Poradnik - Niemowlak - Kącik dla noworodka

Dziecko w kołysce - sposób na dobry sen

Kącik dla noworodka

Tekst: Paulina Olas

Zdjęcia: Pacyga

Maluszek w pierwszym okresie życia śpi przeciętnie około 16 - 18 godzin.  Rodzice często zastanawiają się, czy lepiej, żeby dziecko spało w kołysce, czy w łóżeczku.

Kołyska ma z pewnością ten plus, że można ją z łatwością ustawić koło łóżka i w razie konieczności szybko uspokoić śpiące w kołysce dziecko. Bujanie w tym okresie doskonale wycisza noworodka. Dzięki temu nie trzeba zrywać się z łóżka i biec do dziecka, cały czas jest ono blisko rodziców.

Klasyczne modele nie zajmują dużo przestrzeni i można je swobodnie przenosić w różne miejsca. Przy zakupie kołyski koniecznie należy pamiętać, by była głęboka na minimum 25 cm. Należy też upewnić się, czy wybrany model posiada atest oraz blokadę uniemożliwiającą przypadkowe przemieszczenie.

Podobną funkcję do kołyski spełnia tak zwany kosz Mojżesza. W takiej kołysce dziecko można swobodnie przenosić w różne miejsca. Jest też możliwość dokupienia specjalnego stojaka, na którym bezpiecznie umieszcza się kosz. Dzięki temu rodzice mają swobodny dostęp do dziecka i jednocześnie ułatwioną opiekę nad nim.

Kołyski i kosze są wygodne i funkcjonale, ale mają jedną wadę: posłużą do około 5. miesiąca życia malucha, czyli do chwili, aż dziecko zacznie siadać. Dlatego też wielu rodziców decyduje się na zakup łóżeczka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Jaki wybrać materac do łóżka dziecka?

Kącik dla noworodka

Zastanawiając się nad tym, jaki materac dla dziecka jest najbardziej odpowiedni, należy uwzględnić dwie kwestie: odpowiednie podparcie rosnącego kręgosłupa dziecka oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni materaca. Zyskujące popularność wśród rodziców materace kokosowe są za twarde dla małych dzieci, zaś te wypełnione naturalnymi surowcami (np. gryką lub trawą morską) mogą uczulać poprzez rozwój pleśni i wilgoci rozwijającej się wewnątrz produktu. Jaki materac do spania wybrać dla dziecka, aby służył przez wiele lat? 

Czytaj dalej
Urządzamy pokój dla noworodka. Rozsądne zakupy

Kącik dla noworodka

Urządzanie pokoiku dla noworodka to jeden z etapów przygotowywania na pojawienie się nowego członka rodziny. Zanim jednak wydamy na to całe oszczędności, zastanówmy się, co naprawdę jest konieczne, z jakimi zakupami możemy poczekać, a z których - całkiem zrezygnować.

Czytaj dalej
Jak wybrać najlepszy materac dla dziecka?

Kącik dla noworodka

Dziecięcy sen jest szczególnie ważny, a źle dobrany materac oznaczać może w najlepszym razie nieprzespaną noc, w najgorszym - problemy z kręgosłupem. Zadbajmy o spokojny i zdrowy sen naszych maluchów!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Ciążowe dolegliwości? Poznaj największe mity

Nasze 9 miesięcy

Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie ... Czytaj dalej
Obudź w dziecku odporność na wiosnę z marką Visolvit Junior!

Zdrowie i odżywianie

Przesilenie wiosenne to ten szczególny czas w roku, kiedy z podwójną uwagą ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie