Poradnik - Niemowlak

Nasze dziecko myje zęby

Niemowlak

Tekst: lek. stom. Agnieszka Stopa-Wilkos LA VIE DENT www.laviedent.pl

O zęby dziecka trzeba zacząć dbać, kiedy jeszcze nie zaczęło się ząbkowanie. Malucha należy uczyć dobrych nawyków jak najwcześniej, a higienę mleczaków najlepiej zamienić w dobrą zabawę.

Pielęgnacja jamy ustnej już od pierwszych miesięcy życia dziecka zapobiega tworzeniu się próchnicy i stanów zapalnych w późniejszym okresie życia. Niewielu rodziców wie, że tworzące się w zębach ogniska zapalne mają zły wpływ na zdrowie całego organizmu. Profi laktyka odgrywa więc ogromną rolę, dlatego musimy koniecznie zachęcić malca do dbania o uzębienie i kształtować nawyki higieniczne już od pierwszych lat życia.

Kiedy rozpocząć pielęgnację?

Pielęgnację należy rozpocząć jak najwcześniej. Już u niemowlęcia, jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego ząbka, trzeba zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Początkowo dziąsła należy przecierać gazikiem nasączonym naparem z rumianku lub przegotowaną wodą. W ten sposób już od pierwszych miesięcy przyzwyczajamy malucha do dbania o jamę ustną, usuwając jednocześnie niepożądany nalot na błonie śluzowej.

Pierwsze zęby

Do czyszczenia pierwszych ząbków służą silikonowe szczoteczki nakładane na palec. Mama czy tata mogą na przykład masować nimi dziąsła, przynosząc ulgę ząbkującemu maluchowi. Zalecam także - już w momencie wyrzynania się pierwszych ząbków - stosowanie szczoteczek manualnych. Czyszczenie szczoteczką potraktujmy jako element zabawy już od pierwszych miesięcy życia malucha.

Z moich obserwacji wynika, że dzieci wówczas łatwiej przyzwyczajają się do późniejszego samodzielnego szczotkowania. W momencie wyrznięcia się pierwszego ząbka higiena jamy ustnej dziecka polega na przynajmniej dwukrotnym, codziennym szczotkowaniu, rano i wieczorem. Mycie zębów powinno trwać około 3 minut.

Pierwsza szczoteczka do zębów

Warto inwestować w szczoteczki zakończone plastikowym kółeczkiem, które zapobiega włożeniu szczoteczki zbyt głęboko do buzi. Włosie musi być bardzo miękkie i odpowiednie do wieku dziecka, aby nie szkodziło delikatnym jeszcze ząbkom i nie drażniło dziąseł, bo przykre doznania mogą zniechęcić maluszka. Odpowiedni profil szczoteczki i włosia sprzyja dokładniejszemu oczyszczaniu.

Technika mycia zębów

W początkowym okresie, kiedy zęby dopiero się wyrzynają, zalecana jest tzw. metoda szczotkowania Fonesa, która polega na wykonywaniu małych okrężnych ruchów (kółeczek). Szczotkę ustawia się pod kątem prostym do powierzchni zębów i wykonuje ruchy okrężne, powtarzane kilkakrotnie na każdych dwóch zębach.

Rozpoczynamy od zębów trzonowych i kierujemy się do zębów przednich. Powierzchnie zewnętrzne (wargowe, policzkowe) dobrze jest czyścić przy zagryzionych zębach, pozostałe - przy rozwartych. Powierzchnie żujące łatwiej oczyścić metodą szorowania, która polega na poziomych ruchach szczoteczką tam i z powrotem po dziesięć razy w każdym czyszczonym miejscu. Powierzchnie wewnętrzne (językowe, podniebienne) oczyszczamy ruchami wymiatającymi.

Technika mycia zębów dla dzieci starszych

U dzieci w wieku 11-12 lat metodę Fonesa uzupełniamy techniką roll - część pracującą szczotki ustawiamy pod kątem 45 stopni do czyszczonej powierzchni, a końcówkę włosia kierujemy dodziąsłowo, na granicy dziąsło-ząb. Następnie wykonujemy ruch obrotowo-wymiatający w kierunku powierzchni żującej i powtarzamy go kilkakrotnie w obrębie oczyszczanego fragmentu obejmującego dwa zęby. Metoda ta służy dokładniejszemu oczyszczeniu powierzchni stycznych zębów.

Elektryczne szczoteczki do zębów

Szczotki elektryczne mogą zachęcić dziecko do dbania o ząbki, ale trzeba pamiętać, że należy najpierw nauczyć dziecko odpowiednich metod czyszczenia, aby wpoić mu prawidłowe nawyki szczotkowania zębów już od najmłodszych lat. To bardzo ważne, ponieważ naukę tę przeniesie do dorosłego życia. Szczoteczki elektryczne (także soniczne) zaleca się dzieciom od 5. roku życia.

Rola rodziców

Pamiętajmy, że rodzice powinni pomagać przy czyszczeniu zębów przynajmniej do 7. roku życia, ponieważ dzieci nie są w stanie zająć się tym dokładnie. Maluchy jednak nie zawsze współpracują z rodzicami przy codziennej higienie jamy ustnej. Zdarza się, że nie lubią mycia zębów. Należy wówczas przede wszystkim wytłumaczyć maluchowi, dlaczego tak ważne jest czyszczenie zębów.

Tłumaczenie powinno być dostosowane do wieku dziecka i jego wrażliwości - możemy np. opowiedzieć, że bakterie (robaczki), nieusunięte z zębów, zjadają je, wówczas ząbki chorują. Koniecznie chwalmy malucha za staranne umycie ząbków. Możemy pokazać mu, jakie są teraz białe i błyszczące. Albo przygotować nagrody, np. naklejki, które maluch będzie wklejał do specjalnego zeszytu.

Mycie jak zabawa

Rodzice, myjąc zęby wspólnie z maluchem, dają dobry przykład do naśladowania. Frajdę może sprawić malcowi wzajemne nakładanie pasty na szczoteczki i nalewanie wody do kubeczków, włączanie w czynności ulubionych bohaterów z bajek. Traktowanie codziennej pielęgnacji jamy ustnej jako zabawy sprawia, że dziecko łatwiej zaakceptuje obowiązek mycia zębów.

Dobrym pomysłem jest wspólna wyprawa z dzieckiem do sklepu i pozwolenie mu na wybranie szczoteczki i pasty. Na rynku dostępne są przeróżne kolorowe szczoteczki z rączkami o ciekawych kształtach. Niektóre z nich są ozdobione obrazkami przedstawiającymi postaci z bajek. Zachęcam również do kupowania kolorowych kubeczków w różnych kształtach albo przyczepianych do ściany na przyssawki zabawnych wieszaków na szczoteczki.

 Jak zmobilizować dziecko do regularnego mycia zębów?

Nawet jeśli zachęcimy dziecko do mycia zębów, za nami dopiero pół sukcesu. Potem trzeba jeszcze zmobilizować je, by zabieg trwał dłużej niż przysłowiową minutę. Do odliczania czasu szczotkowania przyda się klepsydra z przesypującym się piaskiem lub zabawne aplikacje na telefony lub tablety, w których różne zwierzątka myją zęby przez odpowiedni czas razem z naszym maluchem. Możemy też kupić szczoteczkę, która przez 2 lub 3 minuty będzie wygrywać wesołą melodyjkę.

Na pewno umilą codzienną higienę jamy ustnej. Podobnie jak pasty w barwnych opakowaniach. Główną rolę odgrywa jednak smak. Na rynku obecna jest cała gama smakowych past, znajdziemy nawet różnokolorowe. Trzeba jednak przede wszystkim pamiętać, aby stosować produkty odpowiednie do wieku. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze wypluwać wody, należy stosować pasty bez fluoru, np. zawierające zioła o działaniu przeciwzapalnym. Wówczas porcję pasty wielkości ziarenka grochu nakładamy na szczotkę i myjemy zęby.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Chrońmy dziecko przed przeziębieniem

Niemowlak

Zimowa aura nie sprzyja zdrowiu ani dzieci, ani naszemu. Miesiące między końcem jesieni a początkiem wiosny to czas, kiedy zwykle borykamy się z przeziębieniami, których objawy dają nam się we znaki.

Czytaj dalej
Atopowe zapalenie skóry u dziecka

Niemowlak

Atopowe zapalenie skóry to bardzo męcząca przypadłość, bo sucha skóra mocno swędzi. Na szczęście jej prawidłowa pielęgnacja i ochrona dziecka przed działaniem szkodliwych czynników poprawia jego stan i samopoczucie.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie