Poradnik - Niemowlak - Kącik dla noworodka

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą najlepiej, że wszystko, co pierwsze, ma znaczenie. Zwłaszcza w przypadku niemowlaków. To czas, kiedy oczka malucha uważnie wodzą za każdym nowym przedmiotem, a rączki chcą chwytać za uszy i włosy, gdy tylko ktoś się pochyli nad łóżeczkiem lub wózkiem. Pewnie wielu rodzicom przeszło przez głowę pytanie: jak mądrze wspomóc rozwój ciekawskiego maluszka i jakie zabawki ułatwią mu zdobywanie nowych umiejętności? Odpowiedź jest prosta - takie, które rozwijają zmysły dziecka i zachęcają do dokonywania pierwszych małych-wielkich odkryć.

Pierwsza zabawka malucha wcale nie musi być skomplikowana. Przede wszystkim powinna rozbudzać ciekawość i stymulować rozwijające się zmysły.

Dzieci nieustannie poznają otaczający je świat, najczęściej właśnie podczas codziennej zabawy. Wspomagając rozwój maluszków produktami aktywizującymi, sprawimy, że odkrywanie i poznawanie otoczenia będzie nie tylko radosną, lecz także kształcącą przyjemnością.

Kolor ma znaczenie!

Wzrok to jeden z najsłabiej wykształconych zmysłów u noworodka. Tuż po urodzeniu maluszek reaguje na światło, dlatego lubi wpatrywać się w okna, lampy, biały sufit czy ściany w kontrastowych kolorach. Zdecydowanie większą uwagę zwraca również na obiekty wzorzyste.

Miękkie klocki sensoryczne (GFC37) to przykład zabawki, która wzbudzi zainteresowanie dziecka już od pierwszych dni życia, przyciągając jego wzrok za sprawą kontrastowych wzorów w odcieniach bieli, czerni i czerwieni.

Zestaw połączonych ze sobą materiałowych kostek wprowadza do zabawy niemowlaka kształty, liczby oraz kolorowe zwierzątka. Dzięki materiałom o różnych teksturach i przykuwającym uwagę dodatkom - takim jak dzwoneczek, lustereczko czy szeleszcząca wkładka - maluch rozwija również zmysły słuchu i dotyku. Tyle nowych rzeczy do odkrycia w tak niewielkiej zabawce!

Stymulacja zmysłów maluszka

Specjalnie dobrane zabawki aktywizujące pomagają dzieciom już od pierwszych miesięcy rozwijać zdolność analizy wzrokowej, uwagę słuchową i wrażliwość dotykową. Różnorodne faktury, kolory oraz szeleszczące elementy przykuwają uwagę niemowlaka. Hipcio Piłeczka 2 w 1 (GFC35) oraz Aktywizująca rybka (GFC36) to kandydaci na doskonałych towarzyszy pierwszych odkrywczych zabaw - zarówno podczas spaceru, jak i w domowym zaciszu.

Te zabawki na długo zatrzymają uwagę dziecka dzięki zastosowaniu różnorodnych tkanin, z których wykonane są ich poszczególne elementy. Szeleszczący materiał zaintryguje ciekawskiego maluszka.

Aż chce się złapać tego sympatycznego zwierzaczka! W ten sposób dziecko doskonali umiejętność chwytania. Zmysł dotyku rozwijają także wstawki ze sztruksu, dzianiny i pluszu - raz materiał jest śliski, raz mięciutki, innym razem cienki bądź gruby. Ta różnorodność dotykowa zachwyci szkraba i jeszcze bardziej rozbudzi jego ciekawość.

Zwierzątka kryją jeszcze inne niespodzianki. Rybka posiada urocze zawieszki idealne dla małych rączek - klekoczącą muszelkę oraz grzechotkę-meduzę. Natomiast niebieski hipcio to zabawka wielofunkcyjna, którą z łatwością można przekształcić w miękką piłeczkę w stonowanych kolorach.

Tacy mięciutcy przyjaciele to prawdziwe skarby!

Nauka od pierwszych dni życia

Od razu po narodzinach warto zapewnić dziecku środowisko, które będzie dla niego nie tylko przytulne i bezpieczne, lecz także zacznie uczyć związków przyczynowo-skutkowych.

Mata gimnastyczna to przykład zabawki, która łączy w sobie wszystkie wymienione cechy. Rozwija zdolności ruchowe i poznawcze, a ponadto posiada również walory edukacyjne. Przykładem może być Mata z pianinkiem Muzyczne zwierzątka (FWT13), która gwarantuje maluszkowi radosną zabawę także na późniejszych etapach dzieciństwa.

Mięciutka i kolorowa mata wyposażona jest w zabawkowy instrument z pięcioma podświetlanymi klawiszami. W okresie niemowlęcym szkrab może uruchamiać melodie, wierzgając nóżkami, a gdy podrośnie - świadomie włączać dobrze znane mu już piosenki oraz poznawać kolory, kształty i cyferki.

Dzięki zastosowaniu technologii "Poziomy nauki" edukacyjne treści "rosną" razem z maluchem. To rozwijająca, a zarazem wesoła zabawa już od pierwszych dni życia.

Wybór pierwszej zabawki powinien być przemyślany, aby dostarczała dziecku wielu okazji do codziennych odkryć. Te aktywizujące nie tylko rozwijają podstawowe zmysły, ale również wykształcają ciekawość poznawczą i spostrzegawczość.

Piękne kolory, wesołe kształty i inne ciekawe funkcje zachęcą maluszka do zabawy, nauki oraz odkrywania wszystkich skarbów w swojej pełnej niespodzianek krainie dzieciństwa. To idealne pierwsze zabawki dla każdego dziecka i świetny pomysł na prezent z okazji narodzin.

Więcej informacji na: www.fisher-price.com/pl 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Jaki wybrać materac do łóżka dziecka?

Kącik dla noworodka

Zastanawiając się nad tym, jaki materac dla dziecka jest najbardziej odpowiedni, należy uwzględnić dwie kwestie: odpowiednie podparcie rosnącego kręgosłupa dziecka oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni materaca. Zyskujące popularność wśród rodziców materace kokosowe są za twarde dla małych dzieci, zaś te wypełnione naturalnymi surowcami (np. gryką lub trawą morską) mogą uczulać poprzez rozwój pleśni i wilgoci rozwijającej się wewnątrz produktu. Jaki materac do spania wybrać dla dziecka, aby służył przez wiele lat? 

Czytaj dalej
Urządzamy pokój dla noworodka. Rozsądne zakupy

Kącik dla noworodka

Urządzanie pokoiku dla noworodka to jeden z etapów przygotowywania na pojawienie się nowego członka rodziny. Zanim jednak wydamy na to całe oszczędności, zastanówmy się, co naprawdę jest konieczne, z jakimi zakupami możemy poczekać, a z których - całkiem zrezygnować.

Czytaj dalej
Jak wybrać najlepszy materac dla dziecka?

Kącik dla noworodka

Dziecięcy sen jest szczególnie ważny, a źle dobrany materac oznaczać może w najlepszym razie nieprzespaną noc, w najgorszym - problemy z kręgosłupem. Zadbajmy o spokojny i zdrowy sen naszych maluchów!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Wyjątkowe meble dziecięce marki ILUSI

Pokój przedszkolaka

Stonowane, wyszukane, modne - stylistyka mebli dziecięcych coraz pewniejszym ... Czytaj dalej
Modna w ciąży - jak być stylową przyszłą Mamą?

Nasze 9 miesięcy

Czas ciąży to okres, kiedy ciało kobiety zmienia się z dnia na dzień, a ona ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie