Zanim wybierzemy wózek, w pierwszej kolejności warto przemyśleć, jakie funkcje ma on spełniać oraz gdzie będzie używany. Czego tak naprawdę potrzebujemy? Czy tylko spacerówki, czy modelu 3w1 z fotelikiem samochodowym, czy może jeszcze innego rozwiązania?
Wybierając wózek, należy należy upewnić się, że dany model jest odpowiedni do wieku malucha i zapewni mu bezpieczeństwo - a więc posiada odpowiednie oznakowanie i certyfikaty. O pozytywnym przejściu testów stabilności i bezpieczeństwa mówi atest PZH.
Niezbędnymi certyfikatami, które dopuszczają dany wózek do sprzedaży są także międzynarodowa Europejska Norma Bezpieczeństwa EN 1888 i ISO 9001 oraz spełniające wymagania dyrektyw Unii Europejskiej oznaczenie CE. Sprzedający jest również zobowiązany do przekazania karty gwarancyjnej oraz instrukcji obsługi w języku polskim.
Kiedy wiemy, jakie normy gwarantują bezpieczeństwo dziecka, możemy zająć się wybieraniem wózka.
Wózki wielofunkcyjne
Bardzo często młodzi rodzice wybierają wózki wielofunkcyjne. W zależności od tego, co dodatkowo umożliwiają, wyróżniamy wózki dwu- i trzyfunkcyjne.
Pierwsze z nich spełniają rolę gondoli i wózka spacerowego, natomiast te drugie dodatkowo mogą być używane jako nosidełko z funkcją fotelika samochodowego. Tak zwana wielofunkcyjność z pewnością zaoszczędzi pieniądze i przyczyni się do zwiększenia wygody. W standardowym wyposażeniu tego typu wózków są: pokrowce, śpiworki, parasolki, torby. Coraz częściej również spotykamy je z wyposażeniem "lux“, np. głośniczki, dzięki którym maluch będzie mógł słuchać kołysanek oraz bajek.
Wybierając wózek wielofunkcyjny, koniecznie zwróć uwagę na kilka szczegółów.
- Rodzaj kół - od tego zależy komfort jazdy malucha. Dobrze, aby były pompowane, ponieważ sprawdzają się na różnych powierzchniach i podczas zmiennej pogody. Koniecznie dopytaj o pompkę w zestawie.
- Skrętność przednich kół - szczególnie jest to ważne przy miejskich manewrach, ponieważ ułatwia wymijanie i "wchodzenie" w ostre zakręty.
- Ważne, żeby przednie koła miały możliwość blokowania "skrętności", co przydaje się na nierównym terenie.
- Lekki, aluminiowy stelaż - mała waga oraz łatwość składania i rozkładania tego elementu jest priorytetem, szczególnie jeżeli dużo podróżujemy. Pamiętajmy, że będzie on służył w gondoli i spacerówce.
- Fotelik samochodowy montowany bezpośrednio na stelaż jest niezawodnym rozwiązaniem szczególnie w pierwszych miesiącach życia malucha. Wyjazd do lekarza, sklepu, czy dalszy spacer dla żadnej mamy nie będzie problemem, wystarczy tylko użyć odpowiednich adapterów, o które warto dopytać sprzedawcę.
- Wpinanie siedziska przodem i tyłem do kierunku jazdy. W zależności od potrzeb można maluchowi umożliwić obserwację otoczenia lub zapewnić sobie stały nadzór nad dzieckiem.
- Gondola - warto, żeby była większa. Pamiętajmy, że maluch szybko rośnie, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Dzięki temu posłuży mu wystarczający czas.
- Kosz na zakupy - powinien być tak umiejscowiony, aby można było z niego bez problemu korzystać w każdym momencie. Warto już w sklepie włożyć do niego torebkę lub siatkę z zakupami i sprawdzić, czy łatwo się ją wyciąga.
Wózki głębokie
Jeśli wybierzemy taki wózek, będzie on nam służył do momentu samodzielnego siedzenia dziecka. Głęboko osadzona gondola chroni malucha przed zimnem oraz wiatrem, a dzięki jej szerokości noworodkowi z pewnością będzie się dobrze i wygodnie leżało.
Głębokie wózki najczęściej mają duże rozmiary oraz są wyposażone w duże, zwrotne koła, przez co modele te są bardzo stabilne i wytrzymałe. Modne wersje retro mają zastosowane aluminiowe ramy, dzięki czemu ich waga jest zmniejszona nawet o kilkanaście procent.
Dla większej gromadki
Jeśli matka natura obdarzyła nas podwójnym, potrójnym, a nawet poczwórnym szczęściem, należy wybrać wózek, który pomieści każde z nich. Istnieją dwa typy podwójnych wózków spacerowych: "tandem" oraz "obok siebie".
W pierwszym typie wózka dzieci siedzą jedno za drugim. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie jednego siedziska wyżej - dzieci będą mogły bez problemu podziwiać otaczający ich świat. Podwójny wózek typu "tandem" sprawdza się również, gdy ma się dwójkę maluchów w różnym wieku. Wtedy warto rozejrzeć się za modelem, który pozwoli jedno siedzisko rozłożyć na płasko, a drugie na siedząco. Noworodek będzie mógł jechać leżąc obok swojego siedzącego rodzeństwa. W wózkach typu "obok siebie" dzieci są usadowione ramię w ramię.