Nie przeocz - Wydawnictwo AVT

Międzynarodowy Dzień Dziecka oraz Powszechny Dzień Dziecka - co warto o nich wiedzieć

Wydawnictwo AVT

Na początku XX wieku zwrócono na świecie uwagę na problem bezpieczeństwa dzieci. Dzięki temu na całym świecie - w ten czy inny sposób - obchodzimy bardzo przyjemne i radosne święta: Międzynarodowy Dzień Dziecka oraz Powszechny Dzień Dziecka. To jednak nie wszystkie święta dedykowane dzieciom.

Międzynarodowy Dzień Dziecka oraz Powszechny Dzień Dziecka.
Co warto o nich wiedzieć!

Powszechny Dzień Dziecka
(Dzień Praw Dziecka)

Celem Powszechnego Dnia Dziecka, zwanego też Dniem Praw Dziecka, jest zwrócenie uwagi na prawa dzieci oraz na ich bezpieczeństwo.

Powszechny Dzień Dziecka obchodzimy 20 listopada - to właśnie tego dnia w 1959 roku została uchwalona przez ONZ Deklaracja Praw Dziecka, a następnie, tego samego dnia 30 lat później - 20 listopada 1989 roku - Konwencja o prawach dziecka.

Warto jednak wiedzieć, że pierwszy dokument poruszający ważną kwestię bezpieczeństwa dzieci pojawił się znacznie wcześniej - bo na początku 1924 roku. Liga Narodów przyjęła wtedy Genewską Deklarację Praw Dziecka stworzoną przez Międzynarodowy Związek Pomocy Dzieciom.

Międzynarodowy Dzień Dziecka

To jedno z najstarszych międzynarodowych świąt - jego obchody datują się od roku 1950. Ten dzień, obchodzony w większości krajów 1 czerwca, ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze prawa dziecka - do życia, wolności oraz bezpieczeństwa.

Propozycja tego święta padła na Międzynarodowym Kongresie Kobiet w Moskwie, w 1949 roku - pomysł został poparty przez ONZ.

Międzynarodowy Dzień Dziecka w różnych krajach świata

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Japonii
Międzynarodowy Dzień Dziecka w Japonii


Jeśli nie 1 czerwca, to kiedy?

Ten szczególny dla dzieci dzień w różnych krajach świętuje się na rozmaite sposoby - zdarza się też, że nie zawsze dzieje się to 1 czerwca.

W Polsce najczęściej organizowane są rozmaite publiczne festyny, imprezy i koncerty. Jeśli Dzień Dziecka wypada w dzień powszedni, imprezy odbywają się najczęściej weekendy poprzedzające święto lub następujące po nim. Zwykle uczestnicy takich imprez dostają też symboliczne upominki.

Dla małych Rosjan 1 czerwca to podwójnie szczególny dzień - kończy się wtedy rok szkolny i rozpoczynają upragnione wakacje. Wszyscy świętują radośnie i głośno - nie brakuje festiwali, koncertów oraz innych wydarzeń, a przede wszystkim - jest mnóstwo prezentów.

Po sąsiedzku - w Niemczech, jest to nieco bardziej skomplikowane. Dzień Dziecka obchodzony jest tam dwa razy: 1 czerwca oraz 20 września. Ma to związek z niegdysiejszym podziałem Niemiec. Wschodnia część obchodziła to święto 1 czerwca, zaś w części zachodniej było ono praktycznie nieznane, bardziej popularna była data 20 września. Obie te daty funkcjonują obecnie równolegle - nic, tylko być dzieckiem w Niemczech!

Święto Rodziny, Chłopca, Dziewczynki

Odpowiednikiem Międzynarodowego Dnia Dziecka we Francji i Włoszech jest Święto Rodziny, obchodzone 6 stycznia - nawiązuje ono do katolickiej tradycji Święta Trzech Króli. Rodzice obdarowują wówczas swoje pociechy prezentami, nawiązując do podarunków przyniesionych małemu Jezusowi przez trzech Mędrców. Częścią obchodów Święta Rodziny we Francji jest też uroczysta kolacja, do której rodzice zasiadają z dziećmi. Na stole tradycyjnie musi się znaleźć ciasto z wróżbami, podczas której wszyscy domownicy zakładają na głowy korony.

Międzynarodowy Dzień Dziecka - flaga

Międzynarodowy Dzień Dziecka flaga
Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka legitymuje się własną flagą - dookoła symbolicznej planety stoją różnokolorowe postacie, trzymając się za ręce. Flaga symbolizuje przyjaźń między dziećmi na całym świecie.(Zielone tło - symbol wzrostu, harmonii i młodości; różnokolorowe postacie - symbol różnorodności i tolerancji).

Szwedzkie dzieci świętują dwa razy - 13 grudnia i 7 sierpnia. W Korei natomiast Dzień Dziecka wypada 5 maja - dzieci z rodzicami odwiedzają wtedy zoo, parki, biorą udział w licznych imprezach. Pomysłodawcą Dnia Dziecka w Korei był poeta Bang Jung-hwan - zaproponował to już w 1923 roku.

W Japonii osobno świętują chłopcy, osobno - dziewczynki. 5 maja, w Święto Chłopców, które jest w Japonii oficjalnym świętem narodowym i odpowiednikiem właściwego Dnia Dziecka, mali Japończycy wywieszają na drzwiach lub w ogrodzie kolorowe papierowe karpie, symbolizujące rodziców. 3 marca świętują natomiast dziewczynki - częścią obchodów Święta Dziewczynek są wystawy lalek. To jednak nie koniec dziecięcych świąt - 15 listopada obchodzony jest bowiem w Japonii dzień "7-5-3" - liczby te symbolizują szczęśliwe lata dzieciństwa.

W Turcji dziecięce święto obchodzi się 23 kwietnia, a jest ono powiązane z obchodami Dnia Niepodległości. Tego dnia świętują zatem wszyscy - dorośli i dzieci. Nie brakuje festynów, imprez i konkursów, a ulice i budynki są pięknie udekorowane. W Brazylii natomiast Dzień Dziecka obchodzony jest 12 października - to dzień wolny od pracy, żeby rodzice mogli spędzić go wspólnie z dziećmi.

Artykuł "Międzynarodowy Dzień Dziecka oraz Powszechny Dzień Dziecka - co warto o nich wiedzieć" został przygotowany przez redakcję magazynu Dziecko Najlepsza Inwestycja.
zdjęcie: sxc.hu; grafika: Jorge Candeias

            

Zobacz też:

Firmy