Poradnik - Niemowlak - Kącik dla noworodka

Dziecko w kołysce - sposób na dobry sen

Kącik dla noworodka

Tekst: Paulina Olas

Zdjęcia: Pacyga

Maluszek w pierwszym okresie życia śpi przeciętnie około 16 - 18 godzin.  Rodzice często zastanawiają się, czy lepiej, żeby dziecko spało w kołysce, czy w łóżeczku.

Kołyska ma z pewnością ten plus, że można ją z łatwością ustawić koło łóżka i w razie konieczności szybko uspokoić śpiące w kołysce dziecko. Bujanie w tym okresie doskonale wycisza noworodka. Dzięki temu nie trzeba zrywać się z łóżka i biec do dziecka, cały czas jest ono blisko rodziców.

Klasyczne modele nie zajmują dużo przestrzeni i można je swobodnie przenosić w różne miejsca. Przy zakupie kołyski koniecznie należy pamiętać, by była głęboka na minimum 25 cm. Należy też upewnić się, czy wybrany model posiada atest oraz blokadę uniemożliwiającą przypadkowe przemieszczenie.

Podobną funkcję do kołyski spełnia tak zwany kosz Mojżesza. W takiej kołysce dziecko można swobodnie przenosić w różne miejsca. Jest też możliwość dokupienia specjalnego stojaka, na którym bezpiecznie umieszcza się kosz. Dzięki temu rodzice mają swobodny dostęp do dziecka i jednocześnie ułatwioną opiekę nad nim.

Kołyski i kosze są wygodne i funkcjonale, ale mają jedną wadę: posłużą do około 5. miesiąca życia malucha, czyli do chwili, aż dziecko zacznie siadać. Dlatego też wielu rodziców decyduje się na zakup łóżeczka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą najlepiej, że wszystko, co pierwsze, ma znaczenie. Zwłaszcza w przypadku niemowlaków. To czas, kiedy oczka malucha uważnie wodzą za każdym nowym przedmiotem, a rączki chcą chwytać za uszy i włosy, gdy tylko ktoś się pochyli nad łóżeczkiem lub wózkiem. Pewnie wielu rodzicom przeszło przez głowę pytanie: jak mądrze wspomóc rozwój ciekawskiego maluszka i jakie zabawki ułatwią mu zdobywanie nowych umiejętności? Odpowiedź jest prosta - takie, które rozwijają zmysły dziecka i zachęcają do dokonywania pierwszych małych-wielkich odkryć.

Czytaj dalej
Jaki wybrać materac do łóżka dziecka?

Kącik dla noworodka

Zastanawiając się nad tym, jaki materac dla dziecka jest najbardziej odpowiedni, należy uwzględnić dwie kwestie: odpowiednie podparcie rosnącego kręgosłupa dziecka oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni materaca. Zyskujące popularność wśród rodziców materace kokosowe są za twarde dla małych dzieci, zaś te wypełnione naturalnymi surowcami (np. gryką lub trawą morską) mogą uczulać poprzez rozwój pleśni i wilgoci rozwijającej się wewnątrz produktu. Jaki materac do spania wybrać dla dziecka, aby służył przez wiele lat? 

Czytaj dalej
Urządzamy pokój dla noworodka. Rozsądne zakupy

Kącik dla noworodka

Urządzanie pokoiku dla noworodka to jeden z etapów przygotowywania na pojawienie się nowego członka rodziny. Zanim jednak wydamy na to całe oszczędności, zastanówmy się, co naprawdę jest konieczne, z jakimi zakupami możemy poczekać, a z których - całkiem zrezygnować.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie