Nie przeocz - Sensillo

Zaplanuj pierwszą kąpiel

Sensillo

Kąpanie maluszka to kolejne z wyzwań jakie czeka rodziców. Wbrew pozorom nie trzeba na samą myśl o nim parzyć sobie meliski. Wystarczy się dobrze przygotować i przestrzegać kilku zasad.

Skóra niemowlaka ma inne właściwości niż starszych dzieci i dorosłych. Łatwiej ulega wysuszeniu i podrażnieniom. Dlatego należy używać ciepłej wody oraz preparatów przeznaczonych dla maluszków.

Pierwsza kąpiel - przygotuj niezbędne akcesoria

W pierwszych miesiącach życia codzienna kąpiel nie jest obowiązkowa - wystarczy, że odbywa się z częstotliwością 2-3 dni. Z czasem trzeba oczywiście powinna odbywać się częściej. Pierwszym etapem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów. Ponadto powinniśmy zadbać o wygodny dostęp do nich. Nie możemy przecież zostawić maluszka samego.

Do takich niezbędnych przedmiotów można zaliczyć m.in. usztywniany przewijak. Zapewni on izolację od chłodniejszego podłoża oraz bezpieczną powierzchnię do pielęgnacji po kąpieli.

Przewijak usztywniany marki Sensillo Przewijak usztywniany w kolorze różowym
Przewijak usztywniany w kolorze niebieskim
Przewijak usztywniany marki Sensillo, www.sensillo.pl

Potrzebny jest również ręczniczek - okrycie kąpielowe (najlepiej z kapturkiem). Dzięki niemu szybko osuszymy maleństwo i zapobiegniemy marznięciu.

Okrycia kąpielowe marki Sensillo
Okrycia kąpielowe marki Sensillo, www.sensillo.pl

Oczywiście nie należy zapomnieć również o odpowiednich preparatach kąpielowych.

Przygotowanie kąpieli dla małych dzieci

Kolejnym krokiem jest przygotowanie kąpieli. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu - ok 24 st. C. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 35-37st. C. W ten sposób maluszek nie będzie odczuwał dyskomfortu spowodowanego uczuciem chłodu, ani się nie przegrzeje.

Nie należy przesadzać z ilością wody. Na wczesnym etapie nie może przykrywać brzuszka - nie zamoczymy w ten sposób gojącego się pępuszka. Później wody może być więcej - płytko zakrywać brzuszek i klatkę piersiową.

Przydadzą się również dwie pieluszki tetrowe. Jedną wyłóż dno wanienki, co zapobiegnie ślizganiu się maleństwa (można też użyć ręcznika). Drugą wykorzystaj do przykrycia dziecka - polewanie jej ciepłą wodą zapobiegnie uczuciu chłodu.

Pieluszki tetrowe Sensillo, www.sensillo.pl

Wszystko przygotowane. Czas zabrać się do dzieła.

Pierwszą kąpiel czas zacząć

Pierwsze kąpiele nie powinny być zbyt długie: maksymalnie 5-8 minut. Mycie zaczynamy od twarzy i uszek. Można to zrobić jeszcze na przewijaku. Wacikami namoczonymi w ciepłej wodzie oczyszczamy buzię. Następnie innym wacikami namoczonymi w przegotowanej wodzie czyścimy oczka - ruchem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

Tu mała uwaga: w pierwszych tygodniach wykorzystujemy do tego sól fizjologiczną i jałowy gazik. Uszka w ich przypadku czyścimy tylko małżowinę i dokładnie je osuszamy!

Po tych zabiegach delikatnie przenosimy dziecko do wanienki. Główkę dziecka powinniśmy trzymać w zgięciu łokcia, a dłonią podtrzymywać jego plecki. Do mycia nie powinniśmy używać gąbek czy innych myjek, których nie da się prać w wysokich temperaturach. Oczywiście podczas kąpieli trzeba umyć wszystkie zakamarki - zwłaszcza pachwiny.

Po kąpieli maluszka należy dokładnie osuszyć (nie należy przy tym mocno trzeć skóry). Jedynymi specyfikami jakich powinniśmy użyć są krem do pielęgnacji okolic pieluszkowych oraz ewentualnie preparaty nawilżające.

            

Zobacz też:

Firmy