Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Nie przeocz - Dante

Wybieramy pierwszy telefon dla dziecka

Dante

Posiadanie przez dziecko telefonu to oczywistość w dzisiejszych czasach. A znakiem czasów jest też to, że smartfon nie tylko umożliwia kontakt z rodzicami i znajomymi oraz służy rozrywce, lecz także pomaga w edukacji. Podpowiadamy, jakie cechy powinien mieć pierwszy telefon dla naszej pociechy.

Z uwagi na koszty rodzice często rozważają, czy zamiast kupować nowy aparat, nie oddać swojego, używanego telefonu dziecku. Radzimy ostrożność. Z reguły takie urządzenie jest naszpikowane danymi, różnymi aplikacjami umożliwiającymi dostęp np. do kont bankowych, a jeśli sami nie jesteśmy superbiegli w technologiach, ślady tych danych mogą pozostać. Nawet gdy nie wykorzysta tego nasza pociecha, mogą wpaść w niepowołane ręce, gdyby dziecko straciło telefon.

Ponadto "dorosły" telefon zawiera mnóstwo funkcji. Niepotrzebnie obciążają one uwagę dziecka - i samo urządzenie, a mając na uwadze, że aparat ma przede wszystkim służyć do kontaktu z rodzicami, każda awaria staje się problemem...

"Dorosły" telefon, jeśli ma być używany przez dziecko, wymaga też zainstalowania aplikacji związanych z kontrolą rodzicielską czy edukacyjnych (dorosły powinien je przejrzeć, ponieważ niektóre są tylko z nazwy "edukacyjne"), a smartfony przeznaczone specjalnie dla dzieci mają je już zainstalowane i przede wszystkim są bezpieczne. Ponadto telefon może mieć ładne, ciekawe obudowy, tak aby cieszyć dziecko swoim wyglądem.

Smartfon dla dziecka MioPhone. Dzieci z mamą

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Rodzice muszą sprawować nadzór nad aktywnością swoich dzieci w cyfrowym świecie. Większość z nich ustala i omawia z dziećmi obowiązujące w domu zasady korzystania z komputera i przeglądania Internetu. Aby te zasady działały, trzeba nimi objąć także telefon komórkowy dziecka, gdyż dzieci często wykorzystują swoje smartfony do przeglądania Internetu.

Zainstalowane przez producentów systemy kontroli rodzicielskiej umożliwiają opiekunom, poprzez ustawienia w panelu, decydowanie o tym, jakie połączenia są dla dziecka dostępne, w jakie gry może grać i jaki czas może temu poświęcać. Rodzice mogą także filtrować wiadomości i połączenia oraz ograniczyć dostęp do Internetu.

Bardzo przydatna jest funkcja geolokalizacji (określenie miejsca przebywania dziecka z innego urządzenia mobilnego) oraz aplikacja S.O.S. - dziecko jednym przyciskiem wezwie pomoc lub powiadomi o spóźnieniu, a alarm dotrze do najbliższej mu osoby oraz do odpowiednich służb.

Smartfon dla dziecka MioPhone

Smartfon dla dziecka MioPhone

MioPhone jest produktem włoskiej firmy Lisciani. Ten znany producent gier i zabawek edukacyjnych wyposażył smartfon w wiele różnorodnych aplikacji edukacyjnych dla dzieci w wieku od od 5 lat, a dodatkowe aplikacje są do pobrania w sklepach Google Play i Appdatica Store. Co ważne, to telefon z pełną funkcjonalnością dla rodziców (system kontroli rodzicielskiej).

Więcej przeczytacie w opisie produktu.

System operacyjny

Tak jak w przypadku "dorosłego" smartfona, tak i w tych przeznaczonych dla dzieci, mamy do wyboru modele pracujące w systemie iOS albo Android. Pierwszy jest tylko na iPhone'ach firmy Apple, modeli telefonów z Androidem zaś jest sporo i w różnych cenach, a ich zaletą jest elastyczniejsze oprogramowanie.

Po pierwsze, edukacja

Smartfony dla dzieci mają bardzo rozwiniętą ofertę edukacyjną. Ich producenci proponują nawet kilkadziesiąt aplikacji dla dzieci w różnym wieku, w przeróżnych obszarach tematycznych, np. w telefonie MioPhone (producent: Lisciani; smartfon dostępny na rynku polskim od października) gry oraz aplikacje zainstalowane i gotowe do pobrania w sklepie Google Play i Appdatica Store mają za zadanie uczyć znaczenia słów, głoskowania, budowania zdań, zapoznają z zagadnieniami matematycznymi, ekologicznymi, a także wprowadzają do nauki języka angielskiego.

Oczywiście, takie smartfony dla dzieci mają wszystkie cechy telefonu, połączenie z Internetem, a w niektórych znajdziemy też wideokamery (aplikacje do zdjęć i filmów). W zestawie są ładowarka i słuchawki - co ciekawe, w zaawansowanych urządzeniach można wybrać tryb pracy tylko ze słuchawkami, tak by ograniczyć oddziaływanie promieniowania!

Centrum Badań Lisciani

Grupa Lisciani od ponad 40 lat z powodzeniem prowadzi badania eksperymentalne oraz działalność skupiającą się na strategiach uczenia się dzieci. Centrum Badań Lisciani zostało założone i jest kierowane przez profesora Giuseppe Lisciani uhonorowanego przez Prezydenta Republiki Włoskiej Medalem Zasług dla Oświaty. Komitet naukowy Centrum Badań Lisciani liczy sobie niektóre najznamienitsze umysły ze świata pedagogiki i psychologii dziecięcej, a także profesorów uniwersyteckich, dyrektorów kształcenia, nauczycieli i rodziców.

Centrum Badań LiscianiGrupa Lisciani pragnie służyć za punkt odniesienia dla osób indywidualnych, rodzin, profesjonalistów i instytucji, które chcą poświęcić swój czas na działania edukacyjne, zorientowane na gry i zabawki zdrowe dla umysłu. W tym celu Grupa Lisciani tworzy, projektuje i wytwarza produkty, edukacyjne zabawki i narzędzia, doskonaląc się w jakości kształcenia i inwestując w innowacje.

Centrum Badań tworzy szereg produktów, którymi dzieci mogą bawić się i uczyć się podczas zabawy: od gier edukacyjnych po twórcze i manipulacyjne działania, od książek dla dzieci po przewodniki dydaktyczne dla nauczycieli, od podręczników po aplikacje multimedialne i o wiele więcej...

            

Zobacz też:

Firmy