Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Bezpieczeństwo dziecka w podróży

Pierwsze podróże

Tekst: Magdalena Kordaszewska, ekspert ds. produktów dla dzieci, www.zabawkowicz.pl

Zdjęcia: Dreamstime

Codzienne podróże - do sklepu czy przedszkola - są koniecznością. Dalsze mogą stać się pouczającą rodzinną przygodą. W obu przypadkach najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka.

Chociaż coraz mniej dzieci ginie na drodze, wciąż w wielu sytuacjach dorosłym brakuje wyobraźni. 68 proc. ofiar wypadków drogowych wśród dzieci do lat 6 to mali pasażerowie samochodów osobowych (źródło - raport "Wypadki drogowe w Polsce 2011", KGP, Biuro Ruchu Drogowego). Jak zatem podróżować z dzieckiem, by nie doszło do tragedii?

Bezpieczeństwo dziecka w podróży - bez fotelika ani rusz

Samochód jest środkiem transportu, z którego korzystamy najczęściej, wożąc swoje dzieci. Niezależnie od tego, czy wybieramy się do sklepu za rogiem czy na wakacje do oddalonego o setki kilometrów kurortu, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo dziecka i stosować się do tych zasad.

Polskie prawo, a dokładniej Ustawa Prawo o ruchu drogowym, nakłada na opiekunów dziecka przewożonego samochodem obowiązek umieszczenia go w odpowiednim dla jego wieku, wagi i wzrostu urządzeniu przenośnym oraz zapięcia pasów bezpieczeństwa.

Badania pokazują, że choć przypadki przewożenia dziecka bez fotelika zdarzają się naprawdę sporadycznie, to liczba osób prawidłowo przewożących malucha nie przekracza 62 proc. (źródło - raport "Pasy Bezpieczeństwa 2011", Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego).

W foteliku mamy obowiązek przewozić dzieci od urodzenia do 12. roku życia lub do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu.

Fotelik samochodowy Caretero Spider

Niemowlaki podróżują najczęściej w fotelikach - kołyskach, które montuje się tyłem do kierunku jazdy, pamiętając, by nie umieścić ich w pobliżu aktywnej poduszki powietrznej. Warto zwrócić uwagę na głęboką skorupę z wysokimi brzegami, dodatkową wkładkę z wałeczkiem chroniącym główkę, wielopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz SPS (boczny system ochrony).

Kiedy maluch podrośnie lub przekroczy dopuszczalną dla swojego fotelika wagę, pora zainwestować w nowy, większy, w którym dziecko skierowane będzie przodem do kierunku jazdy.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mali pasażerowie mogą w prosty sposób być bardziej bezpieczni. Jeszcze lepsza, że o ich zdrowie i życie można zadbać w dziecinnie prosty sposób: należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczną pozycję jazdy w samochodzie.

Czytaj dalej
DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kampania Kolejowe ABC

Rozwój i edukacja

Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci. Warto wykorzystać te pozytywne ... Czytaj dalej
Otwarcie o tym, jak wygląda połóg

Poród i połóg

Tegoroczna gala rozdania Oscarów była głośna również ze względu na ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie