Poradnik - Niemowlak - Kącik dla noworodka

Materac a sen noworodka

Kącik dla noworodka

Tekst: Paulina Olas

Zdjęcia: Dreamstime

Na zdrowy i spokojny sen noworodka ogromny wpływ ma właściwie dobrany materac. Zależy od niego także wygoda i zdrowie kręgosłupa naszego dziecka.

Najlepiej jeśli jest on nowy, ponieważ każdy materac dopasowuje się do indywidualnych potrzeb swojego właściciela. Materac dla dziecka powinien być średnio twardy, elastyczny i dokładnie dopasowany do wymiarów łóżeczka bądź kołyski.

W trosce o komfort snu noworodka warto poszukać takich materaców, które posiadają system kanalików ułatwiających cyrkulację powietrza. Dzięki temu dziecko nadmiernie się nie przegrzewa, co zapobiega pojawieniu się na skórze potówek. Inną, istotną cechą dobrego materaca jest jego dwustronność. Częsta zmiana jego strony sprawia, że dłużej pozostaje on nieodkształcony.

Producenci oferują również antyalergiczne wersje materacy. Podczas jego zakupu koniecznie należy zwrócić uwagę czy posiada atest PZH nr HZ/03796/98 oraz pozytywną ocenę Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Jaki wybrać materac do łóżka dziecka?

Kącik dla noworodka

Zastanawiając się nad tym, jaki materac dla dziecka jest najbardziej odpowiedni, należy uwzględnić dwie kwestie: odpowiednie podparcie rosnącego kręgosłupa dziecka oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni materaca. Zyskujące popularność wśród rodziców materace kokosowe są za twarde dla małych dzieci, zaś te wypełnione naturalnymi surowcami (np. gryką lub trawą morską) mogą uczulać poprzez rozwój pleśni i wilgoci rozwijającej się wewnątrz produktu. Jaki materac do spania wybrać dla dziecka, aby służył przez wiele lat? 

Czytaj dalej
Urządzamy pokój dla noworodka. Rozsądne zakupy

Kącik dla noworodka

Urządzanie pokoiku dla noworodka to jeden z etapów przygotowywania na pojawienie się nowego członka rodziny. Zanim jednak wydamy na to całe oszczędności, zastanówmy się, co naprawdę jest konieczne, z jakimi zakupami możemy poczekać, a z których - całkiem zrezygnować.

Czytaj dalej
Jak wybrać najlepszy materac dla dziecka?

Kącik dla noworodka

Dziecięcy sen jest szczególnie ważny, a źle dobrany materac oznaczać może w najlepszym razie nieprzespaną noc, w najgorszym - problemy z kręgosłupem. Zadbajmy o spokojny i zdrowy sen naszych maluchów!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie ... Czytaj dalej
Obudź w dziecku odporność na wiosnę z marką Visolvit Junior!

Zdrowie i odżywianie

Przesilenie wiosenne to ten szczególny czas w roku, kiedy z podwójną uwagą ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie