuj maluszkowi drzewko, zwierzątka, ławkę, samochód... Opowiadaj, co widzicie i mijacie. Wyciągaj dziecko z wózeczka, pokazuj świat.

Niech codzienny spacer będzie dla Was przygodą. A kiedy w milczeniu chcecie przemierzać kolejne uliczki i dziecko straci zainteresowanie otoczeniem, miej zawsze w zanadrzu ulubionego misia, czy laleczkę. Czasami zbyt wiele bodźców może rozdrażnić dziecko, wtedy ulubiona przytulanka doda jemu pewności i uspokoi, gdy będzie ją miał w rączce.

  • 5. Udany spacer, to bezpieczny spacer.

Każdy rodzic chce ofiarować swemu dziecku to co najlepsze, jednak nigdy nie wiemy, co może się przydarzyć. Dlatego miej zawsze przy sobie telefon, aby w razie potrzeby wezwać pomoc. Czasem po prostu zepsuje się wózek, a Ty nie będziesz miała jak wrócić do domu. W życiu bywa różnie. Telefon i kilka drobnych, może uchronić nas nieraz od trudnych sytuacji - pamiętaj o tym.

Przyjemny spacer to przede wszystkim i nade wszystko spełnienie tych pięciu punktów. Każdy z nich i wszystkie razem są ważne, pamiętaj o nich.

***

Tekst "Codzienny spacer z dzieckiem" - 5 udanych sposobów" został przysłany w odpowiedzi na akcję "5 sprawdzonych sposobów na udany spacer z dzieckiem". Pani Magdalena Jurzec dostaje od nas nagrodę - nosidełko Lascal M1.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mali pasażerowie mogą w prosty sposób być bardziej bezpieczni. Jeszcze lepsza, że o ich zdrowie i życie można zadbać w dziecinnie prosty sposób: należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczną pozycję jazdy w samochodzie.

Czytaj dalej
DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie