Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Niemowlę na basenie

Pierwsze podróże

Zdjęcia: Dreamstime

Wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu z maluszkiem na pływalni czy też odkrytym basenie, na który można zabrać już dwumiesięcznego niemowlaka.

Woda dla małego dziecka to środowisko naturalne. Jednakże, zanim zafundujemy dziecku taką przyjemność,należy skonsultować z pediatrą czy nie ma przeciwwskazań dla niemowlaka do korzystania z basenu.

Warto wybierać pływalnie, które przede wszystkim są czyste i wygodne. Czepki, prysznic i odkażanie stóp przed wejściem do basenu to obowiązkowe czynności. Temperatura wody dla niemowląt na basenie powinna mieć ok. 36, a dla starszych dzieci ok. 32°C.

Dla małego dziecka bardziej wskazana będzie woda ozonowana, gdyż mniej podrażnia delikatną skórę, drogi oddechowe oraz oczy, niż ta odkażana chlorem. Przed pierwszym zanurzeniem dobrze jest polać dziecko wodą, by się z nią oswoiło. Podczas pływania ciało dziecka powinno być zanurzone aż po barki. Mokre ciało szybko traci ciepło, dlatego po wyjściu z wody należy otulić dziecko ręcznikiem, umyć pod prysznicem emulsją lub mydłem dla dzieci, a następnie dokładnie osuszyć skórę niemowlaka. Szczególnie należy zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca: pachwiny, przestrzenie między palcami stóp, uszy.

Można zaaplikować maluchowi sól fizjologiczną do oczu, która zapobiegnie podrażnieniu i infekcjom. Po kąpieli warto też nasmarować ciało kremem z emolientem. Uchroni to przed nadmiernym wysuszeniem i złuszczaniem się naskórka, a także ograniczy wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie należy przegrzewać niemowlęcia, zarówno na basenie, jak i później w samochodzie, ponieważ grozi to infekcją górnych dróg oddechowych.

Konsultacja merytoryczna
Dr n. med. Beata Pawlus
Ordynator Oddziału Neonatologii
Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny w Warszawie

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie mają bardziej niebezpieczne drogi niż w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że mali pasażerowie mogą w prosty sposób być bardziej bezpieczni. Jeszcze lepsza, że o ich zdrowie i życie można zadbać w dziecinnie prosty sposób: należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczną pozycję jazdy w samochodzie.

Czytaj dalej
DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie