Poradnik - Niemowlak - Pierwsze podróże

Jak wybrać wózek

Pierwsze podróże

Tekst: Paulina Olas

Zdjęcia: Dreamstime

Wózek to jeden z najważniejszych zakupów dla dziecka. Propozycji różnych modeli jest wiele, ale jak wybrać ten najlepszy?

Zanim wybierzemy wózek, w pierwszej kolejności warto przemyśleć, jakie funkcje ma on spełniać oraz gdzie będzie używany. Czego tak naprawdę potrzebujemy? Czy tylko spacerówki, czy modelu 3w1 z fotelikiem samochodowym, czy może jeszcze innego rozwiązania?

Wybierając wózek, należy należy upewnić się, że dany model jest odpowiedni do wieku malucha i zapewni mu bezpieczeństwo - a więc posiada odpowiednie oznakowanie i certyfikaty. O pozytywnym przejściu testów stabilności i bezpieczeństwa mówi atest PZH.

Niezbędnymi certyfikatami, które dopuszczają dany wózek do sprzedaży są także międzynarodowa Europejska Norma Bezpieczeństwa EN 1888 i ISO 9001 oraz spełniające wymagania dyrektyw Unii Europejskiej oznaczenie CE. Sprzedający jest również zobowiązany do przekazania karty gwarancyjnej oraz instrukcji obsługi w języku polskim.

Kiedy wiemy, jakie normy gwarantują bezpieczeństwo dziecka, możemy zająć się wybieraniem wózka.

Wózki wielofunkcyjne

Bardzo często młodzi rodzice wybierają wózki wielofunkcyjne. W zależności od tego, co dodatkowo umożliwiają, wyróżniamy wózki dwu- i trzyfunkcyjne.

Pierwsze z nich spełniają rolę gondoli i wózka spacerowego, natomiast te drugie dodatkowo mogą być używane jako nosidełko z funkcją fotelika samochodowego. Tak zwana wielofunkcyjność z pewnością zaoszczędzi pieniądze i przyczyni się do zwiększenia wygody. W standardowym wyposażeniu tego typu wózków są: pokrowce, śpiworki, parasolki, torby. Coraz częściej również spotykamy je z wyposażeniem "lux“, np. głośniczki, dzięki którym maluch będzie mógł słuchać kołysanek oraz bajek.

Wybierając wózek wielofunkcyjny, koniecznie zwróć uwagę na kilka szczegółów.

  • Rodzaj kół - od tego zależy komfort jazdy malucha. Dobrze, aby były pompowane, ponieważ sprawdzają się na różnych powierzchniach i podczas zmiennej pogody. Koniecznie dopytaj o pompkę w zestawie.
  • Skrętność przednich kół - szczególnie jest to ważne przy miejskich manewrach, ponieważ ułatwia wymijanie i "wchodzenie" w ostre zakręty.
  • Ważne, żeby przednie koła miały możliwość blokowania "skrętności", co przydaje się na nierównym terenie.
  • Lekki, aluminiowy stelaż - mała waga oraz łatwość składania i rozkładania tego elementu jest priorytetem, szczególnie jeżeli dużo podróżujemy. Pamiętajmy, że będzie on służył w gondoli i spacerówce.
  • Fotelik samochodowy montowany bezpośrednio na stelaż jest niezawodnym rozwiązaniem szczególnie w pierwszych miesiącach życia malucha. Wyjazd do lekarza, sklepu, czy dalszy spacer dla żadnej mamy nie będzie problemem, wystarczy tylko użyć odpowiednich adapterów, o które warto dopytać sprzedawcę.
  • Wpinanie siedziska przodem i tyłem do kierunku jazdy. W zależności od potrzeb można maluchowi umożliwić obserwację otoczenia lub zapewnić sobie stały nadzór nad dzieckiem.
  • Gondola - warto, żeby była większa. Pamiętajmy, że maluch szybko rośnie, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Dzięki temu posłuży mu wystarczający czas.
  • Kosz na zakupy - powinien być tak umiejscowiony, aby można było z niego bez problemu korzystać w każdym momencie. Warto już w sklepie włożyć do niego torebkę lub siatkę z zakupami i sprawdzić, czy łatwo się ją wyciąga.

Wózki głębokie

Jeśli wybierzemy taki wózek, będzie on nam służył do momentu samodzielnego siedzenia dziecka. Głęboko osadzona gondola chroni malucha przed zimnem oraz wiatrem, a dzięki jej szerokości noworodkowi z pewnością będzie się dobrze i wygodnie leżało.

Głębokie wózki najczęściej mają duże rozmiary oraz są wyposażone w duże, zwrotne koła, przez co modele te są bardzo stabilne i wytrzymałe. Modne wersje retro mają zastosowane aluminiowe ramy, dzięki czemu ich waga jest zmniejszona nawet o kilkanaście procent.

Dla większej gromadki

Jeśli matka natura obdarzyła nas podwójnym, potrójnym, a nawet poczwórnym szczęściem, należy wybrać wózek, który pomieści każde z nich. Istnieją dwa typy podwójnych wózków spacerowych: "tandem" oraz "obok siebie".

W pierwszym typie wózka dzieci siedzą jedno za drugim. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie jednego siedziska wyżej - dzieci będą mogły bez problemu podziwiać otaczający ich świat. Podwójny wózek typu "tandem" sprawdza się również, gdy ma się dwójkę maluchów w różnym wieku. Wtedy warto rozejrzeć się za modelem, który pozwoli jedno siedzisko rozłożyć na płasko, a drugie na siedząco. Noworodek będzie mógł jechać leżąc obok swojego siedzącego rodzeństwa. W wózkach typu "obok siebie" dzieci są usadowione ramię w ramię.

Zobacz też:

Pozostałe porady

DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka fascynujący okres, w końcu właśnie wtedy najbardziej poznaje świat. Dla rodziców zaś, oprócz aktywnie spędzonego czasu z maluchem, oznacza to jeszcze jedno - pakowanie.

Czytaj dalej
Bezpieczna jazda

Pierwsze podróże

Nowe przepisy zmieniają dotychczasowe zasady przewozu dzieci. Niektóre wymagania zostały zaostrzone, a część z nich uległa złagodzeniu. Kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami?

Czytaj dalej
Jaki wózek wybrać? Kupujemy pierwszy wózek

Pierwsze podróże

Pierwsze cztery kółka mają oczywiście służyć maluchowi, ale nie mniej ważne jest dostosowanie zakupu do warunków mieszkaniowych i życiowych jego rodziców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie ... Czytaj dalej
Obudź w dziecku odporność na wiosnę z marką Visolvit Junior!

Zdrowie i odżywianie

Przesilenie wiosenne to ten szczególny czas w roku, kiedy z podwójną uwagą ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie