Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Dziecko w wózku poznaje świat

Pierwsze podróże

Tekst: Paulina Olas

Zdjęcia: Dorel Polska

Spacery lub nawet jogging z dzieckiem w wózku? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wózka wybierzemy. Lekkie i zwrotne wózki - tzw. parasolki, spacerówki lub specjalne wózki trzykołowe, to świetny wybór dla dziecka, które ukończyło 6. miesiąc życia.

Dziecko w wózku-parasolce

Tradycyjne "parasolki", dzięki swojej zwrotności, są stworzone do spacerów w parku oraz szybkiego załatwiania spraw w centrum miasta. Możliwość złożenia ich gwarantuje wygodne przewożenie w bagażniku samochodu oraz w schowku nad siedzeniami w samolocie. Niestety nie są one tak stabilne, jak modele o większych gabarytach.

Należy pamiętać, że przepisy mówią, iż w standardowych wózkach spacerowych można przewozić dzieci powyżej 3. miesiąca życia, których waga nie przekracza 15 kg. Na rynku są oczywiście dostępne wózki, które są na tyle stabilne i dopracowane, że pozwalają służyć dziecku nawet od urodzenia i do wagi prawie 30 kg.

Warto, żeby parasolka miała:

  • rozkładane oparcie,
  • amortyzowane koła,
  • daszek i budkę w zestawie,
  • barierkę.

Na spacerze w spacerówce

Spacerówki mogą posłużyć dzieciom od 6. miesiąca życia do nawet 3. roku. Charakteryzują się lekką konstrukcją oraz mniejszymi wymiarami. Dzięki temu, że są poręczne, są bardzo popularne wśród rodziców. W takich wózkach dzieci jadą przodem do kierunku jazdy, dzięki czemu mogą rozglądać się wszędzie dookoła.

Natomiast, gdy maluch jest na tyle zmęczony, że potrzebuje się przespać, można opuścić regulację pleców zapewniając mu wygodne miejsce do drzemki. Wózki spacerowe można nabyć w wersjach dwu- i trzykołowych. Dodatkową wygodę daje zamontowany bagażnik.

Warto, żeby spacerówka miała:

  • przekładane siedzisko,
  • opuszczane oparcie,
  • regulowany podnóżek,
  • kosz do wózka na zakupy,
  • większe koła.

Wózek Quinny Moodd

Dziecko w wózku, a mama biega

Charakterystyczny wózek z trzema kołami, tzw. wózek do joggingu, można kupić dziecku, które ukończyło 6. miesiąc życia. Dzięki opływowemu kształtowi oraz dużym kołom, rodzice biegacze będą mogli jednocześnie uprawiać sport oraz zapewnić maluchowi dawkę świeżego powietrza w parku oraz poza granicami miasta.

Przy zakupie takiego wózka, należy się upewnić, że jest on wyposażony w 3- lub 5-punktowy pas bezpieczeństwa. Dodatkowymi elementami niektórych wózków do joggingu są ręczne hamulce, amortyzowane zawieszenie oraz kieszonki na dodatkowe picie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej
Jaki wózek wybrać? Kupujemy pierwszy wózek

Pierwsze podróże

Pierwsze cztery kółka mają oczywiście służyć maluchowi, ale nie mniej ważne jest dostosowanie zakupu do warunków mieszkaniowych i życiowych jego rodziców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie ... Czytaj dalej
Obudź w dziecku odporność na wiosnę z marką Visolvit Junior!

Zdrowie i odżywianie

Przesilenie wiosenne to ten szczególny czas w roku, kiedy z podwójną uwagą ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie