Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Dziecko w wózku poznaje świat

Pierwsze podróże

Tekst: Paulina Olas

Zdjęcia: Dorel Polska

Spacery lub nawet jogging z dzieckiem w wózku? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wózka wybierzemy. Lekkie i zwrotne wózki - tzw. parasolki, spacerówki lub specjalne wózki trzykołowe, to świetny wybór dla dziecka, które ukończyło 6. miesiąc życia.

Dziecko w wózku-parasolce

Tradycyjne "parasolki", dzięki swojej zwrotności, są stworzone do spacerów w parku oraz szybkiego załatwiania spraw w centrum miasta. Możliwość złożenia ich gwarantuje wygodne przewożenie w bagażniku samochodu oraz w schowku nad siedzeniami w samolocie. Niestety nie są one tak stabilne, jak modele o większych gabarytach.

Należy pamiętać, że przepisy mówią, iż w standardowych wózkach spacerowych można przewozić dzieci powyżej 3. miesiąca życia, których waga nie przekracza 15 kg. Na rynku są oczywiście dostępne wózki, które są na tyle stabilne i dopracowane, że pozwalają służyć dziecku nawet od urodzenia i do wagi prawie 30 kg.

Warto, żeby parasolka miała:

  • rozkładane oparcie,
  • amortyzowane koła,
  • daszek i budkę w zestawie,
  • barierkę.

Na spacerze w spacerówce

Spacerówki mogą posłużyć dzieciom od 6. miesiąca życia do nawet 3. roku. Charakteryzują się lekką konstrukcją oraz mniejszymi wymiarami. Dzięki temu, że są poręczne, są bardzo popularne wśród rodziców. W takich wózkach dzieci jadą przodem do kierunku jazdy, dzięki czemu mogą rozglądać się wszędzie dookoła.

Natomiast, gdy maluch jest na tyle zmęczony, że potrzebuje się przespać, można opuścić regulację pleców zapewniając mu wygodne miejsce do drzemki. Wózki spacerowe można nabyć w wersjach dwu- i trzykołowych. Dodatkową wygodę daje zamontowany bagażnik.

Warto, żeby spacerówka miała:

  • przekładane siedzisko,
  • opuszczane oparcie,
  • regulowany podnóżek,
  • kosz do wózka na zakupy,
  • większe koła.

Wózek Quinny Moodd

Dziecko w wózku, a mama biega

Charakterystyczny wózek z trzema kołami, tzw. wózek do joggingu, można kupić dziecku, które ukończyło 6. miesiąc życia. Dzięki opływowemu kształtowi oraz dużym kołom, rodzice biegacze będą mogli jednocześnie uprawiać sport oraz zapewnić maluchowi dawkę świeżego powietrza w parku oraz poza granicami miasta.

Przy zakupie takiego wózka, należy się upewnić, że jest on wyposażony w 3- lub 5-punktowy pas bezpieczeństwa. Dodatkowymi elementami niektórych wózków do joggingu są ręczne hamulce, amortyzowane zawieszenie oraz kieszonki na dodatkowe picie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej
Jaki wózek wybrać? Kupujemy pierwszy wózek

Pierwsze podróże

Pierwsze cztery kółka mają oczywiście służyć maluchowi, ale nie mniej ważne jest dostosowanie zakupu do warunków mieszkaniowych i życiowych jego rodziców.

Czytaj dalej
Bezpieczny fotelik

Pierwsze podróże

Dla rodziców najważniejszą kwestią w czasie podróży jest zapewnienie swoim pociechom pełnego bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy to sprzęt, w którym nie może być mowy o żadnej pomyłce! Jak możemy sprawdzić, czy dziecko szczęśliwie dotrze w nim do celu?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje ... Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie