Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Niemowlę na basenie

Pierwsze podróże

Zdjęcia: Dreamstime

Wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu z maluszkiem na pływalni czy też odkrytym basenie, na który można zabrać już dwumiesięcznego niemowlaka.

Woda dla małego dziecka to środowisko naturalne. Jednakże, zanim zafundujemy dziecku taką przyjemność,należy skonsultować z pediatrą czy nie ma przeciwwskazań dla niemowlaka do korzystania z basenu.

Warto wybierać pływalnie, które przede wszystkim są czyste i wygodne. Czepki, prysznic i odkażanie stóp przed wejściem do basenu to obowiązkowe czynności. Temperatura wody dla niemowląt na basenie powinna mieć ok. 36, a dla starszych dzieci ok. 32°C.

Dla małego dziecka bardziej wskazana będzie woda ozonowana, gdyż mniej podrażnia delikatną skórę, drogi oddechowe oraz oczy, niż ta odkażana chlorem. Przed pierwszym zanurzeniem dobrze jest polać dziecko wodą, by się z nią oswoiło. Podczas pływania ciało dziecka powinno być zanurzone aż po barki. Mokre ciało szybko traci ciepło, dlatego po wyjściu z wody należy otulić dziecko ręcznikiem, umyć pod prysznicem emulsją lub mydłem dla dzieci, a następnie dokładnie osuszyć skórę niemowlaka. Szczególnie należy zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca: pachwiny, przestrzenie między palcami stóp, uszy.

Można zaaplikować maluchowi sól fizjologiczną do oczu, która zapobiegnie podrażnieniu i infekcjom. Po kąpieli warto też nasmarować ciało kremem z emolientem. Uchroni to przed nadmiernym wysuszeniem i złuszczaniem się naskórka, a także ograniczy wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie należy przegrzewać niemowlęcia, zarówno na basenie, jak i później w samochodzie, ponieważ grozi to infekcją górnych dróg oddechowych.

Konsultacja merytoryczna
Dr n. med. Beata Pawlus
Ordynator Oddziału Neonatologii
Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny w Warszawie

Pozostałe porady

Bezpieczny fotelik

Pierwsze podróże

Dla rodziców najważniejszą kwestią w czasie podróży jest zapewnienie swoim pociechom pełnego bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy to sprzęt, w którym nie może być mowy o żadnej pomyłce! Jak możemy sprawdzić, czy dziecko szczęśliwie dotrze w nim do celu?

Czytaj dalej
Zanim kupisz wózek

Pierwsze podróże

O bezpieczeństwie wózka świadczy atest - duża litera B w trójkącie - który jest przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. Daje on gwarancję, że dany produkt spełnia określone normy bezpieczeństwa. Informacja ta powinna znajdować się w instrukcji i gwarancji.

Czytaj dalej
Zimowe spacery z maluszkiem

Pierwsze podróże

Zimowe spacery to dobry sposób na wzmacnianie odporności. Zobacz, jak wykorzystywać chłodne powietrze, które hartuje, poprawia apetyt i dodaje energii.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Kwas omega-3: niezbędny w ciąży i podczas laktacji

Zdrowie przyszłej mamy

W okresie ciąży zapotrzebowanie na energię, podstawowe składniki mineralne ... Czytaj dalej
Przeziębienie w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Kobiety w ciąży chorują częściej niż przed poczęciem dziecka, zwłaszcza ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie