Poradnik - Niemowlak

Atopowe zapalenie skóry u dziecka

Niemowlak

Tekst: Bożena Czerwińska, Konsultacja: dr n. med. Iwona Czerwińska Pawluk, Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie

Atopowe zapalenie skóry to bardzo męcząca przypadłość, bo sucha skóra mocno swędzi. Na szczęście jej prawidłowa pielęgnacja i ochrona dziecka przed działaniem szkodliwych czynników poprawia jego stan i samopoczucie.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawracającą chorobą zapalną, przebiegającą z okresami zaostrzeń i poprawy. Jej charakterystyczną cechą jest suchość i silny świąd skóry oraz skłonność do zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Charakter i lokalizacja zmian skórnych zależy od wieku malucha.

W okresie niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie mają one charakter grudkowo- wysiękowy, a typową ich lokalizacją jest twarz (z wyłączeniem nosa, ust i brody), owłosiona skóra głowy, nasada płatków usznych, kończyny. Do 12. roku życia dziecka zmiany przybierają postać rumienia, grudek, strupów i obejmują okolice zgięciowe dużych stawów, skórę karku, grzbiet dłoni i stóp. W okresie dorastania i u osób dorosłych zmiany mają formę nadżerek, strupów i obejmują czoło, okolice oczodołów i ust. U dzieci, u których AZS pojawiło się przed ukończeniem 1. roku zmiany najczęściej ustępują w ciągu 2 lat.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Przyczyną atopowego zapalenia skóry mogą być czynniki genetyczne. Rozwój i przebieg choroby uwarunkowany jest licznymi czynnikami środowiskowymi, wśród których czołowe miejsce zajmują alergeny zarówno pokarmowe, jak i wziewne. W przypadku niemowląt przyczyną zmian skórnych jest najczęściej białko mleka krowiego. Zaostrzenie zmian skórnych powodują również białka jaja kurzego, ryby, owoce cytrusowe, owoce drobnopestkowe, warzywa (seler, pomidory), kakao, czekolada, orzechy, niektóre gatunki mięsa, konserwanty, sztuczne barwniki dodawane do żywności. Ale uwaga - dieta eliminacyjna może być stosowana tylko w porozumieniu z lekarzem!

Jeśli u jednego z rodziców występuje AZS, to ryzyko zachorowania u dziecka wynosi 30%, ale gdy i tata, i mama obciążeni są atopią, ryzyko wystąpienia zmian wynosi aż 75%!

Co pomoże

Leczenie polega głównie na unikaniu czynników wyzwalających i/lub zaostrzających objawy choroby. Ważne jest też postępowanie objawowe, mające na celu zwalczanie świądu, suchości i zmian zapalnych na skórze. Najważniejsze jest jej nawilżanie.

Dziecko należy kąpać w letniej wodzie dodatkiem kosmetyków hipoalergicznych, nawilżających, o neutralnym pH. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 10-15 min. Po kąpieli skórę dziecka należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem i pokryć cienką warstwą środka zmiękczającego (krem, maści). Należy ją natłuszczać minimum 2 razy dziennie, nawet w okresie remisji zmian (olejki, emulsje, płyny do kąpieli leczniczej). Uwaga - kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka z AZS należy kupować w aptece.

Kiedy udać się do specjalisty

Gdy zmiany alergiczne są bardzo nasilone, konieczna jest konsultacja z lekarzem alergologiem lub dermatologiem. Mogą być potrzebne maści lub kremy zawierające hormony. Choć przynosi to szybką poprawę, leków tych nie można stosować długo, gdyż mają działania uboczne. Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu steroidów miejscowych u niemowląt i małych dzieci - bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza!

Specjalista może też przepisać niesterydowy lek przeciwzapalny, np. Protopic. W aptece dostępne są także maści o prostym składzie, które u wielu dzieci okazują się skuteczne, np. maść cholesterolowa. Jest tłusta i skutecznie zatrzymuje wodę w naskórku. Dobrze działa również specjalnie przetworzony smalec (dostępny w aptekach) i maści z witaminami. Uwaga - maść lub krem dobieramy indywidualnie, gdyż reakcje skóry poszczególnych dzieci bywają różne.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry wskazana jest balneoterapia. Kilku tygodniowy pobyt (4-8 tyg.) nad morzem zazwyczaj znacznie poprawia stan skóry dziecka.

Dekalog mamy alergika

• Alergeny pokarmowe są odpowiedzialne nie tylko za prowokowanie zmian skórnych i świądu, lecz także nasilają objawy ze strony innych narządów - głównie przewodu pokarmowego i oddechowego. Niemowlęta z AZS, które nie są karmione piersią, powinny dostawać hipoalergiczne mieszanki mleczne. U starszych dzieci zachodzi nieraz konieczność zastosowania diety eliminacyjnej (po konsultacji lekarskiej).

• Alergeny wziewne odpowiadają zazwyczaj za pojawienie się zmian u kilkulatków. Należą do nich roztocza kurzu domowego, pyłki roślin (drzew, traw, krzewów, chwastów), sierść i naskórek zwierząt, pióra ptaków oraz zarodniki grzybów pleśniowych. Z otoczenia dziecka należy eliminować w miarę możliwości znane alergeny, które mogą wyzwalać lub nasilać zmiany na skórze. W przypadku alergii na roztocze kurzu domowego z otoczenia dziecka należy usunąć wykładziny dywanowe, zasłony, firany, meble tapicerowane, pluszowe zabawki. Źródłem alergenów wziewnych są także puchowe poduszki i kołdry, zwierzęta futerkowe i ptaki oraz rośliny doniczkowe.

• Zadbaj o odpowiednią temperaturę (poniżej 22 st. C) i wilgotność powietrza (45-55 %) w pokoju dziecka.

• Unikaj przegrzewania dziecka - pot i ciepło wzmagają suchość skóry i świąd.

• Nie pozwalaj, by dziecko przebywało w towarzystwie palaczy (dym papierosowy zwiększa suchość skóry).

• Kupuj tylko bawełniane, luźne i przewiewne ubranka - zmiany skórne mogą nasilać się po kontakcie z wełną, włóknami sztucznymi.

• Nowe ubranka przed pierwszym założeniem muszą być uprane, a bielizna dziecka dodatkowo płukana.

• Do prania odzieży i pościeli używaj łagodnych proszków, zrezygnuj z płynów do płukania (pozostając na włóknach tkaniny, mogą powodować podrażnienia skóry).

• Chroń dziecko przed silnym wiatrem, niską wilgotnością powietrza, wysoką i niską temperaturą otoczenia oraz promieniami UV - pod wpływem tych zjawisk klimatycznych skóra atopowa staje się bardziej sucha i swędząca.

• Chroń dziecko przed infekcjami - nasilają zmiany na skórze.

 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Chrońmy dziecko przed przeziębieniem

Niemowlak

Zimowa aura nie sprzyja zdrowiu ani dzieci, ani naszemu. Miesiące między końcem jesieni a początkiem wiosny to czas, kiedy zwykle borykamy się z przeziębieniami, których objawy dają nam się we znaki.

Czytaj dalej
Nasze dziecko myje zęby

Niemowlak

O zęby dziecka trzeba zacząć dbać, kiedy jeszcze nie zaczęło się ząbkowanie. Malucha należy uczyć dobrych nawyków jak najwcześniej, a higienę mleczaków najlepiej zamienić w dobrą zabawę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie