Poradnik - Niemowlak - Kącik dla noworodka

Urządź pokój dla dziecka jak Paulina Holtz

Kącik dla noworodka

Każda mama chce, aby pokój jej dziecka był najpiękniejszy i oryginalny. Zobacz, jak Paulina Holtz urządziła królestwo swoich córek.

Izabela Orlicz-Rabiega: Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy przygotowywaniu pokoju dla dziecka, by był on jak najbardziej bezpieczny?

Paulina Holtz, aktorka, autorka książki "Luśka na planecie Dziecko"

Paulina Holtz: Myślę, że warto pamiętać o tym, że dziecko bardzo szybko rośnie. I z leżącego bobasa błyskawicznie wyrasta pełzający, a potem biegający maluch. Nie warto więc urządzać pokoju tylko pod kątem niemowlaka. Warto zrobić np. włączniki światła na wysokości naszego biodra, żeby dziecko mogło ich dosięgnąć. Drzwi powinny się otwierać na zewnątrz, żeby przez przypadek maluch się nie zabarykadował. Oczywiście trzeba także pamiętać o zabezpieczeniach kontaktów, wysokich półkach przytwierdzonych do ściany, gdyż dzieci bardzo lubią się wspinać… Być może klamki w oknach, jeśli są łatwo dostępne, warto wymienić na takie z kluczykiem. 

Czy gdy była Pani w ciąży miała już konkretną wizję wyglądu pokoju dla maluszka?

Nie. Moja pierwsza córka długo nie miała swojego pokoju, ponieważ jej łóżeczko stało do ósmego miesiąca w naszej sypialni. Dopiero tuż przed narodzinami drugiej córki powstał pokój dziecięcy z prawdziwego zdarzenia. Teraz dziewczynki mają wspólny pokój, który co chwilę się zmienia - a to kupujemy większe łóżko, a to kolejną półkę na książki.

Jakimi farbami pomalować pokój, by jak najmniej zaszkodzić dziecku?

Z pewnością warto dopytać czy farba, której chcemy użyć jest bezpieczna dla dzieci. Należy również pomalować ściany odpowiednio wcześniej, i długo wietrzyć pomieszczenie.

A może nie malować pokoju, tylko umyć ściany?

To chyba zależy od tego w jakim są stanie. Jeśli np. nie były malowane 15 lat i na dodatek w danym pokoju mieszkała osoba paląca papierosy… to chyba jednak lepiej ściany i umyć i przemalować!

Co z podłogą? Czy jest w ogóle jakieś idealne rozwiązanie?

Ja nie uznaję innych podłóg niż drewniane, więc trudno mi sobie wyobrazić inne rozwiązanie. U dziewczynek, tak jak i w reszcie mieszkania, są deski dębowe. Jedyne "dywany" jakich używamy, zwłaszcza w dziecięcym pokoju są albo bambusowe albo z tworzyw sztucznych (np. z firmy House Doctor) łatwe do umycia, nie będące siedliskiem roztoczy.

Czy trudno było Pani skompletować meble do dziecięcego pokoju? Wybór padł na nowe czy używane?

fot. Muji

I takie i takie. Część mebli mamy z Ikea, łóżko ze zjeżdżalnią z Flexy (cenię tę firmę za ekologiczne i "rosnące wraz z dzieckiem" rozwiązania), przedwojenne bujane foteliki dziecięce wygrzebane w internecie i część mebli na zamówienie, wbudowane w ściany. Dla mnie ważne jest by pokój był tak urządzony, żeby wszystko miało swoje miejsce, dzięki czemu utrzymanie względnego porządku jest możliwe.

Kluczowy wydaje się dobór łóżka. Może na początek wystarczy kołyska?

Rzeczywiście, na początku obie dziewczynki spały w kupionej w internecie drewnianej, masywnej kołysce. To jest w moim odczuciu świetne rozwiązanie. Dziecko blisko łóżka rodziców, właściwie do karmienia ani ja ani dziewczynki się nie rozbudzałyśmy. Potem przenosiły się do coraz większych łóżek. Warto zwrócić uwagę na jakość materaca dla dziecka. Łóżko można kupić i tanie i używane, ale materac powinien być dobry, antyalergiczny i właściwie dobrany do wagi dziecka.

A warto kupić hamak dla dziecka?

Hamaka nie mieliśmy, chociaż długo rozważałam jego kupno. Na szczęście moje córy nie miały kolek i raczej były spokojne. Myślę jednak, że gdybym miała teraz małe dziecko - hamak by był. Ufam, że jest to świetne rozwiązanie dla dziecięcego kręgosłupa, a przy okazji chwila wytchnienia dla rodziców (śmiech)

Jeśli pokój dziecięcy to oczywiście zabawki. Jakie pani kupuje?

fot. Muji

Bardzo różne. W pierwszym okresie, kiedy dzieci wszystko wkładają do buzi, bardzo zwracałam uwagę na materiały i farby, którymi zabawki były malowane. Teraz staram się kupować zabawki sprawdzonych firm lub z certyfikatem Eco, ale to nie zawsze się udaje…, bo dzieci mają różne marzenia (śmiech). Zawsze jednak sprawdzam jakość farb czy kredek, bo słyszałam o przypadkach zatruć właśnie chińskimi farbami, które zawierały substancje toksyczne.

Wykonuje pani sama zabawki dla córek?

Tak, niekiedy coś razem robimy.  Ale przede wszystkim uparłam się, że nie będę im kupowała gotowych strojów na bale przebierańców! I chociaż zrobienie kostiumu samodzielnie bywa dużo droższe, pracochłonne i najczęściej zabiera mi pół nocy to daje wielką satysfakcję! Musiałam wyczarować już kota, biedronkę, królową śniegu, ducha, rajskiego ptaka. Czekam na kolejne wyzwania!

W kuchni chyba też lubi pani wyzwania. Wiem, że jest pani zwolenniczką i propagatorką ekologicznego jedzenia. Czy kupowanie jedzenia ze sprawdzonych ekologicznych upraw jest czasochłonne, czy to tylko i wyłącznie kwestia odpowiedniej organizacji?

Myślę, że to kwestia świadomości. Można na przykład zamawiać świeże owoce i warzywa przez stronę www.vegebox.pl czy inne strony i przywożą Ci je do domu:) W mniejszych miastach czy na wsi dużo łatwiej o sprawdzone produkty, trzeba się tylko popytać, rozejrzeć. I nie dać się zwariować. W moim odczuciu jest kilka kluczowych produktów, na które warto uważać naprawdę, np. mięso, a przede wszystkim kurczaki. Niestety, kupowanie produktów eko wymaga najczęściej większych nakładów finansowych.

Jakie eko-rozwiązania są jeszcze pani bliskie?

Obie córeczki nosiłam w chuście i w ergonomicznym nosidle Beco. Sprawdzało się to idealnie i nie wyobrażam sobie życia z niechodzącym dzieckiem bez któregoś z tych produktów. 

Dziękujemy za rozmowę

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą najlepiej, że wszystko, co pierwsze, ma znaczenie. Zwłaszcza w przypadku niemowlaków. To czas, kiedy oczka malucha uważnie wodzą za każdym nowym przedmiotem, a rączki chcą chwytać za uszy i włosy, gdy tylko ktoś się pochyli nad łóżeczkiem lub wózkiem. Pewnie wielu rodzicom przeszło przez głowę pytanie: jak mądrze wspomóc rozwój ciekawskiego maluszka i jakie zabawki ułatwią mu zdobywanie nowych umiejętności? Odpowiedź jest prosta - takie, które rozwijają zmysły dziecka i zachęcają do dokonywania pierwszych małych-wielkich odkryć.

Czytaj dalej
Jaki wybrać materac do łóżka dziecka?

Kącik dla noworodka

Zastanawiając się nad tym, jaki materac dla dziecka jest najbardziej odpowiedni, należy uwzględnić dwie kwestie: odpowiednie podparcie rosnącego kręgosłupa dziecka oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni materaca. Zyskujące popularność wśród rodziców materace kokosowe są za twarde dla małych dzieci, zaś te wypełnione naturalnymi surowcami (np. gryką lub trawą morską) mogą uczulać poprzez rozwój pleśni i wilgoci rozwijającej się wewnątrz produktu. Jaki materac do spania wybrać dla dziecka, aby służył przez wiele lat? 

Czytaj dalej
Urządzamy pokój dla noworodka. Rozsądne zakupy

Kącik dla noworodka

Urządzanie pokoiku dla noworodka to jeden z etapów przygotowywania na pojawienie się nowego członka rodziny. Zanim jednak wydamy na to całe oszczędności, zastanówmy się, co naprawdę jest konieczne, z jakimi zakupami możemy poczekać, a z których - całkiem zrezygnować.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie