Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Jak wybrać wózek

Pierwsze podróże

Tekst: Paulina Olas

Zdjęcia: Dreamstime

Wózek to jeden z najważniejszych zakupów dla dziecka. Propozycji różnych modeli jest wiele, ale jak wybrać ten najlepszy?

Zanim wybierzemy wózek, w pierwszej kolejności warto przemyśleć, jakie funkcje ma on spełniać oraz gdzie będzie używany. Czego tak naprawdę potrzebujemy? Czy tylko spacerówki, czy modelu 3w1 z fotelikiem samochodowym, czy może jeszcze innego rozwiązania?

Wybierając wózek, należy należy upewnić się, że dany model jest odpowiedni do wieku malucha i zapewni mu bezpieczeństwo - a więc posiada odpowiednie oznakowanie i certyfikaty. O pozytywnym przejściu testów stabilności i bezpieczeństwa mówi atest PZH.

Niezbędnymi certyfikatami, które dopuszczają dany wózek do sprzedaży są także międzynarodowa Europejska Norma Bezpieczeństwa EN 1888 i ISO 9001 oraz spełniające wymagania dyrektyw Unii Europejskiej oznaczenie CE. Sprzedający jest również zobowiązany do przekazania karty gwarancyjnej oraz instrukcji obsługi w języku polskim.

Kiedy wiemy, jakie normy gwarantują bezpieczeństwo dziecka, możemy zająć się wybieraniem wózka.

Wózki wielofunkcyjne

Bardzo często młodzi rodzice wybierają wózki wielofunkcyjne. W zależności od tego, co dodatkowo umożliwiają, wyróżniamy wózki dwu- i trzyfunkcyjne.

Pierwsze z nich spełniają rolę gondoli i wózka spacerowego, natomiast te drugie dodatkowo mogą być używane jako nosidełko z funkcją fotelika samochodowego. Tak zwana wielofunkcyjność z pewnością zaoszczędzi pieniądze i przyczyni się do zwiększenia wygody. W standardowym wyposażeniu tego typu wózków są: pokrowce, śpiworki, parasolki, torby. Coraz częściej również spotykamy je z wyposażeniem "lux“, np. głośniczki, dzięki którym maluch będzie mógł słuchać kołysanek oraz bajek.

Wybierając wózek wielofunkcyjny, koniecznie zwróć uwagę na kilka szczegółów.

  • Rodzaj kół - od tego zależy komfort jazdy malucha. Dobrze, aby były pompowane, ponieważ sprawdzają się na różnych powierzchniach i podczas zmiennej pogody. Koniecznie dopytaj o pompkę w zestawie.
  • Skrętność przednich kół - szczególnie jest to ważne przy miejskich manewrach, ponieważ ułatwia wymijanie i "wchodzenie" w ostre zakręty.
  • Ważne, żeby przednie koła miały możliwość blokowania "skrętności", co przydaje się na nierównym terenie.
  • Lekki, aluminiowy stelaż - mała waga oraz łatwość składania i rozkładania tego elementu jest priorytetem, szczególnie jeżeli dużo podróżujemy. Pamiętajmy, że będzie on służył w gondoli i spacerówce.
  • Fotelik samochodowy montowany bezpośrednio na stelaż jest niezawodnym rozwiązaniem szczególnie w pierwszych miesiącach życia malucha. Wyjazd do lekarza, sklepu, czy dalszy spacer dla żadnej mamy nie będzie problemem, wystarczy tylko użyć odpowiednich adapterów, o które warto dopytać sprzedawcę.
  • Wpinanie siedziska przodem i tyłem do kierunku jazdy. W zależności od potrzeb można maluchowi umożliwić obserwację otoczenia lub zapewnić sobie stały nadzór nad dzieckiem.
  • Gondola - warto, żeby była większa. Pamiętajmy, że maluch szybko rośnie, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Dzięki temu posłuży mu wystarczający czas.
  • Kosz na zakupy - powinien być tak umiejscowiony, aby można było z niego bez problemu korzystać w każdym momencie. Warto już w sklepie włożyć do niego torebkę lub siatkę z zakupami i sprawdzić, czy łatwo się ją wyciąga.

Wózki głębokie

Jeśli wybierzemy taki wózek, będzie on nam służył do momentu samodzielnego siedzenia dziecka. Głęboko osadzona gondola chroni malucha przed zimnem oraz wiatrem, a dzięki jej szerokości noworodkowi z pewnością będzie się dobrze i wygodnie leżało.

Głębokie wózki najczęściej mają duże rozmiary oraz są wyposażone w duże, zwrotne koła, przez co modele te są bardzo stabilne i wytrzymałe. Modne wersje retro mają zastosowane aluminiowe ramy, dzięki czemu ich waga jest zmniejszona nawet o kilkanaście procent.

Dla większej gromadki

Jeśli matka natura obdarzyła nas podwójnym, potrójnym, a nawet poczwórnym szczęściem, należy wybrać wózek, który pomieści każde z nich. Istnieją dwa typy podwójnych wózków spacerowych: "tandem" oraz "obok siebie".

W pierwszym typie wózka dzieci siedzą jedno za drugim. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie jednego siedziska wyżej - dzieci będą mogły bez problemu podziwiać otaczający ich świat. Podwójny wózek typu "tandem" sprawdza się również, gdy ma się dwójkę maluchów w różnym wieku. Wtedy warto rozejrzeć się za modelem, który pozwoli jedno siedzisko rozłożyć na płasko, a drugie na siedząco. Noworodek będzie mógł jechać leżąc obok swojego siedzącego rodzeństwa. W wózkach typu "obok siebie" dzieci są usadowione ramię w ramię.

Pozostałe porady

Jaki wózek wybrać? Kupujemy pierwszy wózek

Pierwsze podróże

Pierwsze cztery kółka mają oczywiście służyć maluchowi, ale nie mniej ważne jest dostosowanie zakupu do warunków mieszkaniowych i życiowych jego rodziców.

Czytaj dalej
Bezpieczny fotelik

Pierwsze podróże

Dla rodziców najważniejszą kwestią w czasie podróży jest zapewnienie swoim pociechom pełnego bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy to sprzęt, w którym nie może być mowy o żadnej pomyłce! Jak możemy sprawdzić, czy dziecko szczęśliwie dotrze w nim do celu?

Czytaj dalej
Zanim kupisz wózek

Pierwsze podróże

O bezpieczeństwie wózka świadczy atest - duża litera B w trójkącie - który jest przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. Daje on gwarancję, że dany produkt spełnia określone normy bezpieczeństwa. Informacja ta powinna znajdować się w instrukcji i gwarancji.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Profilaktyka nadwagi i otyłości u dzieci

Zdrowie i odżywianie

Przeciwdziałanie otyłości to proces, który powinien rozpoczynać się już ... Czytaj dalej
CebuLOVE czyli zabawa z dzieckiem w ogrodnika

Rozwój i edukacja

Marzyć o wiośnie na jesieni? Dlaczego nie? Na tym właśnie polega dobra zabawa. ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie