Poradnik - Niemowlak - Kącik dla noworodka

Jak wybrać najlepszy materac dla dziecka?

Kącik dla noworodka

Tekst: Krzysztof Ell ekspert ds. materacy

Zdjęcia: Dreamsstime

Dziecięcy sen jest szczególnie ważny, a źle dobrany materac oznaczać może w najlepszym razie nieprzespaną noc, w najgorszym - problemy z kręgosłupem. Zadbajmy o spokojny i zdrowy sen naszych maluchów!

Zdrowy materac dla dziecka

Dobry sen to niezbędny element życia dziecka, a zaraz po urodzeniu - jedna z jego głównych czynności. Choć pozornie podczas
spania nic się nie dzieje, w małym organizmie zachodzi wówczas mnóstwo niezwykle istotnych procesów, warunkujących rozwój emocjonalny, fizyczny, intelektualny oraz wzrost. Niedobór snu może więc nieść ze sobą daleko idące, negatywne konsekwencje. Nie trzeba zatem nikogo przekonywać, że zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do snu powinno stanowić dla rodziców jedno z poważniejszych wyzwań.

Materac dla dziecka jest podstawą, ponieważ to na nim nasza pociecha spędzać będzie długie godziny. Pierwszym krokiem będzie oczywiście dopasowanie materaca do wieku dziecka, a co za tym idzie - do rozmiarów łóżeczka. Istnieją dwa standardowe rozmiary: 120x60 cm oraz 140x70 cm. Niektórzy producenci oferują wykonanie materaca na wymiar, jeśli typowe modele nam nie odpowiadają. Materac dla dziecka musi ściśle przylegać do ścianek łóżeczka.

W trosce o zdrowy kręgosłup dziecka

Dobry materac dla dziecka dopasowuje się do anatomicznych kształtów ciała dziecka i daje idealne podparcie dla kręgosłupa. Właściwie dobrany pozwoli zapobiec problemom zdrowotnym w przyszłości, warto więc poświęcić nieco czasu na dokonanie słusznego wyboru.

Jaki powinien być materac dla dziecka?

Średnio twardy - zbyt miękki nie podtrzyma kręgosłupa, nazbyt twardy będzie niewygodny. Niektórzy producenci materacy dla dzieci proponują materace o kilku strefach twardości. Odpowiednia konstrukcja materaca oraz dobór właściwych surowców zapewniają optymalne ortopedyczne podparcie dla kręgosłupa.
Sprężysty i elastyczny
- to właśnie złoty środek, o który nam chodzi! Taki materac dopasuje się do kształtu dziecka, dając odpowiednie podparcie dla ciała oraz komfort powierzchniowy.

 Dwustronny
- zalecany szczególnie przy większych łóżeczkach (140x70 cm), kiedy materac "rośnie" razem z dzieckiem. Dobór odpowiednich twardości poszczególnych stron materaca pozwala dopasować go do zmieniającej się wagi dziecka. 

Materac dla dziecka - kokos, lateks czy pianka?

Na rynku dostępne są materace wykonane z wielu surowców, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Co proponują
nam producenci?

Pianka poliuretanowa - opcja zdecydowanie najtańsza, jednak mało odporna na odkształcenia. Polecana w połączeniu z innego rodzaju komponentami lub jako pianka wykorzystywana do elementów konstrukcyjnych materaca.

Godna polecenia jest też jej bardziej sprężysta odmiana - pianka wysokoelastyczna. Daje ona dużo lepsze
podparcie punktowe i jest bardziej odporna na trwałe
odkształcenia.

Wkład kokosowy
- surowiec naturalny, przepuszczający powietrze. Pochłania pot oraz wilgoć. Można go używać już od pierwszych dni życia maluszka. Posiada certyfi kat Eko-Tex.

Końskie włosie - surowiec naturalny, wysoko ceniony, o podobnych właściwościach jak kokos. Posiada certyfi kat Eko-Tex.


Wkład z łuski gryczanej - surowiec naturalny, często stosowany w tanich materacach. Jeśli łuska jest stosowana w materacach dla dzieci, powinna mieć certyfikat pochodzenia z gospodarstwa ekologicznego. W innym przypadku nie mamy pewności, jesień czy surowiec nie był pryskany środkami chemicznymi, np. pestycydami.

Potwierdzony powinien być również sposób jej przygotowania i przechowywania, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie jest to zwyczajny odpad z młyna, który zawierać może nie tylko substancje chemiczne, lecz także pleśń lub alergeny. W przypadku zastosowania łuski gryczanej, certyfikat lub odpowiedni atest musi posiadać także sama mata, w której zamykana jest łuska. Daje to gwarancję, że pod wpływem użytkowania mata nie pęknie bądź nie rozwarstwi się, a dziecko nie będzie miało dostępu do sypkiej łuski (groziłoby to np. zadławieniem lub utknięciem łuski w oskrzelach).

Z tej właśnie przyczyny wkłady z łuski gryczanej powinny spełniać wyjątkowo restrykcyjne normy surowcowe.

Lateks - doskonały surowiec stosowany w materacach. Umożliwia bardzo dobre podparcie punktowe dla ciała. Jest elastyczny, trwały i odporny na zniszczenia. Najnowszą, luksusową odmianą tego surowca jest tzw. Climalatex. Jest to odmiana latexu wulkanizowana w temperaturach ujemnych - 30st. C, co zapewnia optymalne rozłożenie masy właściwej
i idealne anatomiczne podparcie ciała dziecka, dając najwyższy komfort snu. Powstałe w procesie wulkanizacji kanaliki
powietrza pozostają otwarte i umożliwiają przepływ powietrza.


Materac bonnellowy (sprężynowy) - to dosyć stara technologia, ale przez niektórych nadal doceniana. Sprężyny bonnellowe dają podparcie powierzchniowe dla ciała. W tej chwili w lepszych materacach odchodzi się od tej technologii na rzecz materacy ze sprężynami kieszeniowymi. Technologia ta jest jednak rzadko spotykana w materacach dla dzieci.


Pianka termoelastyczna - reaguje na siłę nacisku i zmiany temperatury, na chwilę "zapamiętuje" kształt ciała, idealnie się do niego dopasowuje i daje optymalne podparcie.

Materace warstwowe - pozwalają w optymalny sposób połączyć zalety poszczególnych wkładów. Zazwyczaj są również dwustronne, dając możliwość zmiany używanej strony.

Materace ramowe - nowsze konstrukcyjnie, zbudowane są z wielu komponentów, często wielostrefowe. Przy dobrze dobranych surowcach i odpowiedniej konstrukcji dają niezwykle wysoki komfort snu oraz zapewniają idealne anatomiczne podparcie dla ciała dziecka.

 

Przewiewny materac dla dziecka - świeżość i komfort

Odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewni dziecku przyjemny i zdrowy sen, jak również zapobiegnie rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów i alergenów. Na co zwrócić uwagę?

Wkład - powinien mieć zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Kanały wentylacyjne umożliwiają odprowadzenie pary wodnej oraz CO2 (dwutlenku węgla z wydychanego powietrza). Konstrukcja materaca oraz zastosowane surowce powinny zapewniać jak najlepsze anatomiczne podparcie dla ciała dziecka.

Pokrowiec - on również powinien charakteryzować się jak najlepszym możliwościami transportu wilgoci i cyrkulacji powietrza. Dla naszych pociech szukajmy pokrowców z materiałów antyalergicznych i antybakteryjnych, odparowujących wilgoć. Np. zawierających włókna naturalne, takie jak bambus, tencel, lyocell, oraz materiałów zmniejszających namnażanie alergenów, takich jak amicor czy srebro.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze materacy dla dziecka

Uwaga na podróbki - pamiętajmy, że dobre materace są często kopiowane przez tanich producentów. Cenę obniża
się, wykorzystując słabej jakości surowce, co przy pozornie tej samej konstrukcji może zaszkodzić, a nie wspomóc sen
dziecka. Niektórzy producenci stosują następujący chwyt marketingowy: materac posiada certyfikat Eko-tex, a małymi
literami dopisane jest, że certyfikat dotyczy jedynie wkładu kokosowego. Sugeruje to kupującemu, że cały materac spełnia odpowiednie normy, co jest niezgodne z prawdą. Niestety, często w tanich materacach spotkamy się z niezgodnością stosowanych surowców z surowcami deklarowanymi w opisie materaca. Przykładem może być stosowanie do produkcji pokrowców polycottonu, a nie 100 % bawełny, deklarowanej w opisie materaca.

Atesty - pamiętajmy, by sprawdzić, czy nasz wymarzony materac wykonany jest z surowców posiadających certyfikat Eko-Tex lub inne atesty.

Praktyczny pokrowiec na zamek błyskawiczny - możemy go łatwo zdjąć i uprać.

Dodatkowe akcesoria - np. nakładkę nieprzemakalną, klin podtrzymujący główkę, ramę wspomagająca naukę chodzenia.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą najlepiej, że wszystko, co pierwsze, ma znaczenie. Zwłaszcza w przypadku niemowlaków. To czas, kiedy oczka malucha uważnie wodzą za każdym nowym przedmiotem, a rączki chcą chwytać za uszy i włosy, gdy tylko ktoś się pochyli nad łóżeczkiem lub wózkiem. Pewnie wielu rodzicom przeszło przez głowę pytanie: jak mądrze wspomóc rozwój ciekawskiego maluszka i jakie zabawki ułatwią mu zdobywanie nowych umiejętności? Odpowiedź jest prosta - takie, które rozwijają zmysły dziecka i zachęcają do dokonywania pierwszych małych-wielkich odkryć.

Czytaj dalej
Jaki wybrać materac do łóżka dziecka?

Kącik dla noworodka

Zastanawiając się nad tym, jaki materac dla dziecka jest najbardziej odpowiedni, należy uwzględnić dwie kwestie: odpowiednie podparcie rosnącego kręgosłupa dziecka oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni materaca. Zyskujące popularność wśród rodziców materace kokosowe są za twarde dla małych dzieci, zaś te wypełnione naturalnymi surowcami (np. gryką lub trawą morską) mogą uczulać poprzez rozwój pleśni i wilgoci rozwijającej się wewnątrz produktu. Jaki materac do spania wybrać dla dziecka, aby służył przez wiele lat? 

Czytaj dalej
Urządzamy pokój dla noworodka. Rozsądne zakupy

Kącik dla noworodka

Urządzanie pokoiku dla noworodka to jeden z etapów przygotowywania na pojawienie się nowego członka rodziny. Zanim jednak wydamy na to całe oszczędności, zastanówmy się, co naprawdę jest konieczne, z jakimi zakupami możemy poczekać, a z których - całkiem zrezygnować.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie