Poradnik - Niemowlak - Kącik dla noworodka

Jaki wybrać materac do łóżka dziecka?

Kącik dla noworodka

Zastanawiając się nad tym, jaki materac dla dziecka jest najbardziej odpowiedni, należy uwzględnić dwie kwestie: odpowiednie podparcie rosnącego kręgosłupa dziecka oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni materaca. Zyskujące popularność wśród rodziców materace kokosowe są za twarde dla małych dzieci, zaś te wypełnione naturalnymi surowcami (np. gryką lub trawą morską) mogą uczulać poprzez rozwój pleśni i wilgoci rozwijającej się wewnątrz produktu. Jaki materac do spania wybrać dla dziecka, aby służył przez wiele lat? 

Dlaczego nie można oszczędzać na materacach dla dziecka?

Wybierając najtańszy model materaca możemy być pewni dwóch rzeczy: nie zapewni odpowiedniego podparcia dla ciała i kręgosłupa, a także komfortu snu. W efekcie zamiast odpoczynku zafundujemy dziecku bolące plecy oraz brak odpoczynku. Na zdrowiu nigdy nie można oszczędzać, dlatego należy zadbać od najmłodszych lat o prawidłowy rozwój ciała, wybierając najlepszy materac do spania. Pamiętajmy, że cena koresponduje z jakością, jaka bezpośrednio przekłada się na zdrowie dziecka.

Na przykład materace marki TEMPUR® posiadają specjalny materiał redukujący nacisk na ciało. Był on testowany w NASA dla kosmonautów, którzy narzekali na przeciążenia związane z lotami kosmicznymi, dzięki otwartej, komórkowej strukturze materacy ciężar ciała jest równomiernie rozkładany, co pozwala spać w jednej pozycji przez wiele godzin. Dodatkowo materiał termoelastyczny poprawia krążenie krwi. 

TEMPUR® oferuje trzy kategorie materacy:

  • Original należące do gatunku średnio twardych, 
  • Cloud do kategorii modeli miękkich,  
  • Sensation do materacy najtwardszych.

Pełna oferta dostępna jest na stronie pl.tempur.com/materace/. TEMPUR® oferuje aż 10-letnią gwarancję na swoje materace.

Jaki materac dla dziecka do 3. roku życia?

W przypadku niemowlaków i małych dzieci, które śpią w jednym łóżeczku przeważnie do trzeciego roku życia, wybór materaca jest stosunkowo prosty. Miękkie, dopasowujące się do ciała materace są nieodpowiednie dla takich maluchów ze względu na ryzyko zapadnięcia się ciała i utrudnianie oddychania, gdy dziecko śpi na brzuchu, zaś zbyt twardy model sprawi, że maluchowi jest niewygodnie i nie może poczuć się bezpiecznie i komfortowo.

Dla niemowlaków i małych dzieci najlepszym rozwiązaniem jest kupienie materaca o średniej twardości - na przykład TEMPUR® Original Supreme o grubości 21 cm. Materac dopasowuje się do kształtu ciała i redukuje nacisk podczas spania na boku, dobrze podpierając kręgosłup.

Ważną zaletą materaca jest obecność materiału Tempur, który dopasowuje się do kształtu i temperatury ciała, odpowiednio podpierając sylwetkę. Dzieci często brudzą, w związku z czym rodzice maluszków na pewno docenią łatwy do zdjęcia pokrowiec QuickRefresh, jaki można uprać w temperaturze 60 stopni. Cena modelu TEMPUR® Original Supreme 90 x 200 cm wynosi 5.869 zł.

Jaki materac do spania wybrać dla nastolatka?

Podobnie jak w przypadku materaca dla małego dziecka, jak i model dla starszaka i dorastającego nastolatka powinien uwzględniać odpowiednie podparcie kręgosłupa oraz dobre rozłożenie ciężaru ciała. Im większa gęstość materaca, tym lepiej, dlatego stając przed wyborem, jaki materac do spania wybrać, warto zastanowić się nad tymi, które mają już podzielone strefy twardości.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż dzieci w tym wieku lubią często skakać po łóżku i jednocześnie leżeć w nim godzinami, oglądając ulubione seriale lub surfując po sieci, warto postawić na model TEMPUR® Sensation Elite łączący cechy materaca sprężynowego oraz posiadający specjalną warstwę HM (High Mobility™), poprawiająca elastyczność i ułatwiająca poruszanie się na materacu. Cena za model o wysokości 25 cm i wymiarze 90 x 200 cm wynosi 6.749 zł. Gęstość materaca TEMPUR® wynosi aż 85 kg/m3.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając najlepszej klasy materac musimy mieć na uwadze, iż nie spełni on swojej roli bez odpowiednio dobranego stelaża - to on przejmuje ciężar ciała i chroni kręgosłup. Na rynku znajdziemy stelaże statyczne, regulowane, sprężynowe o otwartej strukturze, jak i modele z regulacją elektryczną. Zapewniają one elastyczne podparcie dla materaca.

Podczas zakupu materaca korzystnie jest dobrać również poduszkę podpierającą wrażliwe mięśnie szyi. Specjalna poduszka z elastyczną pianką zapewnia ergonomiczne podparcie dla głowy, szyi i ramion. Istnieje kilka modeli twardości, które można dopasować do indywidualnych preferencji.

Przy zmianie materaca początkowo można czuć się niewyspanym, wręcz zmęczonym. Dzieje się tak dlatego, iż ciało dopiero przyzwyczaja się do nowej jakości snu i podparcia ciała. Przyjmuje się, że okres adaptacji trwa średnio do 30 dni.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą najlepiej, że wszystko, co pierwsze, ma znaczenie. Zwłaszcza w przypadku niemowlaków. To czas, kiedy oczka malucha uważnie wodzą za każdym nowym przedmiotem, a rączki chcą chwytać za uszy i włosy, gdy tylko ktoś się pochyli nad łóżeczkiem lub wózkiem. Pewnie wielu rodzicom przeszło przez głowę pytanie: jak mądrze wspomóc rozwój ciekawskiego maluszka i jakie zabawki ułatwią mu zdobywanie nowych umiejętności? Odpowiedź jest prosta - takie, które rozwijają zmysły dziecka i zachęcają do dokonywania pierwszych małych-wielkich odkryć.

Czytaj dalej
Urządzamy pokój dla noworodka. Rozsądne zakupy

Kącik dla noworodka

Urządzanie pokoiku dla noworodka to jeden z etapów przygotowywania na pojawienie się nowego członka rodziny. Zanim jednak wydamy na to całe oszczędności, zastanówmy się, co naprawdę jest konieczne, z jakimi zakupami możemy poczekać, a z których - całkiem zrezygnować.

Czytaj dalej
Jak wybrać najlepszy materac dla dziecka?

Kącik dla noworodka

Dziecięcy sen jest szczególnie ważny, a źle dobrany materac oznaczać może w najlepszym razie nieprzespaną noc, w najgorszym - problemy z kręgosłupem. Zadbajmy o spokojny i zdrowy sen naszych maluchów!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie